Название | Manööversõjapidamise käsiraamat |
---|---|
Автор произведения | William S. Lind |
Жанр | Документальная литература |
Серия | |
Издательство | Документальная литература |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9789949335299 |
Ajaloost on teada, et jumal on suurema pataljoni poolt, kui väiksemal just paremat ideed pole. Pikaleveniv võitlus endast tugevamaga pole kunagi paljulubav. Isegi kui võidad, maksad kõrget hinda. Aga kui kasutad endast suurema vastase vastu judotehnikat, kui teda psühholoogiliselt töötled, tasakaalust välja lööd ning kasutad vastase kiirust tema enda vastu, võid tihti võita, ja seda väikeste kaotustega.
Manööversõjapidamisest võib mõelda ka kui sõjalisest judost. See on viis võidelda targalt, kavaldades üle vastast, kellele sa puhta füüsilise jõuga alla jääd. Sel moel annab see merejalaväelastele lootust võita lahinguid, sõjakäike ja sõdu, mis neid tulevikus ees ootavad.
Kolmandaks pole merejalaväelasele miski lahingust tähtsam. Mõnes teises väeliigis paistab mõnikord kõige tähtsam olevat kas administreerimine või kõrgtehnoloogia. Merejalaväelased pole sellesse lõksu langenud. Nad ei tutvusta end kokteilipidudel vahelülidena.
Nad näevad ennast võitlejate ja sõdalastena ning tahavad olla parimad omasuguste seas. Nad on valmis töötama ja õppima ning kui vaja, siis ka piigid ristama, et tõestada oma paremust.
Sellest raamat kõnelebki – lahingust ja sellest, kuidas lahingus võita. Täpselt sellest, mis on manööversõjapidamise eesmärk. Ja just seetõttu on teos kirjutatud merejalaväelastele.
1 Manööversõjapidamise teooria
Manööversõjapidamise kontseptsioon ei ole uus. Tõenäoliselt kasutas seda esimest korda koopainimene, kes üllatas oma vaenlast selja tagant nui nuia vastu võitlemise asemel. Esimene ajalooliselt dateeritud juhtum oli Leuktra lahing 371. a eKr. Teebalased võitsid selle lahingu tänu üllatuslöögile, mis anti spartalaste jäiga lahingurivi faalanksi paremale tiivale. Hannibali võit roomalaste üle Cannaes 216. a eKr, üks kõigi aegade otsustavamaid taktikalisi võite, on näide manööversõjapidamisest. Ka kaaseg pakub mitmeid näiteid: Rosecrans Chattanoogas, Grant Vicksburgis, Jacksoni Valley-kampaania Ameerika Ühendriikide kodusõjas, sakslaste sisseimbumistaktika 1918. a pealetungis, Teise maailmasõja Blitzkrieg ja kindral Sharoni rünnak üle Suessi kanali 1973. aastal.
Miks on need kõik «manööversõjapidamise juhtumid»? Mis on «manööver»? Mõnikord kasutatakse sõna «manööver» sünonüümina sõnale «liikumine», nagu näiteks «tuli ja liikumine» (fire and maneuver) väikeüksuste taktikas. Traditsioonilise definitsiooni on kirja pannud Nõukogude Liidu kolonel F. D. Sverdlov hiljutises uurimuses «Tactical Maneuver». «Manööver… on üksuste organiseeritud liikumine lahingutegevusel uude suunda ja piirkonda, et saavutada vaenlase suhtes eelispositsioon eesmärgiga anda otsustav löök.»5
Aga kasutatuna sõnaühendis «manööversõjapidamine» on manöövri tähendus tunduvalt laiem. See hõlmab kõike, mis on ühist Leuktra, Cannae ja Vicksburgi juhtumil, sakslaste 1918. a pealetungil, Suessi kanali ületamisel ja paljudes teistes olukordades. Manööversõjapidamise teooria peab vastama küsimusele, mis on kõigi nende juhtumite edu võti.
Alles hiljuti pakkus keegi sellele küsimusele veenva vastuse. Selleks oli USA õhuväe erukolonel ja hävituslendur John Boyd. Kolonel Boyd alustas manööversõjapidamise teooria väljatöötamist mitte maaväelahingutest, vaid uurimusega õhulahingutest, mida matkiti Nellise õhuväebaasis 1974. a ja mis viis ta Korea sõjas toimunud õhulahingute uurimiseni. Liitlased saavutasid langenute suhte 10:1 Põhja-Korea ja Hiina õhujõudude üle. Kolonel Boyd alustas oma uurimust küsimusega: «Kuidas ja miks meil nii hästi läks?»
Ta märkis, et mitmete traditsiooniliste lennukiomaduste järgi oli kommunistide põhiline hävituslennuk MiG-15 ameeriklaste hävituslennukist F-86 parem. Sel oli parem tõusukiirus ja kiirendus ning see säilitas ka väiksema pöörderaadiuse. Aga kahes vähem silmnähtavas omaduses ületas F-68 kommunistide MiGi. Esiteks tagas F-86 mullikujuline kabiinikuppel piloodile hea vaate, kuid MiGi kabiini lame kate raskendas piloodi nähtavust. Teiseks, kui F-86-l olid tõhusad hüdraulilised juhtimisseadmed, siis MiGil olid need mehaanilised. See tegi F-86-st võrreldes MiG-iga erksama, kuid eelkõige kestvama lennuki.
Kasutades ära kahte nimetatud eelist, töötasid Ameerika piloodid välja taktikalise lähenemise, mis sundis MiGi piloote läbima erinevaid liikumisi. Alati kui tegevus muutus, saavutas F-86 eelise ajas, sest F-86 piloot oli võimeline olukorra muutudes kiiremini reageerima ning ta sai ka oma lennuki kiiremini uude tegevusse suunata. Iga manöövriga muutus MiGi tegevus haavatavamaks. Kui MiGi piloot mõistis toimuvat, läks ta paanikasse ning see tegi Ameerika piloodi ülesande veelgi lihtsamaks.
Hiljem hakkas kolonel Boyd uurima maaväelahinguid, et tuvastada Korea õhulahingutega sarnaseid olukordi. Ta avastas sarnasusi lahingutes, sõjakäikudes ja sõdades, nagu Leuktra, Vicksburg ja Prantsusmaa 1940. aastal. Üks pool üllatas vastast äkilise, ootamatu muudatusega või selliste muudatuste seeriaga, millele vastane ei suutnud õigeaegselt reageerida. Tulemuseks oli vastase purustamine ning üldjoontes saavutati võit väheste kaotustega. Sageli oli kaotanud pool võitjast füüsiliselt tugevam. Sageli võis tuvastada Põhja-Korea ja Hiina pilootidega sarnast paanikat ja halvatust.
Kolonel Boyd tõstatas küsimuse, mis on nende juhtumite puhul sarnane. Vastuseks oli teooria, mida nüüd tunneme Boydi teooria nime all ehk manööversõjapidamise teooriana. Loeng, kus kolonel Boyd selgitab oma teooriat «Konfliktide mustrid» (Patterns of Conflict), kestab viis tundi. Aga jättes ära mõned nüansid ning ajaloolise tõendusmaterjali, võime selle kokku võtta järgnevalt.
Konflikti võib suhtuda kui ajatihedasse vaatle-orienteeru-otsustategutse–tsüklisse. Iga konfliktiosaline alustab kõigepealt olukorra vaatlusega. Ta vaatleb ennast, oma füüsilist ümbrust ja oma vaenlast. Selle vaatluse põhjal teeb olukorrast mõttelise kuvandi või «foto». Orienteerimise põhjal teeb ta otsuse. Seejärel viib ta otsuse ellu ehk tegutseb. Kuna ta eeldab, et tema tegevus muutis olukorda, vaatleb ta jälle ja alustab kogu protsessi uuesti. Tema tegevused järgivad tsüklit, mida nimetatakse ka VOOT-tsükliks või OODA-ringiks.
Kui üks konfliktiosalistest läbib VOOT-tsükli pidevalt kiiremini kui teine, saavutab ta tohutu eelise. Ajaks, mil aeglasem pool tegutseb, teeb kiirem pool midagi ootamatut, ja aeglasema poole tegevus on haavatavam.
Iga tsükliga muutub aeglasema poole tegevus järjest haavatavamaks. Ehkki ta püüab teha midagi toimivat, on iga tegevus eelnevast veel kasutum ning ta jääb oma tegevuses järjest rohkem maha. Lõpuks pole tema tegevus enam tõhus. See juhtus spartalastega Leuktras, roomlastega Cannaes, prantslastega 1940. aastal ning kommunistide hävituslenduritega Koreas. Mõnikord piisab ühekordsest tegevusest, nagu teebalaste otsustav läbimurre Leuktras. Mõnikord on tarvis rida VOOT-tsükleid, nagu Blitzkriegis või õhulahingutes Koreas. Olgu siis ühekordne tegevus või rida tegevusi, aga see, mis juhtus, oli olemuselt sarnane. Boydi teooria defineerib ka termini «manööver» tähenduse manööversõjapidamise kontekstis. Manööver tähendab vaenlase haaramist VOOT-tsüklisse, olles temast pidevalt kiirem, hoolimata tsüklite arvust, mida on tarvis vaenlase sidususe lõhkumiseks – kuni ta ei suuda enam võidelda tõhusalt toimiva organiseeritud jõuna. Mõnikord satub VOOT-tsüklisse haaratud vaenlane paanikasse või muutub passiivseks. Võitjale on see ideaalne tulemus, sest paanikas või passiivse vaenlase saab täelikult hävitada või kinni võtta väikseimate kaotustega sõbralikele jõududele. Teinekord hakkab manöövritega üle kavaldatud vaenlane võitlema üksikvõitlejatena või väikeste üksustena. Kuna ta ei toimi enam üksusena tõhusalt, on teda suhteliselt lihtne hävitada. Heaks näiteks paanikas vaenlasest on Rommeli edu Esimeses maailmasõjas Caporetto lahingus, kus ta pataljonisuuruse üksusega võttis rohkem kui 10 000 itaallasest sõjavangi. Cannaes jätkasid roomlased võitlust üksikvõitlejatena. Aga mõlemas olukorras oli võidu alus sarnane: üks pool oli teise poole oma