Перехід до блакитного океану. Поза конкуренцією. Рене Моборн

Читать онлайн.
Название Перехід до блакитного океану. Поза конкуренцією
Автор произведения Рене Моборн
Жанр Маркетинг, PR, реклама
Серия
Издательство Маркетинг, PR, реклама
Год выпуска 2017
isbn 978-617-12-5832-7, 978-617-12-5831-0, 978-617-12-5833-4



Скачать книгу

за низьких витрат уряду. Ось факти: з початку роботи центрів ГРП у 2013 році кількість рецидивістів серед дрібних злочинців упала приблизно на 90 % і становить 0,6 % від кількості рецидивістів у каліфорнійських в’язницях. Родини щасливі. Суспільство стало безпечнішим. Щодо витрат, то, порівняно з традиційними в’язницями, центр ГРП на 85 % дешевше збудувати і на 58 % дешевше підтримувати його діяльність. Якщо виходити з поточного рівня реабілітації, то ГРП у перші десять років принесе суспільству понад 1 мільярд доларів у вигляді зекономлених витрат.

      Однак, можливо, найбільшим дарунком є те, яким чином ГРП змінює життя колишніх в’язнів, даючи їм надію, гідність та інструменти для того, щоб почати нове життя й перетворитись на корисних членів суспільства. Один із колишніх мешканців центру ГРП висловився так: «Я справді почуваюся, ніби мені дали другий шанс. Я навчився нового та зміг започаткувати власний бізнес із ремонту мотоциклів на гроші, які заробив у ГРП. Тепер я бачу майбутнє для себе».

      Від конкуренції на ринку до створення ринку

      Лідери організацій зазвичай ухвалюють рішення та діють відповідно до двох фундаментальних припущень. Перше полягає в тому, що межі ринку та умови галузі є даністю. Ви не можете їх змінити. Ви маєте побудувати свою стратегію з огляду на них7. Друге припущення – для того щоб досягти успіху в середовищі, що таким чином обмежене, організація має зробити стратегічний вибір між диференціацією та низькими витратами. Або вона надає споживачам більшу цінність за більших витрат або може надати помірну цінність за нижчих витрат. Та організація не може зробити і те, й інше. Тому стратегію розглядають як віднайдення балансу між цінністю і витратами8.

      Однак чи справді це так? Чи не можуть організації сформувати межі ринків і той стан галузі, у якому працюють? Чи не можуть порушити баланс цінності і витрат, прагнучи того й другого?9

      Подивіться на ГРП. Чи прийняв саміт НСБО за даність умови галузі, середовище, у якому стрімко зростали вартість в’язниць, рівень рецидивізму та злочинності? Ні. Саміт по-новому визначив ув’язнення та реабілітацію злочинців. Учасники саміту звернулись до міністерств, що відають питаннями в’язниць, поліції, оборони та інших, і здійснили стратегічний та організаційний прорив, який змінив та наново сформував ці зовнішні умови.

      ГРП не шукала балансу між цінністю і витратами. Програма зруйнувала цей баланс. Вона здійснила грандіозний прорив у цінності для ув’язнених, їхніх родин та суспільства за низьких витрат уряду. Ігноруючи критерії та порушивши світові практики, ГРП досягла блакитного океану, що лежав за межами відомого в галузі в’язниць, і водночас отримала довіру та підтримку відповідних міністерств.

      Рисунок 1.1 відображає цю динаміку. Суцільна крива – це межа продуктивності, яку описав Майкл Портер10, вона вказує на межі галузі, є підсумком найкращих її практик



<p>7</p>

Географічний детермінізм, або структуралістська точка зору. Теоретично вона походить від індустріальної організації економіки, для якої визначальною була парадигма «структура – поведінка – результат». Відповідно до парадигми, структура галузі визначає поведінку чи стратегію організації, що у свою чергу впливає на результати. Див., наприклад, Bain (1959) і Scherer (1970).

<p>8</p>

Такий погляд на стратегію добре розглянуто у визначній роботі Майкла Портера «Конкурентна стратегія» (Michael Porter, Competetive Strategy, 1980).

<p>9</p>

Те, що організації можуть свідомо формувати межі галузі та створювати нові ринкові простори, порушуючи баланс цінності/витрат, є центральною темою наших досліджень зі стратегій створення ринку. Серед наших інших публікації див., наприклад, Kim and Mauborgne (1997a, 1999а, 2005, 2009, 2015а).

<p>10</p>

Майкл Портер (нар. 1947) – американський економіст, фахівець із бізнес-стратегій та питань конкуренції.