Ühe teenitult kuulsaima ulmeromaani autor Frank Herbert on kirjutanud ka teisi raamatuid, kuid teda teatakse eelkõige just „Düüni” ja selle järgede autorina. „Düünis” on kesksel kohal võimuvõitlus tähtedevahelisele impeeriumile kuuluval kõrbeplaneedil Arrakis. See planeet on ainus paik, kust saadakse ainet, mis on vajalik tähtedevahelistel lendudel ja annab selle tarvitajale psüühilised võimed ja pikaealisuse. Seega tähendab Arrakise valitsemine suurt võimu. Kui planeedi haldamine läheb Harkonneni Kojalt Atreidese Kojale, ei taha Harkonnenid sellega leppida ning jätavad lapseeas Paul Atreidese planeedi karmi loodusesse surema. Paul Atreides on aga midagi palju enamat kui lihtsalt ülikuvõsu ning sündmused ei hakka hargnema hoopiski Harkonnenide tahtmist mööda.
Elas kord aus ja õiglane kuningas Richard, kes valitses kogu Inglismaad. Ta oli oma alamate vastu väga helde ja õiglane. Välja kuulutatud seaduse kohaselt võisid need, kes olid vaesed, minna Sherwoodi metsa. Seal elutses karjakaupa kuninglikke hirvesid ja kõik, kel vaja, võisid hirvi küttida, et oma perele süüa hankida.
Maailmas pole kedagi, kes teaks nii palju lugusid nagu unehaldjas või kes oskaks neid nii hästi jutustada. Õhtul, kui lapsed istuvad oma toas väikeses tugitoolis või on juba voodis, tuleb ta tasakesi nende juurde, sest ta käib sokkide väel, avab ilma vähimagi helita ukse ja viskab neile silma natukene uneliiva.
Vene autorite jutukogumik. Koostanud ja tõlkinud Veiko Belials. Sari: Sündmuste horisont. 256 lk. Raevu päevade teise valiku siduv motiiv, nagu pealkirigi ütleb, on sissetung. See võib tulla kosmosest või hoopis lähemalt, teistsugusest dimensioonist või meie endi hulgast, aga igal juhul sunnib see inimesi tegema valikut, avab nende olemuse, sunnib seisma silmitsi raevu päevadega. Just seetõttu on selles valikus koos nii lootus kui lootusetus, traagika ja romantika, tillukesed kangelasteod ja suured pettumused, aga ka mõtestatud ja mõttetud eneseohverdused. Ja jääb igaühe enda otsustada, kas me oleme „maailma parimad kiskjad”, nagu ütleb ajakirjanik Enguerrand „Lõõmavas juunis”, või „kõrgkultuurne rass, kellel puudub agressiivsus teistlaadi mõistusliku elu esindajate vastu, rahu ja headuse kandjad, tõrvikuleek pimeduses”, nagu väljendub minategelane Maksim Tihhomirovi jutus. Ja kas see viimane määratlus on tõsine või iroonilis-sarkastiline.
Kas oled kunagi külasaunas käinud? Kuulnud lugusid seljapesust või müstilistest saunavaimudest? Visanud leili 120 kraadises kuumas ja vihelnud koos naljalembeliste saunalistega? Leppinud omaenda alastusega ja leidnud üles ühispesu avalikud võlud? Mis need ühispesu võlud ongi? Kui Lasnamäel jalutaks sulle vastu üks õige tumedat verd tüüp, kas oskaksid siis aimata, et temagi käib igal laupäeval külasaunas? Või, et tema suured pruunid silmad on võitnud nii mõnegi kohaliku külaelaniku südame? Oled ehk kohanud mõnda külasauna pidulist või karmima käega kähmlejat? On sind hirmutatud külasaunas varitseva jalaseene või piiluaugu legendiga? Või ei heiduta see kõik sind sugugi, sest hindad vanade eestlaste looduslähedust ja mõtiskled salamisi ka esivanemate segasauna kombestiku üle? Aga ehk tead sedagi, et tänapäeval võib külasaunas kohata nii Lamborghinisid kui päris kosmonaute? Kõige suuremad seiklused on mõnikord peidetud õige lähedale – just nagu külasaun Eestimaal!
Külasaunast tähtede juurde on kogumik ühe väikese külasauna lugudest, saunalistest ja nende seiklustest. Rännak kõige muhedamate ja kõige teravamate mõtete piirimail, kus pole üht ilma teiseta. Nali ja ühiskonnakriitika on põimunud justkui öö ja päev. Kuid see on ka lugu iseenda, oma juurte ja vanavanemate külastamisest – külasaun on üks müstiline koht!
Pilet külasauna on 4 eurot, nõnda ka e-raamatu hind – kuid see sisaldab suisa 23 virtuaalkülastust!
Tunnustatud teaduse populariseerija John Gribbini „Teaduse ajalugu” on tõeliselt haarav raamat meestest ja naistest, kes muutsid seda, kuidas me maailma mõistame, aga ka keerulistest aegadest, mil nad elasid ja töötasid. Alates Galileist, kelle ideede pärast inkvisitsioon tema üle kohut mõistis, kuni Newtonini, kes oma konkurendid ajalooraamatutest välja kirjutas, alates Marie Curiest, kes ei tohtinud meestudengitega samas ruumis töötada, sest võis neile erutavalt mõjuda, kuni Louis Agassizeni, kes sundis oma kolleege üles mäkke ronima, et veenda neid jääaegade toimumises. See on raamat pioneeridest, visionääridest, kiiksuga tüüpidest ja hulludest – teaduse ajalugu, nagu seda kunagi varem kirjutatud ei ole.
John Gribbin on üks parimaid kaasaegse populaarteadusliku kirjanduse autoreid. Ta on kirjutanud mitu menukit, nagu „Schrödingeri kass”, „Tähetolm”, „Teadus: ajalugu ja multiversumi otsingud”. Gribbin on Cambridge’i ülikooli lõpetanud astrofüüsik ja annab astronoomia ja teaduse ajaloo loenguid igal pool maailmas.
„Ladus tekst, mis laseb mõista keerulist teekonda meid ümbritsevast maailmast arusaamisel.” – Erkki Bahovski, ajakirja Diplomaatia peatoimetaja
Haarav lugu sellest, kuidas tekkis teadus ‒ moodsa maailma üks olulisemaid nähtusi. Loetagu! –Veiko Palge, Tartu Ülikooli õppejõud, PhD
Gribbini raamat annab hea, kokkuvõtliku ja ladusalt loetava ülevaate läänemaailma teadusliku mõtte ajaloost kuni 20. sajandi lõpuni välja. Põnev lugemine igale teadushuvilisele. – Vahur Lokk, teaduskirjanduse tõlkija
„Paeluv ja meeltlahutav… Imeliselt ja arusaadavalt kirjutatud” – Independent on Sunday
„Oivaline… sunnib kasutama klišeed, mida ma ei ole pidanud ammu kasutama: tour de force.” – Spectator
„Imeline ajalugu… meeletult nauditav.” – Daily Telegraph
„Suurepärane raamat… kummutab hulga müüte ja avab paljude tuntud lugude tegeliku tausta (näiteks ei visanud Galilei kunagi viltusest Pisa tornist raskusi alla).” – Economist
„Me elame tegelaste tõusudele ja mõõnadele kaasa, nagu tunneksime neid isiklikult… Eneselegi ootamatult ma lausa neelasin lehekülgi.” – Sunday Telegraph
Брунс Дмитрий. Таллинн: история градостроения столицы Эстонской Республики. 1918 – 1940. – Таллинн: издательство «КПД», 2020. – 176 с. с илл. Формат 205 x 260 мм. ISBN 978-9949-545-58-2 (epub).
Статус столицы город Таллинн обрел внезапно в эпоху революций и войн, в период турбулентности истории – начало ХХ века, 1918 год. Столицы соседних государств – Латвии, Финляндии, России – уже блистали. Таллинн же из города ганзейского средневековья, затем губернского и провинциального, вознес первый президент Эстонской Республики Константин Пятс. Известно, что даже облик фасадов зданий главных магистралей столицы он визировал собственноручно. – Было сделано важное – сердце новой столицы в Европе забилось уверенно. – Многое удалось создать, но и многие уникальные проекты остались незавершенными: Дворец труда на углу бульвара Каарли и ул. Роозикрантси, новая Ратуша и городской банк на площади Виру, Художественный музей. Иные проекты были завершены после Второй мировой войны: Дом радио, Таллиннский аэропорт, здание Министерства обороны… Автор книги – Дмитрий Владимирович Брунс (1929-2020), доктор архитектуры, Кавалер Гербового знака города Таллинна. Он был главным архитектором города Таллинна с 1960 по 1980 гг., одним из авторов Генерального плана развития города Таллинна (1971). В 2006 г. в издательстве «КПД» вышла на русском языке его первая книга «Таллинн: история градостроения, рассказанная главным архитектором», а в 2020 выходит десятая. Эта книга –монография, исследование. В ней читатель найдет многочисленные планы развития города, уникальные решения и пути к ним, архитектурные события и открытия, мысли и советы последователям. Д. Брунс оставил два десятка трудов на эстонском языке, в течение двенадцати лет публиковал статья об архитектуре в журнале Ehitus ja Arhitektuur («Строительство и архитектура»). За этим массивом стоит работа, которой автор нагружал себя до последнего дня более чем 90-летней жизни. В этом –глубочайшие знания, дисциплина, трудолюбие, высокая требова- тельность к себе и высокое чувство долга.
Donald Trumpist on kirjutatud üksjagu raamatuid, suur osa neist tema presidendiks olemise ajal. Tema vennatütar Mary Trump avaldas hiljuti bestselleri “Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man”, kus ta räägib põhjalikult perekonna loost.
Donald Trumpist on tema hinnangul saanud sotsiopaadist isa Fred Trumpi kaasabil maailma ohtlikum mees. Oma onu koroonakriisi-aegset tegevust nimetab Mary Trump sisuliselt massimõrvaks. Saatejuht Keiu Virro lappab raamatut ajaloolase Aro Velmetiga.
Paneme ritta parimad poliitikute biograafiad.
Rubriigis “Loe ennast rõõmsaks” räägib raamatuloo Vilja Kiisler.
Taskuhäälingusaate “Edu Valem” 17. osas käis külaliseks kinnisvaramaakler ning 1Estate Kinnisvara juhatuse liige Algis Liblik, kelle teekond kinnisvara juurde oli kõike muud kui igav ja tavapärane.
Praeguseks 36-aastane mees töötas 8 aastat TV3-s ja tõusis lõpuks seal müügidirektori positsioonile. Samal ajal aktiivselt ka teisi eesmärke püüdnud Liblik kõrvetas ennast suurel tempol liikudes ühel hetkel läbi ning otsustas magusa ametikoha maha panna, valdkonda vahetada ja sisuliselt päevapealt elus kannapöörde teha.