Путівник по Чорнобилю. Борис Тынка

Читать онлайн.
Название Путівник по Чорнобилю
Автор произведения Борис Тынка
Жанр Путеводители
Серия
Издательство Путеводители
Год выпуска 2020
isbn



Скачать книгу

євреїв пограбували й замордували. Згідно з переписом населення 1765 року, у Чорнобилі налічувалося 96 єврейських будинків. Загалом у місті проживало 696 осіб єврейського походження.

      Розалія Любомирська-Ходкевич

      У XVIII ст. Чорнобиль стає резиденцією жмудського старости, Яна Миколая Ходкевича. У 1768 році він зміцнює оборонні споруди замку та міста. За його правління зводять нові, вищі вали з гарматами; навколо міста риють глибші рови, ремонтують розвідний міст. Крім того, після нищівної пожежі відбудовують костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії. Храм освятили в 1757 році.

      Під час гайдамацького руху проти польського панування Чорнобиль двічі потрапляє до рук повстанських загонів (у 1747 і 1751 рр.).

      Мешкав Ян Миколай Ходкевич в одноповерховій садибі, яка налічувала 9 кімнат, поруч із замком, у якому він ніколи не проживав. У час Коліївщини, у 1768 році, Ходкевич зміцнює місто потужними фортифікаціями та атакує повстанського ватажка Івана Бондаренка. У 1791 році на території Чорнобиля базувалася 8-ма піша дивізія під командуванням Миколая Радзивілла.

      Варто зазначити, що володіння Ходкевича були величезні й охоплювали такі навколишні села як Запілля, Залісся, Янів, Новосілки, Ямпіль, Нагірці, Копачі, Машів, Зимовище та інші.

      Цікаво те, що назва Чорнобиль свого часу з’являється в історії Великої французької революції, у період якобінської диктатури. Уродженка Чорнобиля, 26-річна полька Розалія Любомирська-Ходкевич, донька Яна Миколая Ходкевича свого часу виїхала до Франції. Згодом її звинуватили в змові з Марією-Антуанеттою й 30 червня 1794 року стратили на гільйотині. Цей смертельний вирок був вельми критично сприйнятий суспільством як черговий доказ дикунства французької революції.

      У 1793 році місто опиняється під владою Російської Імперії. У другій половині XVIII cт., у 1755 році, тут оселяється колонія старообрядців – вихідців Стародуб’я. У західній частині села Замошня вцілів старообрядницький цвинтар та руїни церкви Казанської ікони Божої Матері.

      З кінця XVIII ст. Чорнобиль стає одним із найбільших центрів хасидизму на території України. Чималу роль у цьому відіграє рабин Менахем Нахум Тверський та його син Мордехай, який стає засновником єврейської школи у м. Чорнобиль. Крім того, він активно займався видавничою справою. У другій половині XIX ст. у місті налічувалося 5 синагог. Проте, за даними інших джерел, була лише одна синагога та 4 церкви. Менахем Нахум Тверський стає основоположником династії тверських цадиків, відомої як династія чорнобильських цадиків. За часів Мордехая, сина Монахема, тисячі паломників-хасидів з польських та українських містечок прибували до Чорнобиля. Громадянська війна в 1920 році змушує династію тверських цадиків залишити Чорнобиль.

      На зламі XVIII і XIX століть місто інтенсивно заселялося євреями. Після листопадового повстання в 1832 році царська влада закриває домініканський монастир. Костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії в Чорнобилі стає єдиною парафіяльною святинею, яку відвідувало кілька місцевих католиків. Євреї наприкінці