Название | Sirtuiinitoitumine |
---|---|
Автор произведения | Aidan Goggins Ja Glen Matten |
Жанр | Здоровье |
Серия | |
Издательство | Здоровье |
Год выпуска | 2017 |
isbn | 9789949850006 |
Meie arvates on selles loos intrigeeriv tähelepanek, et peale kõige muu kasvatas taimne dieet lihasmassi – mõju, mida üksnes taimetoidust ju kuidagi oodata ei oskaks. Välja arvatud juhul, kui need taimed juhtuvad sisaldama eriti palju sirtuiini. Ajaloost säilinud ülestähendused, mis näitavad, et tollal enam levinud taimsed toiduained sarnanesid traditsioonilises sirtuiinirikkas Vahemere menüüs pakutavaga, panevad juurdlema, kas Taanieli katse oli pelgalt luiskelugu või on meil eneste teadmata olnud kogu aeg olemas lahendus, kuidas saavutada suurepärast figuuri ja tervist? Nagu peagi näeme, on kirjeldatud paari tuhande aasta taguse ning meie praeguse sirtuiinitoitumise katse lähenemisviisi ja tulemuste sarnasused hämmastavad.
Sirtuiinitoitumise katseuuring
Mida enam sirtuiinitoitude kohta uut avastasime, seda põnevamaks asi läks. Tekkis küsimus: mis juhtuks, kui me koondaksime selle võimsa toiduainerühma ühte andmebaasi ja koostaksime spetsiaalse sirtuiinidieedi? Teoorias, arvasime me, võiks see avaldada olulist mõju kaalulangetamisele ja tervisele, ent teadsime ka, et seni on see üksnes oletus – meil tuleb oma ideid praktikas testida ja tõendeid koguda.
Selleks tekkis võimalus ootamatus kohas. Londonis, Chelsea südames, asub KX – üks Euroopa tunnustatumaid tervise- ja spordiklubisid. Sirtuiinitoitude mõju katsetamiseks muudab selle klubi suurepäraseks fakt, et neil on oma restoran. See andis meile võimaluse mitte üksnes menüü koostamiseks, vaid ka uue toitumiskava mõjude testimiseks terviseklubi liikmetel, mõistagi KX-i hinnatud peakoka Alessandro Verdenelli abiga.
Meie ülesanne oli selge. Seitse päeva järjest pidid KX-i liikmed järgima meie hoolikalt koostatud sirtuiinimenüüd ja me kavatsesime nende edusamme esimesest päevast viimaseni hoolikalt jälgida – mitte üksnes paludes neid kaalule astuda, vaid jälgides ka nende kehakoostise muutusi, mis põhimõtteliselt tähendab uurimist, kuidas sirtuiinitoidud mõjutasid nende rasvkoe ja lihasmassi taset. Hiljem lisasime andmetele ainevahetuse mõõtmise tulemused, et näha sirtuiinitoitude mõju veresuhkru (glükoosi) ja vere rasvasisalduse (triglütseriidid ja kolesterool) tasemele.
Kolm esimest päeva olid katses osalejatele kõige intensiivsemad; nende päevane toiduenergia taandati 1000 kilokalorile. Tõtt-öelda võrdub see leebe paastumisega, mis on oluline, kuna toiduenergia kahanemine lülitab organismi kasvusignaalid välja. Selle asemel innustab see keha vabanema vanadest rakukomponentidest (protsessi nimetatakse autofaagiaks) ning annab hea hoo sisse rasvapõletusele. Kuid erinevalt populaarsetest paastudieetidest oli meie ette kirjutatud paast leebe ja hõlpsasti talutav, ning oluliselt jätkusuutlikum, nagu täheldati uuringus osalejate üldisest ülikõrgest toitumiskava jätkamismäärast 97,5 %.
Meie tegelik eesmärk oli näidata, kuidas hoogustab leebe kalorihulga piiramine rasvapõletust, kui menüüsse kaasatakse ohtralt sirtuiinitoite. Nii kavandasime igapäevase menüü, milles on kesksel kohal kolm sirtuiinirikast rohelist mahla ja üks sirtuiinirikas eine. Rõhutasime roheliste mahlade osatähtsust, kuna need võimaldasid rikastada menüüd vajaliku sirtuiinikogusega, ületamata 1000 kilokalori piiri. Mahlu tuli juua hommikul, pärastlõunal ja õhtul ning süüa võis igal ajal kuni kella seitsmeni õhtul.
Meie programmi neljal viimasel KX-klubi päeval tõsteti päevast normi 1500 kilokalorini. Faktiliselt tähendas see üksnes väga kerget kalorivajakut, ent sellest piisas, et hoida kasvusignaalid väljalülitatuna ja rasvapõletamissignaalid aktiivsena. Oluline on, et 1500-kilokaloriline dieet oli pilgeni tulvil sirtuiinitoite: iga päev kaks sirtuiinirikast mahla ja kaks sirtuiinirikast einet.
Tähelepanuväärsed tulemused
Sirtuiinitoitumist alustas 40 ja selle lõpetas kokku 39 KX terviseklubi liiget. Neist 39 osalejast kaks olid tüsedad, 15 ülekaalulised ja 22 normaalse (tervisliku) kehamassiindeksiga. Sooliselt jagunesid osalejad enam-vähem võrdselt: 21 naist ja 18 meest. Terviseklubi liikmetena olid nad enne katses osalemist suurema tõenäosusega treenitumad kui keskmine inimene, ning olid ka tervislikust toitumisest teadlikumad.
Paljude dieetide puhul trikitatakse tulemustega, sest dieedi kasulikku mõju näidates on valimisse „sattunud” tublisti ülekaalulised ja halva tervisliku seisundiga inimesed, kuna nemad kaotavad kilosid kõige kiiremini ja kõige silmatorkavamalt. Meie loogika oli vastupidine: kui me saavutaksime häid tulemusi suhteliselt heade tervisenäitajatega valimis, kehtestaks see minimaalse võrdlusaluse, milliseid tulemusi on üldse võimalik saavutada.
Tulemused ületasid meie niigi kõrged ootused, ning olid seejuures järjepidevad ja hämmastavad: pärast lihasmassi kasvu arvessevõtmist oli katses osalejate keskmine kaalulangus seitsme päeva jooksul 3,2 kilo. Kehakoostis paranes kõigil osalejatel. Kõik see saavutati ilma karmi näljutamise või kurnava treeningrežiimita.
Tulemused olid järgmised:
• osalejad saavutasid märkimisväärse ja kiire kaalulanguse, kaotades seitsme päevaga keskmiselt 3,2 kilo;
• lihasmassi osakaal ei langenud, vaid jäi samaks või kasvas;
• osalejatel tekkis harva näljatunne;
• osalejad tajusid elujõu ja heaolutunde kasvu;
• osalejad ütlesid, et nad näevad pärast seda nädalat paremad ja tervemad välja.
Jadis, Londonis elav 32-aastane turundusjuht, oli oma vööümbermõõdu pärast mures ja tahtis end eesootavaks pulmapäevaks võimalikult heasse vormi viia. „Mu suguvõsas esineb diabeeti, seega olen alati olnud teadlik vajadusest püsida saledana. Aga isegi kui ma toitun korralikult ja teen regulaarselt trenni, ei saa ma kuidagi lahti neist mõnest lisakilost keskkohal – täpselt selles piirkonnas, mida mu pruutkleit esile tõstab.”
Pärast seitset päeva sirtuiinitoitumise järgimist olid tulemused, nagu naine ütles, rabavad. Jadis oli kaotanud 2,7 kilo, kasvatades samal ajal umbes 900 grammi lihasmassi, kuigi sel ajal ei teinud ta peaaegu mingit trenni. Ta ütles, et ei tundnud end kordki näljasena, et ta energiatase tõusis ja kõige krooniks alanesid tema diabeediriski näitajad – vere suhkruja rasvasisaldus. Nädal hiljem, vahetult enne pulmapäeva uuesti tulemusi mõõtes selgus, et need jätkasid paranemist ja ta oli lahti saanud veel 1,1 kilost.
Miks on lihasmassi kasvuga reguleeritud kaalulangetamine hea?
3,2 kilo kaotamine seitsme päevaga on hea tulemus iga standardi järgi, kuid meie sirtuiinikatse muutis kõigist teistest erinevaks kehakaalu alanemise tüüp ja muutused inimese kehakoostises.
Harilikult kaotavad inimesed kaalus alla võttes mõningal määral rasva, aga paratamatult ka lihasmassi – nii on see peaaegu iga senise dieedi puhul. Seega, kui inimene kaotab nädala jooksul normaalse „dieedipidamisega” 3,2 kilo, võib olla üpris kindel, et vähemalt 900 grammi sellest on lihasmass. Niisiis ootasime meiegi katses osalejate kehakoostist mõõtma hakates just seda. Ent meie suureks üllatuseks, sedamööda, kuidas osalejate kehakoostise andmed järjest laekusid, hakkasime nägema hämmastavat järjepidevust. Kuigi 3,2 kilo võrra alanenud kehamass oli kaalule astudes tavaline, toimus palju sagedamini ka midagi muud. 64 % meie uuringus osalejate puhul valmistas kaalunumbripõhine tulemus algul mõnevõrra pettumust, kuigi oli sellegipoolest muljet avaldav – ligikaudu 2,3 kilo. Kuid nende kehakoostist mõõtma hakates olime vapustatud. Osalejate lihasmass polnud mitte üksnes säilinud, vaid koguni kasvanud. Selle rühma keskmine lihasmass oli kasvanud peaaegu 900 grammi, andes tulemuseks nn lihasmassi kasvuga reguleeritud kaalukaotuse 3,2 kilo. Nagu peagi näeme, tasub oluliselt rohkem toetada seda