Название | Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 1 |
---|---|
Автор произведения | Philip G. Zimbardo |
Жанр | Публицистика: прочее |
Серия | |
Издательство | Публицистика: прочее |
Год выпуска | 0 |
isbn | 978-83-01-19569-4 |
• Zaktualizowane badania nad obrazem ciała i seksualnością młodzieży.
• Teoria moralnego rozprzężenia Bandury i jej zastosowanie w wyjaśnianiu niemoralnych działań, w tym mobbingu i cybermobbingu.
• Praca Zimbardo nad Gdzie ci mężczyźni – problemy, jakich doświadczają młodzi mężczyźni w XXI wieku.
• Informacje na temat seksualizacji dziewczynek.
PODZIĘKOWANIA
Nikt nigdy nie zdaje sobie sprawy z ogromu zadań, gdy podejmuje się projektu stworzenia podręcznika – zakres projektu rósł wykładniczo przy tym wydaniu w związku z przejściem na format cyfrowy. Content manager wydawnictwa Pearson, Carly Czech, cudownie panowała nad procesem, z wdziękiem równoważąc myślenie o podręczniku jako całości ze staranną uwagą dla szczegółów z każdego rozdziału i treści jako całości, jednocześnie trzymając cały zespół w ryzach i wspierając go na każdym zakręcie, z troską, by nasze teksty realizowały wiele wspólnych celów. Szef projektu, Mickey Mankus, sprawnie kierował (i potrząsał) nami w tym procesie, na czas przypominając i przyjaźnie zachęcając do wytężonej pracy w obliczu zbliżających się nieuchronnie terminów. Bystre oko developmental editor, Julie Kelly, zapewniło, że nasza narracja jest dość przyjazna dla studentów, poza tym Julie kierowała mnóstwem wędrówek każdego rozdziału między autorami i wieloma innymi członkami zespołu, w jakiś niepojęty sposób nie tracąc nad tym kontroli. Wizja ósmego wydania zamieniła się w rzeczywistość pod umiejętnym kierownictwem naszych genialnych instructional designers – Rashidy Patel i Shobhity Tripathi, które przeobraziły to nowe wydanie w pakiet edukacyjny, o jakim wcześniej mogliśmy jedynie marzyć.
Praca nad przełożeniem manuskryptu na zestaw złożony z produktu cyfrowego i drukowanego podręcznika spadła na dwie osoby, a są to production project manager Megha Ghardwaj i copy editor Kristin Landon. Naszym zdaniem wykonały doskonałą robotę, podobnie jak niestrudzona photo researcherka Jen Simmons.
Sądzimy, że żadna z wymienionych osób nie poczuje się urażona, jeżeli nasze najgłębsze wyrazy wdzięczności skierujemy także w stronę naszych małżonków, najbliższych współpracowników i przyjaciół, którzy nas inspirowali, służyli troskliwym wsparciem, jakiego potrzebowaliśmy i recenzowali nasze pomysły. Phil dziękuje swojej wspaniałej żonie Christinie Maslach za jej niekończącą się inspirację i pokazywanie tego, co najlepsze w psychologii akademickiej. Phil niedawno świętował 50 lat prowadzenia zajęć z wprowadzenia do psychologii, od seminariów po wykłady dla ponad tysięcznej publiczności. Wciąż wykłada w kraju i za granicą. I wciąż ma frajdę z nauczania i sprawiania, że jego studenci doznają przyjemności i fascynacji psychologią. Swój status „gwiazdy psychologii” osiągnął przede wszystkim dzięki pokoleniom studentów, którzy dorastali, oglądając go w serii Discovering Psychology na zajęciach z psychologii w liceach i college’ach.
Bob jest wdzięczny swojej żonie, najlepszej przyjaciółce i wydawcy Michelle, która przez lata musiała znosić jego tyrady na tematy psychologiczne, zaniedbane obowiązki domowe i mnóstwo odroczonej gratyfikacji – i przeważnie robiła to bez słowa. Była źródłem zrozumienia i kochającego wsparcia oraz najbardziej pomocnym recenzentem. Bob dziękuje również Rebecce, córce, która nauczyła go praktycznej psychologii rozwojowej, a teraz, ku własnemu zdziwieniu i przygodzie z socjologią, ukończyła psychologię. Dodatkowo Bob czuje się zobowiązany wobec wielu przyjaciół, których większość nie jest psychologami, ale którzy zawsze chętnie podnosili i dyskutowali ciekawe kwestie związane ze stosowaniem psychologii w codziennym życiu. Czytelnicy znajdą w tekście tematy, które były poruszane właśnie przez nich, zwłaszcza w otwierających rozdziały problemach i w częściach poświęconych krytycznemu myśleniu na końcu każdego z nich.
Vivian składa podziękowania przede wszystkim mężowi, Shawnowi, za jego miłość, wsparcie i szelmowski humor w chwilach stresu. Pisanie dwóch książek równocześnie i pełny etat na uczelni okazały się wyzwaniem wykraczającym poza nasze najśmielsze oczekiwania (czy koszmary), a Shawn i ich syn Blaze przetrwali miesiące zastanawiania się, czy Vivian kiedykolwiek jeszcze wyjdzie z biura! A jednak przyłożyli się, jak na bohaterów przystało, do obowiązków domowych, znajdowali sposoby na zajęcie się sobą i psami i przetrwali stanowczo za dużą dawkę śmieciowego jedzenia. Vivian docenia również wielu studentów, przyjaciół i współpracowników, którzy ją przez lata zarówno zachęcali, jak i byli dla niej nie lada wyzwaniem. Na podziękowania zasłużył tu executive editor Stephen Frail, który jako pierwszy zaproponował jej dołączenie do zespołu autorskiego Phila Zimbardo i Boba Johnsona.
Wielu ekspertów z psychologii i wybitnych nauczycieli wprowadzenia do psychologii dzieliło się z nami konstruktywnymi krytycznymi uwagami na temat każdego rozdziału i tekstu ósmego wydania prezentowanego tekstu: Chris Brill, Old Dominion University; Allison Buskirk, Cohen, Delaware Valley College; Christie Chung, Mills College; Elizabeth Curtis, Long Beach City College; Linda DeKruif, Fresno City College; Carrie E. Hall, Miami University; Jeremy Heider, Stephen F. Austin, State University; Brian Littleton, Kalamazoo Valley Community College; Lillian McMaster, Hudson County Community College; Nancy Melucci, Long Beach City College; Jared Montoya, The University of Texas at Brownsville; Suzanne Morrow, Old Dominion University; Katy Neidhart, Cuesta College; Donna Nelson, Winthrop University; Barbara Nova, Dominican University of California; Karl Oyster, Tidewater Community College; Sylvia Robb, Hudson County Community College; Hildur Schilling, Fitchburg State College; Hilary Stebbins, Virginia Wesleyan College; Doris Van Auken, Holy Cross College.
Dziękujemy również recenzentom wcześniejszych wydań serii Psychologia. Kluczowe koncepcje, mając nadzieję, że dostrzegą swój cenny wkład we wszystkim, co dobre w aktualnym wydaniu.
I wreszcie chcemy podziękować wszystkim kolegom, których uwagi ulepszyły naszą książkę. Wyrazy wdzięczności kierujemy do wszystkich nauczycieli tego najtrudniejszego kursu za podjęcie się dydaktycznego wyzwania i za przekazywanie studentom swojej pasji, mówienie o przyjemnościach i znaczeniu psychologii, zarówno teorii, jak i praktyki.
Jeżeli masz jakieś uwagi, które nie powinny nam umknąć w kolejnym wydaniu, proszę, napisz do nas! Oto adres na Facebooku: https://www.facebook.com/Psychology-Core-Concepts-214526791978469/.
O AUTORACH
Philip Zimbardo jest profesorem na Uniwersytecie Stanforda, od 50 lat wykłada wprowadzenie do psychologii, przez ostatnie 35 lat pisze podstawowe teksty na potrzeby tych zajęć, a także skrypty i podręczniki dla studentów. Dodatkowo pomógł opracować i zaktualizować serię PBS-TV Discovering Psychology (Odkrywanie psychologii), wykorzystywaną w wielu szkołach średnich i uczelniach w kraju i za granicą. Ze względu na tę popularną serię i inne medialne wystąpienia okrzyknięto go „twarzą i głosem psychologii”. Uwielbia też prowadzenie i publikowanie badań w wielu obszarach, podobnie jak nauczanie i angażowanie się w działania na rzecz społeczności i usług publicznych. Ma na swoim koncie ponad 400 publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tym 50 książek o różnorodnej tematyce. Niedawno wydana książka poświęcona psychologii zła, Lucifer Effect [Efekt Lucyfera, PWN 2008], łączy jego klasyczny Eksperyment więzienny z nadużyciami w irackim więzieniu w Abu Ghraib. Phil jest zachwycony nowym hollywoodzkim filmem Więzienny eksperyment (2015), przy którym aktywnie pracował jako konsultant. Jego najnowsze książki to The Time Paradox [Paradoks czasu, PWN 2012] oraz The Time Cure, jednak jego obecną pasją jest projekt Bohaterskiej Wyobraźni (Heroic Imagination Project), badający i wspierający psychologię „zwykłych bohaterów”. Więcej informacji znajdziesz na stronach: