Без козиря (збірник). Петро Панч

Читать онлайн.
Название Без козиря (збірник)
Автор произведения Петро Панч
Жанр Историческая литература
Серия Історія України в романах
Издательство Историческая литература
Год выпуска 2009
isbn 978-966-03-4771-7



Скачать книгу

щось придумати, щоб їх відірвати від обозу. Тоді голими руками можна буде взяти.

      – Щось дуже просто в тебе виходить, – сказав Мостовий. – Німці не такі дурні, щоб розвісити вуха. Ще хоч би кулемет був.

      – І кулемет зробимо. Раз сил у нас малувато, треба на хитрощі пускатись. Коли тільки це буде?

      – Про день виїзду німецької залоги не тяжко буде довідатись.

      – А я можу ще списів наробити, – сказав Гриць Духота. – У дев'ятсот п'ятому році на Віровській рудні теж, кажуть, не вистачало зброї, так що робітники придумали? Наробили собі залізних списів! І ми можемо зробити і – в штики на німця!

      – Обдумайте, товариші. А то зброю чи відіб'ємо, чи ні, а людей можемо загубити. Припоручимо це товаришеві Байді. Згода? Може, мене не буде, Гордію, тоді з Гнатом порадься. А зараз послухаємо Марусю.

      Маруся здригнулась. Вона сиділа запишавшись, з червоними від хвилювання щоками. А коли в її бік зиркав гострими очима Мостовий, вона, як і інші, упокорено ніяковіла.

      Їй було доручено організувати допомогу родинам червоногвардійців. Робилось це під виглядом допомоги солдаткам. Розповідаючи, як вона збирала кошти, одежу, борошно, Маруся з натугою підшукувала потрібні слова і соромливо червоніла, а коли вимовила, двічі спіткнувшись, слово «пролетаріат», і зовсім зніяковіла.

      – Ти сама це робила? – запитав її Мостовий.

      – Дівчата з відкатки допомагали. Раніше і заїкатись не можна було, на сміх знімали, а тепер самі бігають, щоб якусь роботу давала.

      – А на страйк пристануть?

      Маруся кивнула головою.

      – Ти ще серед платонівських дівчат попрацюй. А то вони осторонь тримаються, думають, що коли живуть по хатах під солом'яною стріхою, то шахта їх не обходить. І шахти наші, і земля наша. Народ один, і ворог у нас один – капітал. На цьому, товариші, можна й закінчити!

      Присутні повставали з місць, почали розминати пересаджені ноги, а Власов обережно пробігся по голосниках.

      – А що ще я в тебе хотів спитати, – сказав Байда. – Про товариша Трояна нічого не чув? Пам'ятаєш, разом з тобою в тюрмі сидів?

      Мостовий наморщив чоло, ніби пригадував, потім глибоко зітхнув:

      – Повісили, катюги, Трояна.

      – Повісили? – У Байди аж витяглось обличчя.

      – Там же, у дворі тюрми. От був комуніст, Гордію! Таких небагато на світі.

      Присутні поодинці, насунувши на очі кепки, залишали землянку. Байда все ще стояв серед кімнати, як громом прибитий. Мостовий торкнув його за лікоть:

      – Повертай до збойки і зачекай – поговоримо, а за вчорашній вечір пробач. Не міг прийти.

      По сонній вулиці дзвінко заголосило на всі голосники «страданіє». Гордій Байда пішов у протилежний бік і зупинився під акацією. Він хвилювався, як людина, що ступила на тонкий лід над глибокою водою. До другого берега далеко, а лід тріщить під ногами. Відповідальність, яку на нього щойно поклав підпільний комітет, наповнювала світ новим змістом. Тепер йому хотілось говорити й говорити, розкрити своє заскорузле серце, в якому осіло стільки затамованих образ.

      Попід