Переяславська Рада. 1654. С. Швець

Читать онлайн.
Название Переяславська Рада. 1654
Автор произведения С. Швець
Жанр История
Серия Знамениті події історії України
Издательство История
Год выпуска 2012
isbn



Скачать книгу

із людьми. Такі поняття були чужими для світогляду українців, сформованого відповідно до західноєвропейських конституційних норм.

      Богдан Хмельницький і козацька старшина вперше відчули, що це означає – абсолютистська царська держава. Але вони покладали великі надії на допомогу Москви у війні з Польщею і, щоб не зірвати переговорів, змушені були припинити дискусію і погодитися на односторонню присягу. У соборній церкві зібралося московське та українське духовенство – архімандрит Прохор, переяславський протопоп Григорій зі священиками та дияконами усіх переяславських церков для проведення служби на честь урочистого обряду присяги. Присягали на Євангелії гетьман, генеральні старшини, полковники, сотники та ще кілька десятків делегатів від різних полків.

      Після присяги гетьман із послами в кареті, а старшина і полковники пішки дісталися знову до «съезжего двору». Там відбулося урочисте вручення гетьманові надісланих царем клейнодів – булави, прапора із дорогоцінних тканин, хутра, ферезеїв (каптанів) і шапок. Старшину, окрім іншого, наділили царськими дарунками – соболями. Ті представники старшини, які зігнорували Переяславську раду, заявляли потім, що вони не хочуть продаватися та йти в неволю «за царських котів», маючи на увазі соболині шкурки.

      Наступного дня присягали сотники, осавули і козаки Переяславського полку. Щодо міщан Переяслава, то серед них виявилася опозиція. Не всі вони погодилися присягати, декого силою гнали до церкви. Хворого переяславського війта (урядник магістрату) принесли до церкви на ліжку, наступного дня він помер.

      Не було в Переяславі представників Запорозької Січі. Не приїхав до Переяслава славетний Іван Сірко. Не присягнули уманський (Йосип Глух) і брацлавський полковники.

      Категорично не прийняв ідею Переяславської ради полковник Іван Богун, якого вважали після Богдана Хмельницького козацьким стратегом номер один. Як писав до польського короля коронний обозний Андрій Потоцький, Іван Богун із тих козаків, для яких «найвища державна рація – щоб не бути ні під вашою королівською милістю, ні під царем».

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

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