Börsil kaubeldavad kinnisvarafondid ehk REITid. Märten Kress

Читать онлайн.
Название Börsil kaubeldavad kinnisvarafondid ehk REITid
Автор произведения Märten Kress
Жанр Зарубежная деловая литература
Серия
Издательство Зарубежная деловая литература
Год выпуска 0
isbn 9789916961100



Скачать книгу

ection>

      Käesolevas e-raamatus esitatud teavet ei tohi tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena või mõne muu investeerimisalase teenusena. Enne investeerimisotsuse tegemist peab iga investor ise põhjalikult kaaluma tehtava investeeringu finantsilisi, maksutemaatilisi ja juriidilisi asjaolusid, samuti kõiki riske.

      Autor usub, et andmed, mis selles e-raamatus on esitatud vastavad tõele. Samas ei võta autor mitte mingisugust vastutust e-raamatus esitatud teabe, arvamuste, võimalike eksimuste või muu sisu ajakohasuse ning õigsuse eest, samuti e-raamatus sisalduva teabe kasutamisest tekkida võivate tagajärgede eest.

      Autoriõigus: Märten Kress, Aperio Capital OÜ, 2021

      Kõik õigused on kaitstud. Ilma autoriõiguse omaniku eelneva kirjaliku loata ei ole lubatud ühtegi selle e-raamatu osa paljundada, infosüsteemis edastada või kolmandatale osapooltele kättesaadavaks tegemiseks säilitada ühelgi kujul, ei elektroonilisel, mehaanilisel, fotokopeerimise või salvestamise teel ega muul viisil.

      börsil kaubeldavad kinnisvarafondid ehk REIT-id

      Kuidas investeerida kinnisvarasse börsi vahendusel?

      Sisukord

       sissejuhatuseks

      1. miks kaaluda investeerimisel kinnisvara kui varaklassi?

       Kinnisvara kui ostujõudu kasvatav varaklass

       Kinnisvara kui varaklassi eelised ja puudused

       Millised viisid on olemas kinnisvarasse investeerimiseks?

      2. REIT ehk börsil kaubeldav kinnisvarafond

       Mis on REIT?

       Miks kaaluda REITe investeerimisobjektina?

       Neli erinevat liiki REITe

       REITide jaotus sektorite alusel

      3. analüüs ja riskid

       REITide analüüsimisel kasutatavad finantsnäitajad

       Kuidas hinnata REITide puhul häid ostukohti?

       REITidesse investeerimisega kaasnevad riskid

       USA REITide dividendimaksetele rakenduv tulumaks

      4. Valik suurimaid REIT-e ja neisse raha paigutavaid indeksfonde

       Valik suurimaid USA REITe

       Valik suurimaid Euroopa REITe ja börsil kauplevaid kinnisvarafirmasid

       Tallinna börsil noteeritud kinnisvarafirmad

       Valik REITe ja kinnisvarafirmasid koondavaid ETFe

       Praktilised näited ehk kolme fondi lühiülevaade

       USA REITid ja ülejäänud aktsiaturg viimase 20 aasta jooksul

       Potsentsiaalikad valdkonnad pandeemiajärgses muutuvas majanduskeskkonnas

       Kokkuvõtteks

      Kinnisvara on varaklass, mis tekitab investorite seas päris palju vastakaid tundeid. Ühed laidavad seda erinevatel põhjustel maha, teised hoopis kiidavad õige mitme eri nurga alt. Nii ju tegelikult ongi ka elus üldisemalt. Igaühele oma, nagu öeldakse. Samas kinnisvarainvesteeringutest rääkides ei pea me investoritena kaugeltki piirduma vaid ettekujutusega väikesest 1- või 2-toalisest üürikorterist. Kinnisvarasse saab investeerida ka muul moel, muuhulgas väärtpaberite kujul.

      Just sellele käesolev e-raamat keskendubki. Teisisõnu börsil kaubeldavatele instrumentidele, mida tuntakse neljatähelise lühendi REIT all. REIT on lühend inglise keelsetest sõnadest Real Estate Investment Trust. Eesti keeles on levinud vaste börsil kaubeldav kinnisvarafond. Samas iga kinnisvarafond või ka iga börsil kaubeldava kinnisvarasektori ettevõtte aktsia ei ole kohe automaatselt REIT. Võime öelda, et REIT on kindlatele põhimõtetele ja reeglitele vastav kinnisvarafond. Osad neist on börsil kaubeldavad, teised mitte. REITist teeb REITi ennekõike rida põhimõtteid ja reegleid, mida vastav ettevõte kas järgib või mitte.

      Käesolev e-raamat on koostatud eesmärgiga tutvustada lähemalt börsil kaubeldavaid kinnisvarafonde ehk REITe. Samuti seda, kuidas selliseid väärtpabereid analüüsida, millised riskid kaasnevad REITidesse investeerimisega ning tuua välja millist tüüpi REITe üldse eksisteerib. Loodetavasti aitab see sinul, hea lugeja, mõista paremini, millega täpselt on tegu, kuidas leida enda jaoks sobilik REIT või REITid ja hinnata ka sobivaid ostukohti.

      E-raamatu esimeses peatükis võtame alustuseks vaatluse alla kinnisvara kui varaklassi. Uurime, milline on olnud kinnisvarainvesteeringute pikaajaline tootlus ja millise investeerimiseesmärgi saavutamiseks kinnisvarainvesteeringud sobida võiks.

      Teine peatükk keskendub juba konkreetselt REITidele. Vaatame, mis need REITid täpsemalt on, millist tüüpi REITe on olemas ja samuti milliste valdkondade lõikes REITe eristatakse. Ettevaatavalt ja nii-öelda isutekitajana olgu öeldud, et kokku on olemas tervenisti 13 erinevat REITide valdkonda. Päris palju, kas pole? Teisalt võimaldab see soovi korral valida välja just sellise valdkonna kinnisvarafondi, mis meie uskumuste ja tulevikunägemusega kõige paremini kokku läheb.

      E-raamatu kolmandas peatükis võtame vaatluse alla selle, kuidas REITe analüüsida. REITide näol on selles suhtes tegu ühe omapärase väärtpaberite liigiga, et standardsed finantsnäitajad ja suhtarvud nende puhul ei tööta. REITide analüüsimiseks on välja töötatud terve rida spetsiaalseid mõõdikuid ja finantssuhtarve. Lisaks fondide sisulisele analüüsimisele vaatame üle ka selle, kuidas määrata REITide puhul soodsaid ja sobivaid ostukohti. See on jällegi koht, kus peame rakendama pisut teistsugust lähenemist ja teistsuguseid suhtarve. Selles peatükis vaatame üle ka peamised REITidesse investeerimisega kaasnevad riskid, samuti maksustamise teemad.

      Käesoleva e-raamatu viimane peatükk võtab vaatluse alla juba rea konkreetseid REITe ja ka REITidesse investeerivaid börsil kaubeldavaid fonde ehk ETFe. See on hea alguspunkt leidmaks omale esimesed investeerimiskandidaadid, mida siis põhjalikumalt edasi uurima hakata.

      Nagu selliste ülevaadete puhul ikka, kehtib tavapärane märkus – tegu ei ole investeerimissoovitusega, vaid informatiivse ja andmeid koondava materjaliga. E-raamatus käsitletud REITide ja ka ETFide sobivuse hindamise eest oma investeerimisportfelli ja nende põhjaliku analüüsi tegemise eest vastutab ikka iga investor ise.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст