Название | Eduka äriplaani koostamise valem |
---|---|
Автор произведения | Sirle Truuts |
Жанр | Зарубежная деловая литература |
Серия | |
Издательство | Зарубежная деловая литература |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9789949018529 |
Eduka äriplaani koostamise valem
18
Turundus ja müük
Finantsplaneerimine
Seoses ärikeskkonna üldiste muutustega, kus informatsiooni esitlusviisidel on fookuses eelkõige lihtsus ja kiirus, siis on traditsioonilisest struktuurist lähtuva äriplaani esitamise vajadus vähenenud. Pikad analüüsid on sageli asendunud arvude, faktide või väidetega, mida tuleb lisada rahastaja poolt loodud vormi.
Sõltumata vormi tehnilistest nõuetest, on oluline ettevõtjal esiteks mõista, kas lisatud andmed on realistlikud konkreetse äriidee kontekstis ning millise informatsiooni alusel teeb rahastaja otsuseid. Oma äriplaani läbi mõelnud ettevõtja lisab sinna realistliku teabe, sisetunde ajendil te-gutsev ettevõtja lisab ebarealistliku informatsiooni. Näiteks võib turundu-se punkti detailne kirjeldus turunduskanalitest taanduda mõnes vormis vaid küsimustega tegevuste, allikate ja tulemuse kohta.
Käesolevas raamatus on lähtutud eelkõige traditsioonilise äriplaani ülesehitusest. Samas on raamat kasulik töövahend igale ettevõtjale, kellel on vaja koostada äriplaan mistahes vormis kas äripartneritele või rahas-tajale.
Praktiline soovitus!
Äriplaani vormistus on sama oluline kui sisu, kuna lohakalt paigutatud ning kirjavigadega tekst peegeldab otseselt ettevõtja olemust. Vormistamisel kasuta teksti suurust 12, fonti Times New Ro-man reavahega 1,15–1,5. Soovitatav on kirjutada äriplaan kolmandas isikus, mitte minavormis. Selle soovituse osas on mitmed ettevõtluskoo-litajad või äriplaani kirjutajad erinevatel arvamustel. Olen seisukohal, et minavormis kirjutatud äriplaanid võivad mõjuda liiga subjektiivselt, kuna kaob piir ettevõtte ja eraisiku vahel. Ainuüksi selle pealtnäha eba-olulise detaili arvestamine muudab äriplaani tunduvalt objektiivsemaks.
19
II osa. Äriplaani koostamise ABC
Kokkuvõte
Kokkuvõte on 1–2 leheküljeline ülevaade äriplaani sisust, mis peab and-ma lugejale vastuse küsimusele „Miks peaksin mina ettevõttesse investee-rima?” Tegutseva ettevõtte puhul sisaldagu kokkuvõte lühikest ülevaadet tegevusvaldkonnast ja olulisematest saavutustest kas eraisiku või ettevõt-jana.
Kokkuvõtet on kerge lugeda, kui selles toodud informatsioon on esita-tud eraldatud lõikudena. Ühte lõiku on soovitatav lisada konkreetse tee-ma kohta 3–4 lauset. Iga lõik on omakorda lühike kokkuvõte enamikust äriplaanis toodud peatükkidest.
Äriplaani kokkuvõtte soovituslik struktuur järjestikuste lõikudena võib olla alljärgnev.
Ülevaade äriideest, ettevõtte tegevusvaldkonnast ja peamistest toode-test või teenustest.
Näide. „Ettevõtte äriideeks on avada Tallinna kesklinnas ilusalong ja hakata pakkuma professionaalseid iluteenuseid.”
Motivatsioon või põhjus ettevõtlusega tegelemiseks.
Näide. „Ettevõtte loomise soov tuleneb ettevõtte omaniku pikaaja-lisest kogemusest valdkonnas ja väljakujunenud püsikliendibaasist, kes on andnud nõusoleku iluteenuste ostuks ka peale uue ilusalongi avamist.”
Potentsiaalse sihtturu suurus ja kliendi tutvustus.
Näide. „Ettevõtte avab ilusalongi Tallinna kesklinnas, keskendudes iluteenuste pakkumisel eelkõige Tallinna kesklinnas elavatele ja töö-tavatele naistele vanuses 30–50 aastat.”
Eduka äriplaani koostamise valem
20
Kliendi vajaduse tutvustus.
Näide. „Kliendisegmendi valik tuleneb ettevõtte poolt tehtud uurin-gust, mille kohaselt just selles vanuserühmas naised vajavad ilusalon-gi teenuseid kõige sagedamini ehk vähemalt 1 kord kuus.”
Peamiste konkurentide ja oma ettevõtte konkurentsieeliste tutvustus.
Näide. „Tallinnas tegutseb keskmiselt 1600 ilusalongi, kellest 220 paikneb Tallinna kesklinnas. Käesoleva äriplaani raames tehtud turuanalüüsist selgus, et oma unikaalsust reklaamitakse nii läbi visuaalselt tervikliku kodulehe ning paiknemise Google’i otsingu-mootoris. Loodava ettevõtte peamisteks tegevusteks konkurentidest eristumisel on oma kliendisegmendile oluliste teenuste esiletoomine kodulehel ning sisuturundus läbi praktilise videoblogi loomise.”
Turundustegevused, mis toetavad klientideni jõudmist ja eesmärkide saavutamist.
Näide. „Konkurentide analüüsist selgus, et peamiste turunduskana-litena kasutatakse iluteenuste valdkonnas nii kodulehte, sotsiaalmee-diat, otsingumootoreid kui ka turundamist läbi koostööpartnerite. Lisaks eelpoolnimetatud turunduskanalitele planeerib ettevõte avada Youtube’is videoblogi ehk vlogi, kus iganädalaselt postitatakse prak-tilisi iluteemalisi soovitusi. Vlogi eesmärgiks on klientides usalduse loomine ja eksperdi maine kujundamine.”
Peamised tugevused ja nõrkused.
Näide. „Ettevõtte peamisteks tugevusteks on omaniku pikaajaline kogemus iluteenuste valdkonnas ning potentsiaalse kliendibaasi ole-masolu. Peamisteks nõrkusteks on ettevõtluskogemuse puudumine ja ebapiisavad rahalised võimalused ilusalongi sisustuse soetamiseks. Nimetatud nõrkust maandab omanik 160-tunnise ettevõtluskoolituse
21
II osa. Äriplaani koostamise ABC
läbimisega ja ettevõtlusega alustamise toetuse taotlemisega summas 3000 eurot.”
Olulisemad lühi- ja pikaajalised eesmärgid.
Näide. „Ettevõtte peamisteks lühiajalisteks eesmärkideks esimesel aastal on jõuda stabiilsete müügituludeni kuus keskmiselt 5000 eu-rot, luua vähemalt 3 töökohta ning lõpetada esimene tegevusaasta kasumimarginaaliga 5%. Peamisteks pikaajalisteks eesmärkideks 3 aasta jooksul on kasvatada müügitulusid vähemalt 20% aastas, luua vähemalt 5 uut töökohta, arendada välja oma iluteenuste bränd ning jõuda keskmise aastase kasumimarginaalini 15%.”
Ülevaade finantseeringu suurusest ja peamistest allikatest.
Näide.