Апостол черні. Книга 2. Ольга Кобылянская

Читать онлайн.
Название Апостол черні. Книга 2
Автор произведения Ольга Кобылянская
Жанр Литература 20 века
Серия Рідне
Издательство Литература 20 века
Год выпуска 1926
isbn 978-966-03-9614-2



Скачать книгу

поглянув на свою доньку довгим поглядом.

      – Заки що буде, пане Цезаревич, заки буде так, як ми говорили, я вам передовсім як батько поставлю одно питання. Чи ви любите мою дочку?

      – Так, отче, – відповів поважно Юліян.

      – Чи ваші почування такі, що ви можете… але ні… – поправився нараз нетерпляче, – скажемо простіше. Чи ви почуваєте в собі силу дотримати своїй нареченій обіцянку? Ви… ви бували у світі і, щоб правду сказати, я вас тепер мало знаю.

      Юліянове обличчя змінило колір.

      – Як це питання торкається моєї дотеперішньої поведінки у вашій хаті, отче, то нехай воно мене не мине, – відповів він.

      В його очах заблисла сльоза.

      – Татунечку! – кликнула Ева, підбігла до батька і сховала своє личко на його грудях. – Що спонукує вас ображати Юліяна таким підозрінням? – Мій коханий Юліяне, ти вражений, але батько, певно, не думав так зле. Татунечку!..

      – Так, Ево, – обізвався врешті о. Захарій, здержуючись у ході. – До такого питання спонукала мене твоя вдача, Ево. Не відтягайте ніколи своєї руки від неї, Юліяне, тої руки, що врятувала її раз уже від смерти чи каліцтва. В Еві є щось непостійне, ріжні пориви, що раз рвуть її до доброго, часом до геройства, а часто і до нерозумних учинків. Якби до того ще не ті божевільні слова її бабуні, що в Еві збереглися всі прикмети Альбінських, то я ніколи не був би поставив такого питання.

      – З бабунею справді треба числитися, вона небуденна, – обізвався з притиском Юліян.

      – Вибачте, пане Цезаревич, – обізвалася тут нараз їмость. – Я маю також кілька слів сказати, хоч цілком про щось інше. Я не знаю, чому тут стільки зайвого говорити, замість того, що найважніше. Краще нам спільно обрадити, коли мало б відбутися вінчання, ніж розводитися над вдачею Еви і над вашою постановою.

      – Я прийду в означений час за Евою, отче, – обізвався Юліян твердо, – але раніше мушу сам із собою поладнати. Я не хочу бути лише чоловіком своєї жінки.

      Їмость подивилася заляканими очима на Юліяна.

      – А Ева, а весілля? – спитала майже з розпукою.

      – Ева буде до того часу при вас.

      Ева, що ще тулилася до нареченого, прокинулась при тих словах з цілою живістю своєї вдачі:

      – Юліяне! – кликнула, – що тобі Бог дав? Я буду при батьках, тут? Тобі не відомі мої наміри? Ти вже забув, що я вчора говорила, що їду на медичний факультет і що через те між мною і батьком дійшло до непорозуміння?

      – На медичний факультет? – відповів він. – Так, ти говорила про це, це правда. Але тепер ти повинна зрозуміти, що твій замір мусить уступити перед іншими обов’язками. Відколи ти стала моєю, нареченою богослова, ти не можеш віддаватися медичним студіям.

      – Юліяне! – кликнула Ева і сплеснула в долоні, – богословом? Ти – богословом? Відколи це? Я ніколи не чула з твоїх уст, щоб ти хотів коли бути священиком. Я уявляла собі тебе не інакше як ученим, професором, урядовцем, військовим, усім іншим, але ніколи попом! Ні, ніколи попом!

      – Попом? – повторив Юліян придушеним голосом. – Ево, схаменися, що говориш? Чим є твій