Друга фундація. Айзек Азімов

Читать онлайн.
Название Друга фундація
Автор произведения Айзек Азімов
Жанр Научная фантастика
Серия Фундація
Издательство Научная фантастика
Год выпуска 1953
isbn 978-617-12-4175-6,978-617-12-4176-3,978-617-12-3925-8



Скачать книгу

протилежної Периферії. Невже ти справді помислив, що Мул розпочав би пошуки без жодної системи?

      – Ну гаразд, – у голосі молодика з’явилося більше енергії. – А як щодо олігархії Тазенда?

      Прітчер задумливо торкнувся вуха.

      – Тазенда? О, здається, я знаю про неї. Вони перебувають не на Периферії, так? Начебто втричі ближче до центру Галактики.

      – Так. І що з того?

      – У наших записах зазначено, що Друга Фундація розташована на іншому кінці Галактики. Клянуся космосом, це наш єдиний орієнтир. Навіщо тоді взагалі говорити про Тазенду? Її кутове відхилення від радіана Першої Фундації становить лише 110−120 градусів, проте аж ніяк не сто вісімдесят.

      – Але в записах є ще одна зачіпка. Другу Фундацію було засновано на «краю зірок».

      – У Галактиці не виявлено місцевості з такою назвою.

      – Бо це була місцева назва, яку пізніше вилучили з ужитку задля дотримання цілковитої таємності. Або, можливо, Селдон зі своєю групою вигадав її спеціально. І все ж, між «краєм зірок» і Тазендою є певний зв’язок, тобі не здається?

      – Слабка схожість у звучанні?[3] Цього замало.

      – Ні.

      – Але вона згадується у твоїх записах.

      – Де? А, так, але це було просто місце, де ми запаслися провіантом і водою. У цьому світі точно не було нічого примітного.

      – Ви приземлялися на правлячій планеті? Там, де розташовується резиденція уряду?

      – Я не можу сказати точно.

      Під холодним поглядом свого співрозмовника Ченніс на якусь хвилю замислився, а відтак запитав:

      – Глянемо разом у «Об’єктив»?

      – Звичайно.

      «Об’єктив» був, можливо, найсучаснішою деталлю тогочасних міжзоряних крейсерів. Фактично він становив собою складний комп’ютер, що міг відтворити на екрані фрагменти нічного неба з будь-якої заданої точки Галактики.

      Ченніс налаштував координатні точки, і настінне світло згасло. У тьмяному червоному світлі панелі управління «Об’єктивом» обличчя Ченніса світилося червоним. Прітчер сидів у кріслі пілота, поклавши ногу на ногу, його обличчя ховалось у темряві.

      Коли індукційний період минув, на екрані повільно заблимали світлі точки. Вони ставали дедалі помітнішими й яскравішими, а поблизу центру Галактики з’явилися цілі ділянки, щедро засіяні зірками.

      – Такий вигляд, – пояснив Ченніс, – має нічне небо взимку, якщо дивитися на нього з Трентора. Це важливий момент, яким, наскільки я розумію, до цього часу нехтували під час пошуків. Уся розумна орієнтація повинна починатися з Трентора, як із точки відліку. Трентор був столицею Галактичної Імперії. У науковому та культурному аспектах – навіть більше, ніж у політичному. Отже, значення будь-якої назви, що вказується в описі, у дев’яти випадках з десяти має залежати від того, як дивитися на неї з Трентора. У зв’язку з цим згадай, що хоча Селдон і походив з Гелікона, тобто з Периферії, його група працювала на самому Тренторі.

      – Що ти намагаєшся мені



<p>3</p>

В оригіналі гра слів: Star’s End і Tazenda.