Lekarz wiejski. Оноре де Бальзак

Читать онлайн.
Название Lekarz wiejski
Автор произведения Оноре де Бальзак
Жанр Зарубежная классика
Серия
Издательство Зарубежная классика
Год выпуска 0
isbn



Скачать книгу

bynajmniéj – odparł Benassis. – Taż sama ilość czasu zużywa się na powiedzenie czegoś pożytecznego, co i głupstwa. Gawędząc, śmiejąc się, chodząc, rzucałem wpośród nich iskry światła. Z początku słuchać mnie nie chcieli; usuwali się ode mnie ze wstrętem. Byłem z miasta, a dla wieśniaka mieszczanin a nieprzyjaciel – to jedno. Walka ta bawiła mnie. Między czynieniem dobrze, a czynieniem źle jest tylko jedna różnica – czyste i brudne sumienie, trudy zaś jednakowe. Gdyby zbrodniarz chciał żyć uczciwie, zamiast stryczka dorobiłby się majątku.

      – Proszę pana – zawołała wchodząc Jacenta – obiad stygnie!

      – Chwilkę jeszcze – rzekł Genestas, kładąc rękę na ramieniu lekarza. – Chciałbym panu tylko jednę zrobić uwagę. Nie czytałem nic o wojnach Mahometa, nie mogę więc sądzić jego militarnych zdolności; ale gdybyś pan był widział cesarza, dowodzącego podczas kampanii francuskiéj, byłbyś go wziął za bożka z pewnością. Jeżeli upadł pod Waterloo, to dlatego, że był więcéj jak człowiekiem, zanadto ciężył ziemi i ta się pod nim ugięła. Ot, co jest! Zresztą, we wszystkiém zdanie pańskie najzupełniéj podzielam i do stu kartaczów! ta, co pana urodziła, nie zmarnowała czasu.

      – No, no – zawołał uśmiechając się Benassis. – Chodźmy do stołu.

      Jadalny pokój był całkowicie drzewem wyłożony i pomalowany naszaro. Umeblowanie składało się z kilku krzeseł wyplatanych, kredensu, szaf i słynnego zegara nieboszczyka proboszcza. U okien białe wisiały firanki. Stół nakryty był czysto, świeżo, ale bez żadnego zbytku, naczynia na nim fajansowe. Na zupę dano rosół, najposilniejszy, najbardziéj esencyonalny jaki kiedykolwiek, jakakolwiek zgotowała kucharka. Zaledwie lekarz i Genestas jeść go zaczęli, gdy jakiś człowiek wszedł hałaśliwie do kuchni i mimo oporu Jacenty do jadalnego pokoju wtargnął.

      – No, i cóż tam takiego? – zapytał Benassis.

      – A to proszę pana, nasza jéjmość pani Vigneau tak zbladła, ale to przecież tak zbladła, żeśmy się wszyscy poprzelękali.

      – Ha! – zawołał wesoło Benassis – trzeba tam iść.

      I wstał od obiadu. Pomimo jego nalegań, Genestas rzucił serwetę i, zakląwszy po wojskowemu, oświadczył, że bez gospodarza swego obiadu jeść nie będzie; jakoż wrócił do salonu i tam grzejąc się przy ogniu rozmyślał nad przykrościami, od jakich żaden stan na tym świecie, żadne powołanie wolném nie jest. Benassis wrócił wkrótce i obaj napowrót do stołu zasiedli.

      – Taboureau był tutaj i chciał się z panem widziéć – rzekła Jacenta przynosząc gorące półmiski.

      – Któż tam jest chory u niego? – zapytał lekarz.

      – Nikt, proszę pana; mówił, że chce się pana o coś poradzić i wróci niezadługo.

      – To dobrze – odparł Benassis, a zwracając się do Genestasa, dodał: – Ten Taboureau to w moich oczach cały traktat filozoficzny, przypatrz mu się, patrz uważnie, gdy tu będzie, to cię zabawi. Kiedyś, byłto sobie uczciwy najemnik, oszczędny i pracowity. Ale jak tylko się trochę grosza dorobił, zaraz mu się w umyśle rozwidniło; ruch przemysłowy, jaki rozbudzałem w kantonie, ogarnął i jego, chciał się, korzystając zeń, wzbogacić. W ciągu ośmiu lat zebrał już duży majątek, to jest duży, jak na tę okolicę. Może mieć teraz około czterdziestu tysięcy franków. Ale, mógłbyś pan tysiąc razy zgadywać! a jeszczebyś się nie domyślił, jakim sposobem doszedł do takiéj fortunki. Taboureau jest lichwiarzem, ale to lichwiarzem do szpiku kości, a lichwa jego tak dobrze jest obmyślona i na interesach tutejszych mieszkańców oparta, że traciłbym tylko czas, gdybym chciał ich wywodzić z błędu i przekonywać, że zamiast korzystać tracą na stosunku z Taboureau’m. Wyobraź pan sobie, jak tylko zaczęto się krzątać około uprawy roli, ten nicpoń wpadł na pomysł skupowania w okolicy ziarna potrzebnego dla tych biedaków do siewu. Tu, jak wszędzie, chłopi, a nawet niektórzy fermerzy nie mieli pieniędzy na kupowanie nasienia. Więc, imci pan Taboureau pożyczał jednym worek jęczmienia, za co mu po żniwach worek żyta oddawali, innym dawał korzec zboża za worek mąki. Dziś prowadzi ten szczególniejszy handel z całym departamentem. Jeżeli go nic w drodze nie zatrzyma, dojdzie z pewnością do miliona. Ale cóż! Taboureau jako wyrobnik był poczciwy, usłużny, chętny do rady i pomocy; w miarę rosnących zysków stał się chciwy, pogardliwy i drwiący ze wszystkiego i wszystkich. Im jest bogatszy, tém się bardziej psuje. Gdy tylko chłop przechodzi z użycia pracowitego do łatwéj egzystencyi i większéj ziemskiéj posiadłości, staje się nieznośnym. Istnieje pewna klasa ludzi, na pół cnotliwych, na pół występnych, w pół oświeconych, w pół ciemnych, która zawsze będzie plagą wszystkich rządów. Poznasz pan mniéj więcéj ducha téj klasy w Taboureau’cie, człowieku prostym na pozór, ograniczonym nawet, ale który, jak tylko o jego interes chodzi, staje się głębokim i przebiegłym.

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

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