Етнографічні групи українців Карпат. Гуцули. Коллектив авторов

Читать онлайн.
Название Етнографічні групи українців Карпат. Гуцули
Автор произведения Коллектив авторов
Жанр История
Серия Великий науковий проект
Издательство История
Год выпуска 2020
isbn



Скачать книгу

протягом останніх двох тижнів сьомого місяця: «Найліпше зачинати рубати сьомого місяця (в юні)… в тому місяці є 15 днів, коли можна рубати». Ця неточність, на нашу думку, пов’язана із відліком часу по новому і старому календарях. Власне, відповідно до народних спостережень, дерево можна було рубати від свята Іллі (20.ѴІІ за новим стилем; 2.ѴІІІ за старим стилем). Місцями (с. Лазещина) найкращим матеріалом вважають деревину, заготовану у восьмому (серпні) та дев’ятому (вересні) місяцях. Після цього хорошу деревину давала аж груднева рубка (здійснена у дванадцятому «Андріївому» місяці). Дуже сприятливими були перший і другий місяці (два «січні»): с. Лазещина. У жодному випадку не рубали дерева в «маю» (травні): «Тоді дерево сі дуже лупи, воно м'яке, відстає луб» (с. Лазещина Рахівського р-ну Закарпатської обл.). Те саме стосується й червня: «Бо шостий місяць (юль) поганий… в юлі смерек пускає сік, а дерево коли пускає сік, то слабе» (с. Чорна Тиса Рахівського р-ну Закарпатської обл.); «Як у червні рубают – червак дерево точе, а як під осінь – то дерево вже не соковите» (с. Білі Ослави Надвірнянського р-ну Івано-Франківської обл.).

      Щодо листяних порід, то скажімо, букове дерево на Гуцульщині заготовляли у першій половині травня, оскільки його розвиток у верхніх лісових смугах Карпат починається тільки у кінці цього місяця [6, с. 88; 13, с. 37]. Як зазначають дослідники на основі інформацій респондентів: «Бука стяти у травні, то буде легкий, як смерека» [6, с. 88]. У селі Косівська Поляна на Рахівщині бук рубали «у повні мая» (у травні, на повному місяці), тоді «як соки не йдут, бо як йдут соки, то дерево вже рідке». Натомість у південних передгірських селах Рахівщини (с. Верхнє Водяне), де вегетаційний період починається значно швидше, бук рубали ще у лютому, поки «не пускав брость (бруньку. – Р. Р.)». Цікаві дані про заготівлю бука нам вдалося почерпнути у селі Кевелів (урочище Цовт). Щоб заготовлену букову деревину не пошкоджували шкідники («не їв червак»), його рубали «в спеціальний окремий день в місяци квітни». Щоб визначити цей день, на початку квітня господар ішов в ліс «і трохи зарубував бука» (стесував невеликий шматок кори). На зарубці виступав сік, а на це місце сідали дрібні комахи. Кожного дня він приходив до цього дерева і спостерігав за поведінкою комах: «Коли мухи сідают на зріз і живут – дерева не рубают, а коли в якийсь день мухи сідают на зріз, нап'ютси соку і здихают, то в той день бук можна рубати на хату – його червак не буде їсти». Власне зрубане у цей день букове дерево буде дуже міцним, стійким до корозії, шкідників («на другий день бука вже рубати не можна», бо у нього не буде цих властивостей).

      Стіни жител споруджували у зрубній техніці («в вугли», «в угол», «в зруб», «в сруб») з колод («вібле дерево», «круглєк», «віблєк»), напівколод («протеси», «протісі»), рідше – з тесаних брусів (протесаних на два чи чотири боки колод) – «тесанці», «брусоване дерево».

      Під нижній вінець зрубу («підвалини») по кутах укладали великі камені («підліжки», «підклади», «цоклі»), а простір між ними заповнював