Наш творчий мозок. Дік Свааб

Читать онлайн.
Название Наш творчий мозок
Автор произведения Дік Свааб
Жанр Биология
Серия
Издательство Биология
Год выпуска 2016
isbn 978-617-12-6727-5



Скачать книгу

Слово «характер» грецького походження й означає «властивий». Ознаки нашої особистості змінюються протягом життя тільки незначною мірою й стабільні вже в середній життєвій фазі. Генетичні фактори обумовлюють особливі риси особистості передусім у дитячому та юнацькому віці, далі на людину все життя впливають фактори її оточення. Тому з віком частка успадкованого зменшується.

      Resting state – так називають функціональне сканування активності мозку, за якого особа не спить, але не виконує жодних завдань. Власне, такий термін не зовсім влучний, адже наш мозок ніколи не відпочиває. Однак у такому стані спокою можна дізнатися, які ділянки мозку та які сполучення між ними залишаються активними, адже саме ці ділянки в цей самий час показують однакові флуктуації активності. Якраз ці коливання відповідають за взаємодію нашого мозку із зовнішнім світом.

      Ґустав Клімт. Даная (1907/1908). Зліва – золота сперма Зевса, справа – клітини ембріона на ранній стадії, які символізують зачаття. Клімт читав Дарвіна й захоплювався структурою клітини як будівничим каменем життя. У Відні він також відвідував розтини людських тіл, які проводив патологоанатом Еміль Цукеркандль. Він же на прохання Клімта прочитав серію лекцій з анатомії та біології для групи художників, письменників і музикантів (Kandel, 2012). Клімт використовував свої знання і «на практиці»: у нього було мінімум 14 дітей від різних жінок.

      У стані спокою між показниками, яких особа досягає щодо категорій «Великої п’ятірки», та показниками активності різних ділянок мозку простежується чітка кореляція. Величина «відкритість» супроводжується активністю в зовсім інших ділянках, ніж, скажімо, «добросовісність». Здатність породжувати креативні ідеї пов’язана з такою ознакою, як-от «відкритість», а також із підвищеною функціональною активністю в нижній частині префронтальної кори та в default-мережі (система, що дуже активна в стані спокою).

      Отже, resting state віддзеркалює ознаки нашого характеру. Крім того, у стані спокою помічаємо взаємозв’язок між активністю певних регіонів мозку із сексуальною орієнтацією та усвідомленням належності до роду. Наприклад, у випадку гомосексуальності відбувається перемикання «чоловік – жінка» у сполученнях лівої мигдалини. Так само в разі педофілії можна простежити в стані спокою зміни функціональної сполучуваності між певними окремими ділянками мозку.

      Ознаки нашої особистості локалізовані в низці хромосом і в структурах деяких ділянок мозку. Індивідуальні відмінності структури та функцій дорослого мозку виникають на базі процесів формування й розвитку у взаємодії з оточенням. Від зачаття на розвиток мозку впливають багато різних факторів і процесів, серед яких самоорганізація мозку, статеві гормони, стрес, харчування, хімічні речовини, які проникають крізь плаценту чи потрапляють у мозок дитини одразу після народження, а також певною мірою соціальні та культурні чинники на кшталт мовної ситуації, безпеки, відчуття захищеності, рівня інтелектуальної стимуляції та фінансового становища в середовищі, де зростає людина,