Название | Teaduse ajalugu |
---|---|
Автор произведения | John Gribbin |
Жанр | Журналы |
Серия | |
Издательство | Журналы |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9789949597840 |
Science. A History
1543–2001
by John Gribbin
Original English language edition first published
by Penguin Books Ltd, London
Text copyright © John Gribbin, 2002
The author has asserted his moral rights.
All rights reserved.
Tõlge eesti keelde © Kalev Suik 2020
Toimetajad Elisabeth Kirk ja René Tendermann
Kaanekujundus Jan Garshnek
Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas
ISBN (trükis) 978-9949-597-83-3
ISBN (e-pub) 978-9949-597-84-0
paikesekirjastus.ee
Tänusõnad
Olen tänulik järgmistele institutsioonidele ligipääsu eest nende raamatukogudele ja teistele materjalidele: Académie Française ja Jardin des Plantes, Pariis; Bodley raamatukogu, Oxford; Briti Muuseum ja Loodusloo Muuseum, London; Cavendishi laboratoorium, Cambridge; Geoloogia ühing, London; Down House, Kent; Linné Ühing, London; Kuninglik Astronoomia Ühing; Kuninglik Geograafia Selts; Kuninglik Instituut; Trinity kolledž, Dublin; Cambridge’i ülikooli raamatukogu. Nagu alati andis Sussexi ülikool mulle tööks vajaliku toe. Oleks isekas välja tuua mõnd inimest neist paljudest, kes on minuga selle projekti üksikasju arutanud, suur tänu kõigile.
Tekstis on jutustaja nii ainsuses kui ka mitmuses. Minavormi on kasutatud siis, kui ma esitan iseenda arvamust teaduslikes küsimustes; meievormi kasutatakse kaasautori Mary Gribbiniga ühise arvamuse väljendamiseks, kus see on vajalik. Tema panus järgneva teksti mõistetavaks tegemises, ka inimestele, kes jäävad teadusringkonnast väljapoole, on selle ja kõigi teiste minu raamatute puhul ülioluline.
Sissejuhatus
Kõige olulisem asi, mida teadus on meile meie endi kohta siin universumis õpetanud, on see, et me ei ole erilised. Niisuguse teadmise tõi meieni protsess, mis sai alguse 16. sajandil Mikołaj Koperniku tööst, milles väideti, et Maa ei ole maailma keskpunkt, ja mis kogus hoogu 17. sajandi alguses pärast seda, kui Galilei oma teleskoobi taeva poole pööras ja leidis veenvaid tõendeid, et Maa tiirleb tõepoolest ümber Päikese. Järgnenud sajandite astronoomiliste avastuste lained näitasid, et nii nagu Maa on tavaline planeet, nii on ka Päike tavaline täht (üks mitmesajast miljardist Linnutee galaktikas) ja Linnutee ise on tavaline galaktika (üks universumi nähtava osa mitmesajast miljardist galaktikast). 20. sajandi lõpul väideti suisa seda, et meie universum ei pruugi olla ainus.
Samal ajal püüdsid bioloogid edutult leida tõendeid „elujõust”, mis eristaks elusloodust elutust, ning jõudsid järeldusele, et elu on lihtsalt väga keeruline keemia. Ajaloolase jaoks õnneliku kokkusattumusena ilmus 1543. aastal üks olulisematest inimkeha bioloogilise uurimise algust tähistavatest teostest – Andreas Vesaliuse „De humani corporis fabrica” („Inimkeha ehitusest”). Samal aastal avaldas Kopernik lõpuks oma „De revolutionibus orbium coelestiumi” („Taevasfääride pöörlemisest”). Selle kokkusattumuse tõttu võib 1543. aastat pidada verstapostiks, millest sai alguse esmalt Euroopat ja siis kogu maailma muutnud teaduslik revolutsioon.
Muidugi on iga teaduse ajaloo alguseks valitud hetk meelevaldne ning lisaks piiravad minu arutlust teaduse ajaloost nii geograafilised kui ka ajalised piirid. Minu eesmärk on visandada Lääne teaduse areng renessansist kuni (laias laastus) 20. sajandi lõpuni. See tähendab, et olen kõrvale jätnud antiikkreeklaste ja hiinlaste saavutused, samuti ei käsitle ma islami teadlasi ega filosoofe, kes andsid suure panuse, et teadmiste otsimine ei kaoks perioodil, mida eurooplased nimetavad pimedaks keskajaks. Kuid samas tähendab see, et jutustan selge ajalise ja ruumilise algusega sidusa loo meie maailmavaate arengust, millele tugineb tänapäeval nii meie arusaamine universumist endast kui ka meie asukohast selles. Sest nagu välja tuli, ei erine inimese elu kuidagi Maa teiste eluvormide omast. 19. sajandil tegid Charles Darwin ja Alfred Wallace oma töödega kindlaks, et selleks, et amööbist inimene teha, on vaja vaid looduslikul valikul põhinevat evolutsiooni ja piisavalt aega.
Kõik minu loetletud näited tõstavad esile veel ühe selle jutustuse eripära. On loomulik kirjeldada olulise tähtsusega sündmusi nende inimeste kaudu, kelle tööd on teadusesse oma jälje jätnud – näiteks Koperniku, Vesaliuse, Darwini, Wallace’i ja paljude teiste kaudu. Kuid see ei tähenda, nagu oleks teadus arenenud tänu üksikutele asendamatutele eriliste võimetega geeniustele. Geeniused võisid nad ju olla (kuigi mitte alati), aga kindlasti ei olnud nad asendamatud. Teadus areneb samm-sammult, ning – nagu Darwini ja Wallace’i näide esile tõi – kui aeg on küps, võivad kaks või enamgi isikut teha järgmise sammu teineteisest sõltumatult. Pime õnn või ajalooline juhus määrab selle, keda jäädakse uue nähtuse avastajana mäletama. Tehnoloogia areng on inimlikust geniaalsusest palju tähtsam ja pole üllatav, et teadusliku revolutsiooni algus langeb ühte aega teleskoobi ja mikroskoobi arenguga.
Selles kontekstis võin mõelda vaid ühele erandile, aga ma ei näe seda erandit nii olulisena kui enamik ajaloolasi. Isaac Newton oli muidugi ainujuhtum nii oma ulatuslike teaduslike saavutuste kui ka selle poolest, et ta märkis selgelt üles teadusliku tegevuse põhireeglid. Kuid isegi Newton tugines oma eelkäijate, eriti Galileo Galilei ja René Descartes’i töödele ning selles mõttes oli tema panus loomulik jätk varasematele saavutustele. Kui Newton poleks kunagi elanud, oleks teaduse areng olnud mõne kümnendi võrra aeglasem. Aga ainult mõne kümnendi; Edmond Halley või Robert Hooke oleks võinud lagedale tulla gravitatsiooniseadusega, Gottfried Leibniz leiutas diferentsiaalarvutuse Newtonist sõltumatult (ja tegi seda paremini) ning Newtoni poolehoid rivaalitsevale valguse osakeste teooriale lausa pidurdas Christiaan Huygensi tunduvalt parema laineteooria arengut.
See ei takista mul jutustada loost oma versiooni – teaduse ajalugu sellega tegelenud inimeste, sealhulgas Newtoni kaudu. Inimesed, kelle olen oma jutustuses esile tõstnud, pole kindlasti ammendav valik ja minu kirjeldused nende inimeste elust ja tööst ei ole samuti täielikud. Ma valisin lood, mis esindavad teaduse arengut selle ajaloolises kontekstis. Mõned lood ja nende lugudega seotud isikud on tuttavad, teised (loodetavasti) mitte nii väga. Jutustused inimestest ja nende elust peegeldavad ühiskonda, milles nad elasid, ja kirjeldades, kuidas ühe teadlase töö järgneb teisele, osutan ma tegelikult sellele, kuidas üks teadlaste põlvkond mõjutab järgmist. Siit näib kerkivat küsimus, kuidas see pall üldse veerema hakkas, mis oli algne tõuge. Meie loole on seda kerge leida – Lääne teadus hakkas arenema tänu renessansile. Ja kui asi oli käima lükatud, andis see hoogu ka tehnoloogia arengule: uued teaduslikud ideed arendasid tehnoloogiat ning parem tehnoloogia andis teadlastele võimaluse oma uuemaid ideid aina täpsemini uurida. Tehnoloogia tuli esimesena, sest masinaid võib ehitada ka katse ja eksituse meetodil, ilma tööpõhimõtteid täielikult mõistmata. Kuid teaduse ja tehnika koostöö tekkel võttis progress tõeliselt pöörded üles.
Ma jätan ajaloolaste pärusmaaks vaidluse, miks renessanss esile kerkis ning kus ja millal see juhtus. Kui soovite mingit daatumit Lääne-Euroopa taassünni tähistamiseks, siis on vägagi sobiv 1453. aasta, kui türklased vallutasid Konstantinoopoli (29. mail). Paljud kreeka keelt rääkivad õpetlased, kes nägid, kustpoolt tuul puhuma hakkab, olid selleks ajaks juba oma dokumentide arhiive kaasa võttes lääne poole (algselt Itaaliasse) põgenenud. Seal võtsid nende dokumentide uurimise üle Itaalia humanistid, kes tahtsid klassikalises kirjanduses sisalduvate teadmiste abil taasluua enne keskaega eksisteerinud tsivilisatsiooni. See seob moodsa Euroopa tõusu kenasti Rooma impeeriumi viimase jäänuki hukuga. Kuid nagu paljud on väitnud, oli sama oluline tegur Euroopa rahvaarvu oluline langemine 14. sajandi musta surma tõttu, mis sundis ellujäänuid mõtlema ühiskonna aluste üle, muutis inimtööjõu kalliks ning tõukas tagant tehnilisi leiutisi, mida saaks kasutada inimtööjõu asemel. Aga seegi pole veel kõik. Ühiskonda muutsid nii Johann Gutenbergi 15. sajandi keskel leiutatud trükimasin, mis andis olulise panuse tulevikus arenema hakkavasse teadusesse, kui ka maadeavastused,