Meditsiinimeediumi maksaravi. Anthony William

Читать онлайн.
Название Meditsiinimeediumi maksaravi
Автор произведения Anthony William
Жанр Здоровье
Серия
Издательство Здоровье
Год выпуска 0
isbn 9789916111314



Скачать книгу

üdini halb; see on täis toredaid lapsi ja bussijuht peab sõitma rahulikus tempos, ent buss aeglustab siiski postiautot (toitaineid laiali kandvat suhkrut). Bussi tõttu ei jõua olulised postisaadetised õigel ajal kohale. Rasv üritab lihtsalt ettenähtud tööd teha, ent kui rasva on liiga palju, ei saa suhkur oma tähtsaid ülesandeid täita.

      Maks teeb vitamiine, mineraalaineid, antioksüdante ja muud säärast kraami töödeldes palju tööd ning genereerib seejuures soojust. Maks on niigi kõige kuumem elund, mis aitab sind külma ilmaga soojas hoida justkui radiaator, ning see läheb paljusid tööülesandeid täites veelgi kuumemaks. Mida rohkem rasva ja toksiine maks peab töötlema, seda kuumemaks see muutub. Ainus, mis aitab ülekuumenemist vältida, on suhkur. Glükoos koos vee ja mineraalsooladega jahutab maksa. Glükoos aitab maksal tööd teha just nagu automootori jahutusvedelik.

      Glükoos toidab ühtlasi maksa. Nagu ma eespool mainisin, glükoos on kütus. Maks koosneb kahest peamisest sagarast ning väiksematest lisasagaratest – saba- ja ruutsagar –, ent elundi sees on samuti tillukesed sagarad ehk sagarikud, mis on justkui päkapikud jõuluvana mänguasjavabrikus. Päkapikkudel on palju tööd. Nad sorteerivad kogu päeva saadetisi (kõike, millega sa kokku puutud, toidust ja joogist sissehingatava ja nahale määritava kraamini) ning otsustavad, millised ained on kasulikud ja millised tuleks ära visata. Töö teeb nad näljaseks. Päkapikud peavad korrapäraste vahedega sööma ja nad ihkavad eelkõige glükoosi. Seetõttu ongi su maksa glükogeenivarud nii tähtsad. Maks ei toimiks nendeta. See ei saaks töödelda olulisi toitaineid, kaitsta sind rasvade eest ega täita ühtki ülesannet, millest raamatu esimeses osas räägin.

      Kui jätad maksa pikaks ajaks kütuseta, saab elundil jõud otsa ning see hakkab enda ja sinu elu eest võitlema. Maks võib koguni saata välja sõdurpäkapikud: keemilised ained, mis otsivad kehast glükoosijäänuseid ja toovad need maksale. Niiviisi justkui röövitakse Peetrit, et Paulile võlg tasuda. Maks on otsekui teine aju, kuna see jätab meelde, kui palju glükoosi teistest kehaosadest toodi. Maks on ilmselgelt intelligentne. Elund jätab rakkudelt saadud infole toetudes meelde, kust glükoosi rööviti, ja tasub hiljem võla. Kui maksa glükoosivarud taastuvad, saadab see kehasse tavapärasest pisut rohkem glükoosi. Maks märgistab lisaglükoosi hormooniga, mis aitab kehal seda kiiresti ja vaevata omastada. See tagastab Peetrilt röövitud glükoosi ja paneb ta unustama, et temalt üldse kunagi midagi rööviti.

      Märkad, et suure rasvasisaldusega menüüdesse lisatakse tänapäeval ka pisut suhkrut. Kui seda ei tehtaks ja inimene sööks pikka aega ainult rasva ja valku, läheks maksa elu väga raskeks. Elund oleks sunnitud pidevalt kehalt glükoosi röövima ja niisugune olukord oleks kurnav. Kuna asjatundjad on täheldanud, et ainult rasvadel ja valkudel põhinev menüü mõjub tervisele halvasti, lubavad nad nüüd süüa paar liitrit marju, õunu, kõrvitsat või avokaadot või valgubatoonidesse peidetud suhkrut.

      Muide, avokaadot peeti veel üsna hiljuti mürgiseks viljaks. Eksperdid väitsid, et avokaadod on ohtlikud, kuna teevad paksuks ja on üldiselt tervisele kahjulikud. Nüüd on need väga populaarsed, kuigi mitte keegi ei mõista täpselt, kui kasulikud need on. Avokaado sisaldab rasvale lisaks väga väärtuslikku suhkrut. Ära karda, et rasva ja suhkru kombinatsioon tekitab probleeme. Pea meeles, et avokaado on haruldane erand; viljas olev rasv on niivõrd tihedalt suhkruga seotud, et need ei hakka üksteist segama ja maks püsib tasakaalus, välja arvatud siis, kui sööd iga päev meeletul hulgal avokaadosid. Ülemäära palju avokaadosid ei tasu süüa, ent maks ei tõsta suurt kisa, kui peab tegelema sellest viljast saadud rasvaga; organi elu on lihtsam, kuna avokaadorasv on viskoosne. Tänu sellele on vili tervislikum rasvaallikas kui paljud muud rasvased toiduained. Avokaado teeb sulle head.

      Tagasi toitumisekspertide juurde. Põhjus, miks avokaado ja muud vähe suhkrut sisaldavad toiduained menüüdesse lisati, polnud selles, et nad mõistsid, et keha vajab hädasti glükoosi. Nad nägid lihtsalt, et vana mudel ei viinud kuhugi; inimeste tervis ei paranenud ja kehakaal ei vähenenud. Kui dieedieksperdid teaksid, et maks nälgib suure rasvasisaldusega menüü korral, teeksid nad muudatusi ja tänapäeva dieedid oleksid hoopis teistsugused. Nad mõistaksid, et suure rasvasisaldusega menüü piinab maksa. Teame, et kõiki elusolendeid tuleb toita ja vale toidu andmine oleks ebainimlik. Me teame näiteks, mida sööb hobune, hamster või jänes. Maksa puhul kobavad teadlased endiselt pimeduses, mistõttu peame ise õppima oma maksa eest hoolitsema.

      Tõeline taastamine

      Aastate jooksul on arvukad dieeditrendid paljusid meist veennud selles, et süsivesikuid ja suhkrut peab kartma. Kui sa ei söö üldse suhkrut – keeldud süsivesikutest, puuviljadest, suvikõrvitsast, kartulist, bataadist, hirsist ja meest –, jääb su maks ajapikku nälga ja sina hakkad kiiremini vananema. Kui sööd süsivesikuid ja nendega kaasneb alati rasv – mõtle ahjukartulitele hapukoore ja peekoniga, banaanidele jäätise ja vahukoorega või koguni toitudele, mida oleme harjunud pidama tervislikuks, näiteks jogurt puuviljade ja müsliga, salat grillkanaga, kõvaks keedetud muna ja täisterasai või kalkuniliha, lehtsalati ja majoneesiga võileib –, ei pruugi maks siiski piisavalt palju glükoosi kätte saada. Kuna maks peab kaitsma kõhunääret toidust saadud rasva eest, ei saa elund kätte piisavalt palju väärtuslikku glükoosi ja tekib pidev näriv näljatunne, mis ei kao, ükskõik kui palju sa sööd. (Räägin sellest lähemalt kolmeteistkümnendas peatükis „Mõistatuslik nälg“.) Maks ei saa kunagi korralikult puhata, kui sööd ainult suure rasvasisaldusega toitu, väldid süsivesikuid või su menüüs on süsivesikud alati koos rasvaga. Elund ei puhka end kunagi päriselt välja. Kujutle, et võtad reede vabaks ja arvad, et saad pikal nädalavahetusel rahulikult puhata, ent oled esmaspäeval siiski väsinud. On seda sinuga kunagi juhtunud? Just nii tunneb end su maks, kui rasv pidevalt glükoosi blokeerib.

      Kui annad maksale seda, mida elund vajab, toetab see sind kogu hingest. Kui saad tervislikust toidust piisaval hulgal kergesti omastatavat glükoosi ja maksa glükogeenivarud on küllaldased, annab maks sulle energiat, aeglustab vananemist ja aitab sind kaitsta haiguste eest. See kohandub vastu vaidlemata kiiresti su vajadustega ning nagu järgmises peatükis näeme, võib maks olla maailma parim ainete muundaja ja ravimikapp.

      NELJAS PEATÜKK

      Sinu ravitoimega maks

      Vitamiinide ja mineraalainete ladu

      Arst, kes teatab, et sul on teatud vitamiinide ja mineraalainete vaegus, peaks tegelikult ütlema: „Su maksal on probleeme.“ Maks peab glükoosi talletamise kõrval endasse koguma ka kõiki vitamiine, mineraalaineid ja muid toitaineid. Isegi kui sa ei saa parajasti toidust piisavalt teatud toitaineid, saab keha kasutada maksa kogutud varusid. D-, B12- või muude vitamiinide või mineraalainete vaegus tähendab seda, et maks aitas sind mõnda aega hädast välja, ent selle kogutud varud hakkavad nüüd ammenduma.

      Maksa toitainete ladustamise võime on vaimustav ja süsteem keerukas: elund kannab kogutud ained tähtsuse järgi kataloogi nii, et kõige vajalikumad ained oleksid kohe käepärast võtta. Väga heas vormis maks on justkui ravimikapp, mis on täis kasulikke toitaineid.

      Maksas ladustatakse peamiselt toitaineid, mille magu ja sooled on seedimise käigus lõhustanud aineteks, mida kehal on lihtne omastada. See on algfaas, kivilahmakad, millest pead üle astuma teel mäe juurde, mille otsa üritad ronida. Maos toimub biokeemiline muundamine, mis on palju peenem protsess, kui tänapäeva meditsiiniteadlased arvavad. Kemikaalist A ei tehta lihtsalt ainet B; protsessi käigus võetakse hoopis mingi toitaine ja muudetakse seda olenevalt keha vajadusest. Aine äratatakse justkui ellu. Seda täiustatakse nii, et maks saaks toitaine verest kerge vaevaga kätte. Seejärel muudetakse ainet taas. Seekord teeb seda maks. Keemiline protsess, mille käigus toitaineid muudetakse, on justkui ristimine. Meid elus hoidvaid toitaineid valmistatakse niiviisi ette ristiretkeks. Neile antakse kaitsekilp ja raudrüü, mida maks toodab teatud tervistavatest puuviljadest saadud antioksüdantidest. Maks ümbritseb imelise ristimistalituse ajal toitained keemilise ühendiga, tänu millele neid ei hävita teel toksiinid ega takista vereringes olev ülemäärane rasv.

      Toitained on viimaks valmis ja maks võib need vereringesse paisata. Veri kannab kergesti omastatavad toitained siseelunditesse ja kogu keha kudedesse. Võtmesõna on „kättetoimetamine“.