Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи. Мік Вікінг

Читать онлайн.
Название Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи
Автор произведения Мік Вікінг
Жанр Самосовершенствование
Серия
Издательство Самосовершенствование
Год выпуска 2016
isbn 978-617-12-3823-7, 9786171238220



Скачать книгу

що мають дітей, я, як керівник, старався б не планувати зустрічей та нарад, які закінчуються по четвертій, – щоб мої підлеглі могли забрати дітей із садка чи школи у звичний час.

      Загалом 60 відсотків європейців зустрічаються з друзями, збираються всією сім’єю та бачаться поза роботою з колегами щонайменше раз на тиждень. А от у Данії так чинять 78 відсотків мешканців. Можна насолоджуватися хюґе й наодинці, але краще тішитися ним у невеличких групах із близьких друзів чи з родиною.

      А ще хюґе передбачає багато розслабленої задуми. Ніхто не є центром бесіди і не домінує над іншими. Рівність постає важливим елементом хюґе. Ця риса глибоко закорінена в данській культурі, рівність також оприявнює себе тим, що кожен бере участь в організації хюґного вечора. Буде значно більш хюґно допомогти господареві приготувати вечерю, ніж залишити його на кухні самого.

      Час, проведений з іншими людьми, створює теплу, невимушену, дружню, близьку й комфортну атмосферу гостинності та затишку. Це неабияк нагадує добрі обійми – тільки без фізичного контакту. Саме в такій ситуації можна розслабитись і бути собою на 100 %. Отже, мистецтво хюґе також передбачає розширення зони комфорту й залучення до неї інших людей.

      Що спільного між любов’ю та окситоцином

      Хтось кладе вам на плече руку, цілує вас чи гладить по щоці – і ви одразу почуваєтеся спокійним і щасливим. Так працює наше тіло, і це дивовижно. Дотики змушують вироблятися гормон окситоцин, завдяки якому ми почуваємося щасливими. Він зменшує стрес, відчуття болю та страху.

      Коли ж ми переживаємо ці напливи окситоцину в нашому тілі? Поширеною є думка, що обійми роблять нас щасливішими, і це правда – окситоцин виробляється в такі інтимні моменти. Саме це допомагає нам прив’язуватись одне до одного. Саме через це його називають «гормоном обійманців» і «гормоном кохання». Окситоцин виробляється, коли ми фізично близькі з кимось, і може називатися «соціальним клеєм», тому що це він тримає спільноту в співпраці, довірі та любові. Мабуть, саме через це данці аж так довіряють абсолютно незнайомим людям: вони мають багато хюґе і хюґне проведення часу стимулює вироблення окситоцину, який зменшує ворожість та зміцнює суспільні зв’язки. Також цей самий гормон виділяється тоді, коли ми в теплі та ситі. Хороша їжа, камін, свічки, ковдри завжди супроводжують хюґе – тож хюґе щільно пов’язане з окситоцином. Невже це так просто? Мабуть, не випадково все, що стосується хюґе, робить нас щасливими, спокійними та умиротвореними.

      Щасливі разом

      Перебування з іншими людьми є ключовим елементом хюґе, але, як дослідник щастя, мушу засвідчити, що воно постає також найважливішим складником власне щастя. І дослідники щастя, і науковці погоджуються на тому, що соціальні взаємодії є засадничими для можливості бути щасливими.

      Згідно зі Всесвітнім звітом про щастя від ООН, «базові матеріальні цінності є обов’язковими для щастя, але щойно досягнуто