Название | Samouczek języka angielskiego w zdaniach do tłumaczenia. Poziom średnio zaawansowany |
---|---|
Автор произведения | Karolina Jekiełek |
Жанр | Справочники |
Серия | |
Издательство | Справочники |
Год выпуска | 0 |
isbn | 978-83-7859-367-6 |
The footballers are not playing the match at the stadium.
Zapewne nie chodzi o jakichś lub wszystkich piłkarzy tylko konkrektnych, stąd pojawia się przedimek określony ‘the’. Czas present continuous pojawia się ponieważ piłkarze grają na stadionie, nie jest więc to zasada, tylko jedna sytuacja, która ma teraz miejsce. Pojawia się również ‘the match’ ponieważ chodzi o ten mecz, którzy grają wspomniani już piłkarze.
Word order in questions – kolejność słów w pytaniach
W tym rozdziale przypomnimy sobie jak ogólnie budujemy pytanie. Ponieważ w j. angielskim występują różne czasy i czasowniki, które poprzez inwersję (zamianę miejsca czasownika z podmiotem) tworzą pytanie np. ‘be’, ‘have got’, ‘can’ należy się dobrze przyjrzeć temu zagadnieniu. Rozdział ten bazuje również na znajomości informacji z części podstawowej. Jeżeli nie pamiętasz czasu, przejrzyj najpier rozdziały dotyczące past simple, past continuous oraz czasów przyszłych.
W języku angielskim pojawia się pewien schemat budowy pytania:
Na pierwszym miejscu występuje zawsze słowo pytające:
Bardzo często pojawia się jednak fraza pytająca, zamiast samego słowa pytającego, np.
Jakiej muzyki – what music
Jakiej narodowości – what nationality
W następnej kolejności pojawia się operator właściwy dla dango czasu, np.
Dla czasu present simple – ‘do’ lub ‘does’
Dla czasu present continuous – ‘am’, ‘is’, lub ‘are’
Dla czasu past simple – ‘did’
Dla czasownika modalnego ‘can’ – ‘can’
(czasowniki modalne są zawsze dla siebie operatorami)
W tym miejscu następuje najtrudniejsza część tworzenia pytania, ponieważ trzeba umieć odróżnić operatory i sposób tworzenia pytania w danym czasie.
Na trzecim miejscu pojawia się podmiot pytania, który może być pojedynczy, np.
Zaimki osobowe – I, you, he (…)
Rzeczowniki – cat, dog, house (…)
Rzeczowniki określone przymiotnikami – a big cat, a small house (…)
Rzeczowniki w zdaniu przydawkowym – dziewczyna, która stoi obok mojego brata – the girl who is standing next to my brother.
Np. Czy ta dziewczyna, która stoi obok mojego brata jest ładna?
Na kolejnym miejscu pojawia się przymiotnik (jak powyżej), czasownik bądź rzeczownik, np.
Is she a student (rzeczownik)
Do you want to go? (czasownik)
Uwaga 1.
Jeżeli w pytaniu pojawia się czasownik złożony, np. ‘listen to’, ‘talk about’, to przyimek (‘to’, ‘about’) znajduje się na końcu, np.
What are you listening to?
What topic do you want to talk about?
Wzór pytania wygląda następująco:
Poćwiczmy!
Ćwiczenia
mean – znaczyć
funny – zabawny
nose – nos
monster – potwór
author – autor
foreign language – język obcy
be born – urodzić się
go abroad – jechać za granicę
spend X on – wydawać X na
rain – padać (deszcz)
lend – pożyczyć komuś
dress – sukienka
Co znaczy ‘elephant’?
Kto jest najzabawniejszą osobą?
Ile nosów ma potwór?
Kto jest autorem książki, którą czytasz?
Potrawisz mówić w języku obcym?
Gdzie się urodziłeś?
Czy Sara jedzie za granicę?
Na co wydajecie pieniądze?
Pada?
Czy Sara może pożyczyć mi sukienkę?
Odpowiedzi
What does ‘elephant’ mean?
‘Elephant’ – ‘słoń’ jest naszym rzeczownikiem i jednocześnie podmiotem w zdaniu. Ponieważ słoń to 3 os.l.poj. musimy użyć operatora dla tego zaimka. Pytanie zadane jest w czasie present simple, ponieważ pytamy się o słowo, a znaczenia słów nie zmieniają się z dnia na dzień, są one ‘stałe’. Nie pojawi się means, ponieważ końcówkę ‘s’ dodajemy do operatora, jest on ważniejszy, a końcówka ta, pojawić może się tylko raz, przy jednym czasowniku – tutaj pomocniczym (operator ‘do’).
Who is the funniest person?
Ponieważ w pytaniu pojawia się czasownik ‘to be’ – ‘być’, zastosujemy inwersję. Czasownik ‘być’ jest sam w sobie operatorem, nie mówimy ‘does he is’ ani ‘does he be’. ‘Person’ – osoba, jest 3 os. l. poj. dlatego pojawia się ‘is’. ‘Najzabawniejszą’ jest stopniem najwyższym. Ponieważ słowo jest krótkie, dusylabowe, dodatkowe zakończone na ‘y’, więc stopniujemy przez końcówki –er – dla stopnia wyższego oraz the ….. – est dla stopnia najwyższego.
How many noses does a/the monster have?/How many noses has a/the monster got?
Nosy możemy policzyć, jest to rzeczownik policzalny z którym użyjemy ‘how many’, ‘how much’ natomiast jest używane do rzeczowników niepoliczalnych. W pytaniu pojawia się czasownik mieć ‘have’, który w połączeniu z ‘got’ sam dla siebie jest operatorem. Natomiast występujący samodzielnie należy do czasu present simple. Przedimek określony i nieokreślony może pojawić się w zależności, czy będzie chodzić o jakiegoś konkretnego potwora, czy jakiegokolwiek.
Who is the author of the book you are reading?
W tym pytaniu najpierw pojawia się słowo pytające ‘who’, następnie mamy czasownik ‘to be’, który jest dla siebie operatorem. Następnie pojawia się podmiot, który jest złożony. ‘Of’ jest częścią dopełniacza, którego użyjemy ponieważ nie możemy użyć ‘s,’ np. mum’s dog – pies kogo? Mamy. Zarówno przed ‘author’ jak i ‘book’ pojawia się rzeczownik określony, ponieważ pytamy się o konkretną książkę, i autora tej książki. Dodatkowo mamy czas continuous, ponieważ książka ta jest czytana przez jakiś okres czasu, jest to więc czynność trwająca, a nie powtarzająca się (gdyby tak było, użylibyśmy czasu present simple). Możemy również napisać: Who is the author of the book which/that you are reading. W j. angielskim bardziej naturalnie brzmi zdanie, w którym ‘which’ oraz ‘that’ są pominięte.
Can you speak a foreign language?
Ponieważ