Название | Minu elu kutse |
---|---|
Автор произведения | Roland Tokko Ja Harald Lepisk |
Жанр | Личностный рост |
Серия | |
Издательство | Личностный рост |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9789949017782 |
Võtsin iseenda ja laotasin seintele, et paberilehtedest moodustuks tervikpilt, mis ütleks, kes ma olen ja mida ma tahan.
Minu elu disain
Ühele postrile olin kirjutanud juhtmõtte: pane paika visioon, loo vajalikud eeltingimused ja ülejäänu tuleb iseenesest. See oligi minu meetod unistuste elu loomiseks. Kuigi mu elu oli väga põnev, tundsin, et midagi – või õigemini keegi – oli ikkagi puudu. Kes võiks olla mu kaaslane teekonnal nimega elu?
Kuidas siis enesearengumees endale naist otsib? Ikka samamoodi nagu ülejäänud eesmärke – visualiseerides. Võtsin puhta lehe ja kirjutasin detailselt lahti, millist elukaaslast ma otsin ja millised huvid, omadused ja väärtushoiakud tal peaksid olema. Panin kirja oma eelistused isegi juuksevärvi, kehaehituse ja pikkuse kohta.
Mõni aeg hiljem tekkis mul kursapeol ühe kursaõega hea klapp. Kusjuures ta vastas üllataval kombel enamikule tunnustele, mis ma olin kirja pannud. Olime aastakese koos, kuni otsustasime edasi minna eraldi. Täheldasin, et mu lähteülesanne oli puudulik – ma polnud pööranud küllaldaselt tähelepanu aspektidele, mis on püsisuhte juures tegelikult olulised.
Läksin uuesti tahvli juurde ja parandasin lähteülesannet. Möödus mõni kuu… ja ma kohtasin üht tütarlast, kellega sobisime kohe algusest peale ning kellega oleme tänaseks koos olnud üle kümne aasta.
Pane paika visioon, loo vajalikud eeltingimused ja ole kohal, selles hetkes.
1. Visioon: mida ma päriselt tahan?
2. Eeltingimused: mida on vaja teha, et see saaks juhtuda?
3. Protsess: kus on minu tähelepanu?
Selline mõtte- ja tegutsemisviis toimib, sest meie ajus olev retikulaarne aktiveerimissüsteem (RAS) reguleerib sissetulevat infovoogu, filtreerib sealt välja ebaolulise ja toob tähelepanu sellele, mis sarnaneb otsitavaga. Ehk maakeeli aitab RAS peole minnes märgata vallalisi brünette ja leida ka muud eluks kasulikku.
Mulle meeldib oma unistuste ja plaanide lõppu lisada tore lause „Seda või midagi veelgi paremat. Aitäh!“. Sest me unistame oma praeguselt mõttetasandilt, aga äkki on maailmal midagi veelgi paremat pakkuda!
Harjutus
• Tee lugemises paus, võta endale rahulikult aega ja mõtle, mida sina oma ellu praegu kõige rohkem vajad? Kirjelda see enda jaoks võimalikult täpselt ära ja täienda hiljem kui vaja.
Kas võtta elult parim või anda ise endast parim?
Kujuta ette, et oled 80-aastane ja vaatad oma elule tagasi. Mida sa tahaksid seal näha? Kas uhkeid reise, hõrgutavaid toite, pööraseid seiklusi ja ägedaid asju? Või hoopis kõike seda, mida sina said elule ja maailmale juurde anda: häid tegusid, teistest hoolimist, millegi täiustamist ja ühisesse heaolusse panustamist!
Huvitav on jälgida, millest inimesed unistavad. Tavaliselt läheb nende mõte sellele, mida kõike nad tahavad saada. Harvem räägivad nad unistustest kui millestki, mida nemad tahavad maailmale pakkuda.
Üks mu mentor ütles, et uue auto, uhkema kodu ja säravate asjade ihaldamine on vaese inimese mõtteviis. Ta pidas silmas, et uhked asjad pole hea investeering, kuna nad ei tooda sulle jõukust juurde, vaid võtavad raha ära ja kaotavad ise ajas väärtust.
Aga milline on siis jõuka inimese mõtteviis? Meie tõelise jõukuse mõõdik pole mitte see, kui palju me suudame endale koguda, vaid see, kui palju me suudame maailmale anda. Üks imeline kingitus, mille sina saad ühiskonnale anda, ongi see, et leiad oma ande või anded ja kasutad neid. See on sinu kingitus maailmale.
Sügav inimlik vajadus olla kasulik
Et leida endas rahu, peab muusik looma muusikat, kunstnik maalima ja luuletaja kirjutama.
Abraham Maslow
Kas oled mõnel hilisel õhtutunnil vaadanud taevalaotusse ja mõistnud, kui pisike osa universumist on inimene ja Maa? Kas oled endalt küsinud, milline on sinu koht selles suures süsteemis? Mis on sinu ülesanne ja põhjus hommikul ärkamiseks?
Jaapanlastel on selle jaoks isegi eraldi väljend: ikigai – olemise põhjus. Kuigi me kõik vananeme kehaliselt, suudavad mõned inimesed vaimult nooreks jääda. Maailmas on olemas teatud piirkonnad, nn sinised tsoonid, kus inimeste tavapärane eluiga ületab 100 aastat. Üks neist asubki Jaapanis Okinawa saarel.
Uurijad on täheldanud, et sinises tsoonis elavad inimesed ei koorma end liigse toiduga, hoiavad kogukonnana kokku, aga mis veel põnevam: nad leiavad endale väljundi – oma ikigai – ka väga hilises eas. Neil on põhjus elada ja see hoiab neid ärksana.
Vajadus kasulik olla on meisse sisse programmeeritud kaugetel aegadel, mil inimesed elasid veel hõimudena. Neid hõimuliikmeid, kes elasid oma elu hõimuseadustega kooskõlas ja tegid kogukonna heaks pidevalt midagi kasulikku, hoiti ja austati. Kui mõni neist enam ühisellu ei panustanud või muutus vaenulikuks, visati ta kogukonnast välja. See aga tähendas enamasti surma, sest üksinda polnud võimalik noil kaugetel aegadel ellu jääda.
Sellest tuleneb ka vajadus osata midagi teistest paremini või vähemalt väga hästi. Sest kui mina olen kogukonnale kasulik, siis kogukond hoiab mind ja hoolitseb minu eest. Ma jään ellu.
Kuldsed käerauad ehk mis on sinu unistuste hind?
Kui küsisime inimestelt, mis takistab neil oma kutsumust leida ja järgida, siis tuli välja üks huvitav aspekt – kuldsed käerauad. Nii nimetatakse olukorda, kus praegune töökoht pakub nii head palka, et sellest on raske loobuda.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.