Название | Maailmakord |
---|---|
Автор произведения | Henry Kissinger |
Жанр | История |
Серия | |
Издательство | История |
Год выпуска | 2014 |
isbn | 9789985340233, 978-9985-3-3937-4 |
Vastus, leidis Kant, oli vabatahtlik vabariikide liit, mis on rajatud mittevaenulikkusele ning läbipaistvale riigisisesele ja rahvusvahelisele juhtimisele.41 Nende kodanikud arendaksid rahu, sest erinevalt despootlikest valitsejatest mõtleksid nad sõjalise tegevuse kaalumisel sellele, „et kutsuvad enda peale kõik sõja hädad”.42 Aja jooksul saaks selle kokkuleppe väärtus selgeks, avades tee selle järkjärgulisele laienemisele rahumeelseks maailmakorraks.
See oli looduse eesmärk, et inimkond lõpuks hakkaks „sisse seadma ühisvõimu … seega kehtestama teatavat avaliku riigijulgeoleku maailmakodanlikku seisukorda”43 ja „inimkonna täiuslikku kooselu”.
Ülbuse piiril olev veendumus mõistuse jõus peegeldas osaliselt midagi, mida kreeklased nimetasid hybris’eks – see teatud tüüpi vaimne uhkus kannab endas enesehävituse alget. Valgustusaja filosoofid eirasid võtmeküsimust: kas targad mõtlejad leiutavad valitsuse korraldusi tühjalt kohalt või on valikuvõimalus piiratud olemasoleva orgaanilise ja kultuurilise tegelikkusega (Burke’i seisukoht)? Kas on olemas ühtne kontseptsioon ja mehhanism, mis loogiliselt ühendab kõike viisil, mida on võimalik avastada ja seletada (nagu väitsid d’Alembert ja Montesquieu), või on maailm liiga keeruline ja inimkond liiga erilaadne, et üksnes loogika abil läheneda neile küsimustele, mis nõuavad teatavat intuitsiooni ja riigivalitsemiskunsti peaaegu esoteerilist elementi?
Mandri-Euroopas valisid valgustusajastu filosoofid poliitilisele arengule üldiselt pigem ratsionalistliku kui orgaanilise vaatepunkti. Selle protsessi käigus aitasid nad – tahtmatult, vastupidi oma kavatsusele – kaasa murrangule, mis lõhestas Euroopa aastakümneteks ja mille järelmõjud ulatuvad tänasesse päeva.
Prantsuse revolutsioon ja selle tagajärjed
Revolutsioonid tekitavad kõige suuremat segadust siis, kui neid kõige vähem oodatakse. Nii oli see Prantsuse revolutsiooniga, mis kuulutas Vestfaali süsteemist nii erinevat siseriiklikku ja maailmakorda, kui oli võimalik. Loobunud sise- ja välispoliitika lahususest, äratas see üles – ning võib-olla ületas – Kolmekümneaastase sõja kired, asendades 17. sajandi religioossed impulsid ilmaliku „ristisõjaga”. See näitas, kuidas sisemised muutused ühiskonnas võivad raputada rahvusvahelist tasakaalu sügavamalt kui välismaine agressioon – õppetund, mis jõudis pärale ühes 20. sajandi vapustustega, millest paljud toetusid otseselt Prantsuse revolutsiooni sünnitatud ideedele.
Revolutsioonid puhkevad siis, kui mitmesugune, sageli mitut laadi rahulolematus ühineb rünnakuks pahaaimamatu režiimi vastu. Mida laiem on revolutsiooni kandepind, seda suurem on tema võime hävitada olemasolevad võimumustrid. Kuid mida radikaalsem muutus, seda rohkem on vaja vägivalda, et taastada võim, ilma milleta ühiskond laguneks. Terrori valitsemine ei ole juhus, see on revolutsioonile sisemiselt omane.
Prantsuse revolutsioon toimus Euroopa ühes rikkaimas riigis, kuigi selle valitsus oli ajutiselt pankrotis. Selle algtõuge on tagasiviidav liidriteni – enamjaolt aristokraadid ja kõrgkodanlus –, kes püüdsid viia riigijuhtimise kooskõlla valgustuse põhimõtetega. Kuid see omandas impulsi, mida revolutsiooni teostajad ette ei näinud ning mis oli valitseva eliidi jaoks mõeldamatu.
Selle keskmes oli korra muutmine säärases ulatuses, mida Euroopas ei oldud nähtud ususõdade lõpust alates. Revolutsionääride jaoks ei olnud inimlik kord mitte keskaegse maailma jumaliku plaani peegeldus ega ka mitte 18. sajandi suurte dünastiliste huvide haakumine. Nagu nende mantlipärijad 20. sajandi totalitaarsetes liikumistes, samastasid Prantsuse revolutsiooni filosoofid ajaloo mehhanismi rahva võltsimatu tahtega, mis definitsiooni kohaselt ei võinud aktsepteerida mingeid sisemisi või põhiseaduslikke piiranguid – ja mille tuvastamise monopoli nad endale reserveerisid. Rahva tahe, nagu seda sel viisil mõisteti, oli hoopis erinev enamuse võimu mõistest, mis oli ülekaalus Inglismaal, või võimude lahususe ja tasakaalustatuse põhimõttest, mis oli kinnistunud Ameerika Ühendriikide põhiseaduses. Prantsuse revolutsionääride nõudmised ületasid kaugelt Richelieu käsituse riigivõimust, andes suveräänsusele abstraktsuse – mitte üksikisikud, vaid terved rahvad kui nähtamatud entiteedid nõudsid mõtte ja teo ühtsust – ja määrasid seejärel end inimeste eestkõnelejaks ja tõeliseks kehastuseks.
Revolutsiooni vaimne ristiisa Jean-Jacques Rousseau sõnastas selle universaalse nõudmise reas kirjutistes, mille eruditsioon ja lummavus varjasid nende ulatuslikku tagamõtet.44 Viies lugeja samm-sammult läbi inimühiskonna „ratsionaalse” lahkamise, mõistis Rousseau hukka kõik olemasolevad institutsioonid – vara, religiooni, sotsiaalsed klassid, valitsusorganid, kodanikuühiskonna – kui illusoorsed ja petlikud. Nende väljavahetamine pidi olema uus „valitsemise reegel ühiskondlikus korralduses”.45 Rahvas pidi sellele täielikult alluma – kuulekusega, mida ükski valitseja jumaliku õiguse järgi polnud kunagi ette kujutanud, välja arvatud Vene tsaar, kelle peaaegu kogu rahvas väljaspool aadlit (vaimulikkonda, kodanlust – toim) ja karmi Uurali-taguse piiriala kogukondi oli pärisorja seisuses. Need teooriad kuulutasid ette nüüdisaegseid totalitaarseid režiime, kus rahva tahe ratifitseerib otsuseid, mis on juba välja kuulutatud lavastatud massidemonstratsioonide läbi.
Selle ideoloogia järgi defineeriti kõiki monarhe vaenlastena, kuna nad ei loobu võimust ilma vastupanuta; revolutsioon, selleks et valitseda, pidi muutma end rahvusvaheliseks ristiretkeks, mis pidi saavutama maailmarahu, kehtestades oma põhimõtted. Selleks et levitada uut valitsemiskorraldust üle Euroopa, muudeti Prantsusmaa kogu täiskasvanud meessoost elanikkond kutsealusteks. Revolutsioon tugines teesile, mis sarnanes sellega, mille islam oli esitanud tuhat aastat varem ja kommunism esitas 20. sajandil: erinevate usuliste või poliitiliste tõekontseptsioonidega riikide alalise kooseksisteerimise võimatus ja rahvusvaheliste suhete ümberkujundamine globaalseks ideoloogiate võitluseks, kus tuli võidelda kõigi võimalike vahendite abil ning kõiki ühiskonna elemente kaasates. Seda tehes ühendas revolutsioon uuesti sise- ja välispoliitika, legitiimsuse ja jõu, mille lahutamine Vestfaali lepingutega oli piiranud sõdade ulatust ja intensiivsust Euroopas. Rahvusvahelise korra käsitus koos riigi toimimise ettenähtud piiridega lükati ümber permanentse revolutsiooni kasuks, mis tunnistas ainult täielikku võitu või lüüasaamist.
Novembris 1792 viskas Prantsuse Konvent Euroopale vaenukinda paari erakorralise dekreediga. Esimene neist väljendas varjamatut valmisolekut laiendada Prantsusmaa sõjalist toetust rahvarevolutsioonile igal pool. Prantsusmaa, teatas see, olles vabastanud end, „osutab vendlust ja toetust kõigile rahvastele, kes soovivad taastada oma vabaduse”.46 Konvent andis sellele dekreedile lisakaalu ja kohustas end seda jõustama eeldusel, et dokument saab „tõlgitud ja trükitud kõigisse keeltesse”. Konvent muutis läbimurde 18. sajandi korras pöördumatuks, giljotineerides mõned nädalad hiljem Prantsusmaa võimult kõrvaldatud kuninga. Juba Konvendi eelkäija, Seadusandlik Kogu, oli kuulutanud sõja Austriale ja saatnud väe Belgiasse.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
38
39
40
Immanuel Kant, „Perpetual Peace: A Philosophical Sketch” (1795) Reiss,
41
See tähendab riigid, kus on osalusvalitsuse vorm, mida valitseb õigusaktide süsteem, mida rakendatakse võrdselt kõigile kodanikele. „Igavest rahu” on sellest ajast kasutatud kaasaja „demokraatliku rahu teooria” nimel. Ometi eristab Kant oma essees vabariike, mida ta kirjeldab kui rahvaesinduslikke poliitilisi struktuure, kus „täitevvõim (valitsus) on eraldatud seadusandlikust võimust, ja demokraatiaid. „Demokraatia, selle sõna otseses mõttes,” väitis ta – see tähendab otsedemokraatia, nagu hilisantiikses Ateenas, kus kõik riigi asjad pandi massihääletusele – „on tingimata despotism.”
42
43
Kant, „Idea for a Universal History”, 49. (Immanuel Kant, „Idee üleüldisest ajaloost maailmakodanlikus sihis”, tlk Andres Tool, Akadeemia1998, 3, 536.
44
Rousseau kuulsas uurimuses „Inimene on sündinud vabana ja ometi on ta kõikjal ahelais.” Inimarengu suund on läinud valesti alates „esimesest inimesest, kes, olles ümbritsenud maatüki, võttis pähe öelda:
45
Õigustatud valitsemine, arutles Rousseau, saabub ainult siis, kui „igaüks meist allutab oma isiku ja kogu oma jõu üldise tahte kõrgeima juhtimise alla, ja meie ühises jõus on iga liige jagamatu osa tervikust.” Teisitimõtlemine pidi saama likvideeritud: kuna ratsionaalsete ja egalitaarsete sotsiaalsete struktuuride maailmas kajastaksid erinevused rahva tahtest ebaseaduslikku vastuseisu üldise mõjuvõimu põhimõttele, siis „kes iganes keeldub allumast üldisele tahtele, seda sunnitakse seda tegema kogu terviku poolt. See ei tähenda midagi muud, kui et ta on sunnitud olema vaba; sest see on seisund, mis, olles antud igale kodanikule riigis, kindlustab ta igasuguse isikliku sõltuvuse vastu.” Rousseau,
46
„Declaration for Assistance and Fraternity to Foreign Peoples” (19. november 1792) teoses