Название | Juhuslik ekslemine Wall Streetil |
---|---|
Автор произведения | Burton G. Malkiel |
Жанр | Экономика |
Серия | |
Издательство | Экономика |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9789949694037 |
10. harjutus: hoiduge aukudest ja karidest: hajutage oma investeerimissamme
Mis määrab aktsiate ja võlakirjade tootluse?
Finantsturgude tootluse neli ajaloolist ajastut
Elutsükli teejuht investeerimisse
Kolm juhtnööri elutsükli investeerimisplaani koostamiseks
Elutsükli teejuht investeerimisse
Investeeringute juhtimine pärast pensionile minekut
Pensionivara edasine investeerimine
Kolm hiigelsammu Wall Streetil
investeerimine indeksifondidesse
Isetegevuslik meetod: potentsiaalselt kasulikud aktsianoppimise reeglid
Asendusmängija meetod: elukutselise eksleja palkamine Wall Streetil
Standardsed ja automaatsed investeerimisnõustajad
Veel mõningaid mõtisklusi meie ekslemisest
Juhusliku eksleja aadressiraamat ning investeerimisfondide ja ETFide register
Nancyle ja Piperile
Eessõna
Nelikümmend viis aastat on nüüd möödas raamatu „Juhuslik ekslemine Wall Streetil“ esmatrükist. Algupärase väljaande sõnum oli väga lihtne: investoritel on märksa kasulikum osta ja hoida indeksifondi, kui üritada osta ja müüa üksikuid väärtpabereid või aktiivselt juhitud fondide osakuid. Väitsin julgelt, et laiapõhjalise turukeskmise kõigi aktsiate ostmine ja hoidmine annab professionaalselt juhitud fondidest tõenäoliselt parema tulemuse, sest viimaste kõrge valitsemistasu ja tehingukulu pärsivad märkimisväärselt investeeringu tootlust.
Praegu, nelikümmend viis aastat hiljem, usun ma oma algsesse teesi veelgi kindlamalt ja selle tõestuseks on mul tuua enamat kui vaid üks kuuekohaline arv. Argumente esitada on mul väga lihtne. Investor, kes paigutas 1969. aasta alguses 10 000 dollarit Standard & Poor’s 500 aktsiaindeksi fondi, on sel eeldusel, et ta reinvesteeris kõik dividendid, kasvatanud 2018. aasta aprilliks oma portfelli 1 092 489 dollarini. Teine investor, kes ostis selle asemel aktiivselt juhitud fondi osakuid, on näinud oma portfelli kasvu 817 741 dollarini. Vahe on vapustav. 1. aprilliks 2018 oli indeksiinvestori edumaa 274 748 dollarit, mis on keskmise aktiivse fondi investori lõppsummast üle 25 protsendi rohkem.
Milleks siis veel selle raamatu kaheteistkümnes väljaanne? Kui põhisõnum pole muutunud, siis mis on praegu teisiti? Vastus kõlab, et vahepeal on tohutul määral muutunud avalikkusele suunatud finantsinstrumendid. Seda kunagi üksikinvestorile investeerimismaailma põhjaliku teejuhina mõeldud raamatut tuleb nüüd kaasajastada, et see hõlmaks kõiki olemasolevaid investeerimistooteid. Lisaks võib investoritele kasu olla sellest, kui analüüsida kriitiliselt majandusanalüütikute ja elukutseliste turuosaliste pakutavat rikkalikku uut teavet, mis on ladusalt loetava tekstina kõigile investeerimishuvilistele kättesaadav. Aktsiaturu kohta on esitatud nii palju segadust tekitavaid väiteid, et vaja on raamatut, mis nende seas korda looks.
Viimase neljakümne viie aasta jooksul oleme omaks võtnud meie füüsilises keskkonnas toimuvate tehnoloogiliste muutuste kiire tempo. Sellised uuendused nagu e-post, internet, nutitelefonid, pihuarvutid, nutikodu seadmed, tahvelarvutid, lugerid, videokonverentsid, suhtlusvõrgustikud ning mitmesugused meditsiinilised vahendid elundisiirdamisest ja laserkirurgiast kuni mittekirurgiliste neerukivide ravimise ja arterite puhastamise meetoditeni on põhjalikult muutnud meie elulaadi. Samavõrd kiire on selle aja jooksul olnud ka finantsinnovatsioon. 1973. aastal puudusid meil rahaturufondid, sularahaautomaadid, indeksiinvesteerimisfondid, ETFid, maksuvabad fondid, arenevate turgude fondid, elutsükli fondid, ujuva intressimääraga võlakirjad, volatiilsusel põhinevad tuletisinstrumendid, inflatsioonikaitsega võlakirjad, REITid, varaga tagatud väärtpaberid, „nutika beeta“ strateegiad, Rothi pensionikontod, 529-kogumiskontod kõrghariduse omandamiseks, nullintressiga võlakirjad, finants- ja toorainefutuurid ja -optsioonid ning uued kauplemisvõtted, nagu „portfellikindlustus“ ja „kõrgsageduskauplemine“, kui nimetada vaid mõnda muutust, mis on meie finantskeskkonnas aset leidnud. Suur osa selle raamatu uuest materjalist selgitab just neid uuendusi ja demonstreerib, kuidas teie tarbijana neist kasu võite saada.
Kaheteistkümnendas väljaandes on esitatud ka selge ja kõigile mõistetav ülevaade investeerimisteooria ja -praktika edusammudest akadeemilistes ringkondades. 10. peatükis on kirjeldatud uut ja põnevat käitumusliku rahanduse valdkonda ning toodud välja, mida tähtsat peaksid investorid käitumisökonoomika ideedest kõrva taha panema. 11. peatükis küsitakse, kas „nutika beeta“ investeerimisstrateegiad on päriselt nutikad ja kas riskipariteedi strateegiad pole mitte liiga riskantsed. Lisatud on uus osa praktiliste investeerimisnäpunäidetega pensionäridele. Uut materjali on lisandunud nii palju, et ka need, kes tudengipõlves võib-olla mõnda varasemat väljaannet lugesid, leiavad siit kuhjaga kasulikku.
Käesolev väljaanne heidab kriitilise pilgu „Juhusliku ekslemise“ varasemate väljaannete põhiteesile – turg hinnastab aktsiaid