Название | Przybądź Duchu Święty! |
---|---|
Автор произведения | Ks. Dolindo Ruotolo |
Жанр | Религиоведение |
Серия | |
Издательство | Религиоведение |
Год выпуска | 0 |
isbn | 978-83-8043-525-4 |
© Copyright by Associazione Casa Mariana Editrice 2010
© Copyright for the translation by Aleksandra Bałucka-Grimaldi
All rights reserved
Tłumaczenie opublikowane w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Casa Mariana Editrice
Na okładce:
Ks. Dolindo Ruotolo, fotografi a udostępniona
przez Stowarzyszenie Casa Mariana Editrice
(wszelkie prawa zastrzeżone)
ISBN 978-83-8043-525-4
Wydawnictwo M
31-002 Kraków, ul. Kanonicza 11
tel. 12-431-25-50; fax 12-431-25-75
e-mail: [email protected]
Dział handlowy: tel. 12-431-25-78; fax 12-431-25-75
e-mail: [email protected]
Księgarnia wysyłkowa: tel. 12-259-00-03; 721-521-521
e-mail: [email protected]
Słowo wstępu
Ten, kto przeczyta w Katechizmie parę objaśnień na temat Bierzmowania, od razu zrozumie, że celem tego Sakramentu jest formowanie doskonałych chrześcijan i żołnierzy Jezusa Chrystusa. Gdybyśmy spojrzeli dzisiaj na społeczność chrześcijan, musielibyśmy przyznać, że licznym osobom bardzo daleko do chrześcijańskiej doskonałości i bycia żołnierzami Jezusa Chrystusa, mimo że otrzymali sakrament Bierzmowania. Wiodą pogańskie życie, do tego stopnia uzależnieni od ludzkiej opinii, że nawet walczą w szeregach przeciwników Boga. Z czego to wynika? Z wielkiej ignorancji i prawie zerowego przygotowania poprzedzającego przyjęcie tego Sakramentu; jak również z zupełnego braku troski o pielęgnowanie go w sobie, zadbania o owoce, gdy już się go otrzymało.
Niniejsza pozycja pragnie zapobiec tym poważnym przeszkodom, zarówno po to, aby lepiej przygotować dusze do Bierzmowania, jak i po to – co nawet bardziej istotne – by przypomnieć bierzmowanym o posiadanym obowiązku pielęgnowania tego Sakramentu oraz zadbania, by na nowo ich ożywiał oraz przynosił owoce.
Ten, kto przyjmuje Komunię Świętą, odczuwa powinność wypowiedzenia godnego dziękczynienia, dzięki czemu Eucharystia może rzeczywiście wydać w nim owoce. Tymczasem ten, kto otrzymuje Ducha Świętego, nie tylko nie składa odpowiedniego dziękczynienia, lecz zaraz po tym wydarzeniu rozprasza się na przyjęciu czy eleganckim obiedzie, a przez resztę życia nawet o Nim nie pomyśli. A przecież całe życie powinno być codziennym składaniem dziękczynienia Duchowi Świętemu, który do nas przyszedł, i każdego dnia powinniśmy pielęgnować jego dary, sprawiając, by wydawały owoc, jeśli nie chcemy zmarnować jego przyjścia.
Dlatego też nie przedstawiamy traktatu teologicznego o Duchu Świętym, choć treść czerpie ze Świętej Teologii, lecz przekazujemy prostymi i czytelnymi dla wszystkich słowami, poprzez analogie i porównania, doktrynę Kościoła dotyczącą działania Ducha Świętego w nas, jego darów i owoców. To obszerna instrukcja na temat bierzmowania, mająca przekazać duszom podstawowe informacje o tym, jak dążyć do doskonałości i stać się prawdziwymi chrześcijanami w życiu, a żołnierzami Jezusa Chrystusa w wyznawaniu wiary. To instrukcja, która obszernie i szczegółowo objaśnia działanie Ducha Świętego w nas, ponieważ stosowanie się do niej stanowi sekret chrześcijańskiego życia jako prawdziwych dzieci Kościoła. Błagajmy Boga w Trójcy jedynego, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy, aby te proste strony przeniknęły serce i przyniosły odrobinę dobra.
WPROWADZENIE
Powszechny żal
Każda szlachetna dusza żyjąca na chwałę Boga i dla czynienia dobra zdaje sobie sprawę z upadku życia chrześcijańskiego i mocno nad tym ubolewa. Dziś we Włoszech żyje ogromna liczba chrześcijan, właściwie większość, czym chlubią się liczne osoby, lecz nie sposób zaprzeczyć, że czai się także wielu wrogów, aktywnie działających, zaradnych i niezwykle niebezpiecznych. Chrześcijańska większość nie jest w stanie ich pokonać lub wyeliminować, choć wielu podejmuje mężną walkę. Jaka jest tego przyczyna? Kiedy organizm nie potrafi zareagować na dręczące go infekcje i dolegliwości, staje się słaby i odrętwiały; faszeruje się go lekami, stosuje wszystkie metody znane medycynie, lecz nie przynoszą mu one pożytku i wciąż traci siły, ponieważ jest osłabiony – pozbawiony życia. Tymczasem choroby są złośliwe i przystępują do ataku, grożąc nawet śmiercią.
Identyczna sytuacja ma miejsce we współczesnym świecie – infekcje zagrażające jego życiu szerzą się w zastraszającym tempie, lecz zdrowa część, która powinna zareagować, nie robi tego w wystarczającym stopniu lub wcale; zło rozprzestrzenia się, ludzie są zdemoralizowani, dobre obyczaje podupadają i dziczeją; gwałtownie krzewią się, niczym złośliwe nowotwory: niemoralność, nieczystość, gniew, kradzieże, szykanowania, morderstwa, a cały ten jad podsyca społeczne wstrząsy i wojny.
Kiedy lekarze dostrzegą uporczywą zajadłość danej choroby, w celu jej pokonania i eliminacji szukają przyczyn wszystkimi nowoczesnymi sposobami, bez względu na koszty: diagnostyka, nakłucia lędźwiowe, badania chemiczne, prześwietlenia, badania miejscowe. Jaka jest zatem przyczyna chrześcijańskiego upadku i zajadłości zła? To brak chrześcijańskiego ducha, a w konsekwencji chrześcijańskiego życia. Z czego on wynika? Choroba jest zawsze skutkiem wadliwego funkcjonowania wątroby, serca, płuc, krążenia lub mózgu; jeśli któryś z tych organów nie wróci do normy, choroba nie ustąpi. W życiu chrześcijańskim istnieje niezwykle poważna dysfunkcja odpowiedzialna za jego upadek, na którą nikt nie zwraca uwagi – chrześcijanin jest pozbawiony życia nadprzyrodzonego, niezwykle ubogi w Ducha Świętego, nie ma nawet pojęcia o tym, czym jest życie chrześcijańskie i nie ożywiają go łaska, oraz dary Ducha Świętego. To niezaprzeczalny fakt – aby się o tym przekonać, wystarczy zobaczyć, w jaki sposób zazwyczaj jest przyjmowany Sakrament Bierzmowania. Podchodzi się do tego ożywczego Sakramentu z wielką ignorancją, której znaczącym symptomem jest niemożliwość znalezienia na rynku wydawniczym choć jednej pozycji w pełni objaśniającej ten Sakrament.
Podchodzi się do przyjęcia Bierzmowania z jednym jedynym nastawieniem, a jest nim pośpiech, ponieważ do zawarcia małżeństwa potrzebne jest zaświadczenie o byciu bierzmowanym;1 podchodzi się z roztargnieniem, rozgadaniem, śmiejąc się i bardziej przejmując poczęstunkiem i prezentem od chrzestnego lub chrzestnej, niż niewyrażalnym życiem udzielanym przez Ducha Świętego w Jego darach i owocach, aby życie chrześcijańskie było czynne i doskonałe.
Podstawowe najważniejsze pojęcia
Nie można wyrobić sobie jasnego pojęcia działania Ducha Świętego w nas bez posiadania pewnych podstawowych wiadomości, które ułatwią nam jego zrozumienie. Kto na przykład chce włączyć dane urządzenie, musi poznać poszczególne części, z których się składa, ich działanie i sposób uruchomienia. Skoro te kroki są konieczne do pracy materialnej to o wiele istotniejsze będzie, w przypadku działania łaski w nas, poznanie bliższych i dalszych zasad postępowania Boga w duszy oraz natury życia chrześcijańskiego, które jest celem przybycia Ducha Świętego ożywiającego nas łaską i darami. Zacznijmy od spojrzenia na nas samych, którzy stanowimy podmiot działania Ducha Świętego.
Składamy się z duszy i ciała. Ciało jest żyjące dzięki naturalnemu rozwojowi oraz aktywności jego organów. Dusza posiada życie naturalne w aktywności wszystkich swoich władz, a także życie nadprzyrodzone przekazane nam dzięki Bożej dobroci: życie łaski, czyli uczestnictwo w życiu samego Boga. To życie nie pozbawia nas wolnej woli; na ziemi może w nas wzrastać i doskonalić się, podobnie jak z żywych zalążków wyrastają rośliny oraz drzewa na wsi, i wydają owoce. Dlatego też powinniśmy dążyć do doskonałości w trakcie naszego ziemskiego życia, zgodnie ze stanem, do jakiego Bóg nas przeznaczył, oraz misją, jaką mamy