Äripunkarid õllemaailmas. BrewDogi ristiretk. James Watt

Читать онлайн.
Название Äripunkarid õllemaailmas. BrewDogi ristiretk
Автор произведения James Watt
Жанр Современная зарубежная литература
Серия
Издательство Современная зарубежная литература
Год выпуска 2015
isbn 9789985339282, 978-0-241-20289-0, 978-9985-3-3835-3



Скачать книгу

märksa kiiremini. Sealjuures tuleb sul hoolitseda selle eest, et neil, kelle oma partneriteks valid, oleks sarnane missioon ja nad suhtuksid raskesse töösse sama kirglikult. Hiljem on juba hilja avastada, et nad on laisad seanahavedajad. Sellise uudispommi plahvatus oleks katastroof. Vali äripartnerit sama hoolikalt nagu elukaaslast.

      Adobe, Apple, Cisco, Garmin, Intel, Microsoft ja Canon on kõik äärmiselt edukad rahvusvahelised kaubamärgid ning neil kõigil oli vähemalt kaks asutajat. Tõenäosus, et üks idufirma jääb püsima, on kole väike ja kui sellel idufirmal on üks asutajaliige, on ellujäämisvõimalus veel mitu korda väiksem.

      Kui BrewDog oleks olnud ühemehefirma, poleks ta kindlasti siiamaale jõudnud. BrewDog on suutnud nii kiiresti kasvada ainult tänu sellele, et me Martiniga oskasime ettevõtte hoogsate kasvuplaanide täitmisel ülesanded ära jagada.

      Me oskasime töökoorma ära jagada ja samas käia üht rada. Meie suhe ja usaldus võimaldas meil mõlemal keskenduda ettevõttes oma ülesannetele ja olla kindel, et teiste osade kallal töötab teine, kes on täpselt sama kirglik, kangekaelne, pühendunud ja otsustav.

      Jahi karjas. Üksikud hundid ei saa eriti palju jäneseid kätte. Ehita hästi koordineeritud ja sidus meeskond ning sul avaneb reaalne võimalus jätta endast maailma jälg.

      TEE ISE

      Kui keegi räägib sulle, et otsi turul mõni täitmata koht, siis saada ta põrgusse. Ma ei saa aru, miks peaks keegi midagi sellist teha tahtma. See kujuteldav nišš, mille me kõik väidetavalt hõivama peaksime, on surmkindel ummiktee.

      Kogu see turuniši otsimise vaatenurk on ajast ja arust mõttetus, mis tuleks ajaloost maha kustutada ja ära unustada. Selle mõtlesid arvatavasti välja mingid „äriõpetlased”, kes pole kunagi isegi filatelistide klubi asutanud, rääkimata ettevõtte loomisest.

      Ära otsi turul nišše. Ära ole hale rott, kes sibab kellegi teise kehva koogi jäänuste jahil. Vali ise oma tegutsemissuund. Ürita luua täiesti uus turg. Raja uus kategooria, mitte lihtsalt ettevõte. Ole kala tillukeses isekaevatud tiigis, mida hakkad seejärel laiendama. Kui sa ujud kellegi teise tiigis, süüakse sind lihtsalt ära.

      Sul tuleb oma fookus ajada nii kitsaks, et sellel, mida sa kohe looma hakkad, poleks sel hetkel turgu olemaski. See annab sulle hiilgava võimaluse luua täiesti uus valdkond. Siis saad keskenduda valdkonna laiendamisele, mitte lihtsalt oma tootemargi eristamisele teiste omadest. Et muutuda tõsiseltvõetavaks, peab su olemasolu õigustus olema midagi enamat kui su tootemark. See, et sa püüad kirglikult laiendada tuliuut valdkonda, muudab su automaatselt tõsiseltvõetavamaks ja kaalukamaks. Meie eesmärk pole laiendada BrewDogi, meie eesmärk on panna rohkem inimesi jooma suurepärast õlut. Punkt.

      GoPro ei teinud suvalist videokaamerat. Nad ei otsinud olemasoleval turul täitmata nišši. Nad ei soovinud pakkuda olemasolevale kaameraklientuurile midagi, mis oleks neile juba pakutavatest seadmetest natuke parem. Nad tahtsid müüa uut tüüpi kaamerat täiesti uuele klientuurile. Nad lõid täiesti uue kategooria, pakkusid esimesena ekstreemspordifännidele peeneralduskaameraid ning rajasid selle käigus võimsa äri.

      Iga tootemargi mõjusus on pöördvõrdeliselt proportsionaalne selle ulatusega – järelikult peab su fookus olema kitsas nagu laserkiir ja toode olema ülimalt põhjalikult vormitud. Siis on sul hea võimalus luua uus tootemark ja määrata oma turg. Ära rabele ringi ja ära sibli teiste jääkide järel: kui kehtestad omaenda reeglid, toimid sa omaloodud ruumis.

      Kitsa fookuse abil saad luua uhiuue valdkonna, mille tulemuseks võib olla hiilgav pikaajaline kasv ja paeluvuse potentsiaal. Ja viimaks ka võimalus saada turuliidriks.

      „BrewDog on Suurbritannia käsitööõllenduse arengu algataja. Võib liialdamata öelda, et BrewDog on muutnud Briti õlle olemust.”

Pete Brown (õllekirjanikust punkar)

      Veel 2007. aastal polnud Suurbritannias sellist asja nagu käsitööõlu, ja kui tahtsid õlut, piirdusid su võimalused tööstusliku masstoodangu laagriõlle või hariliku ja olemuslikult igava heleda vaadiõllega. Me soovisime seda olukorda muuta, luua ja arendada Suurbritannias käsitööõlle kategooriat. Ja seda me tegimegi.

      BrewDogi asutades mõistsime, et meil pole peagu mingit võimalust ellu jääda, kui üritaksime haarata tükki olemasolevast õlleturust. Väike kasumimarginaal ja üleilmsete tootemarkide ülevõim tähendas seda, et väikestel tegijatel, olgu nad ükskõik kui andekad, polnud mingit lootust löögile pääseda.

      Soovisime luua oma isikliku ruumi ja mängida mängu enda, mitte kellegi teise reeglite järgi. Kehtestasime oma reeglid ning asusime Suurbritannias käsitööõlle turgu looma ja kindlustama. Sel moel oli meil hind käpa all, saime kujundada uue klienditõu ja – põlvkonna, ehitada nullist uue klientuuri ja täiesti uue sektori.

      Alates 2007. aastast oleme Suurbritannias pühendunud enda loodud uue ja kiiresti areneva valdkonna turgutamisele. See strateegia kasvatas automaatselt meie äri ja tagas selle, et me muutusime käsitööõlle ja sellele pühendumise sünonüümiks. Nišš on peavoolu välja vahetanud. Mingigi eduvõimaluse saamiseks pead alustama radari alt lennates, äärealadel, iseseisvalt. See, mis oli kümme aastat tagasi võimatu, on nüüd muutunud võimaluste paradiisiks, samal ajal kui piirangud, piirid ja kaugused on tähtsuse kaotanud. Sul tuleb luua midagi täiesti erilist, midagi, mis huvitaks alguses väga väikest hulka inimesi väga palju. Tänapäeval võib info liikuda vabalt ja kiiresti üle maailma, viies sind sel moel vahetult kokku oma isikliku andunud hõimuga. Juhul (ja ainult sel juhul) kui su pakutav on küllalt eriline.

      Iseseisvalt tegutsedes saad hakata valdkonda valitsema, sinust kujuneb selle liider ja eestkõneleja. Eluvõimelised ettevõtted toetavad oma valdkonda. Mökud toetavad vaid iseennast.

      ÄRA RAISKA AEGA MÕTTETUTELE ÄRIPLAANIDELE

      Äriplaan pole midagi muud kui oletus. Pikaajalise plaani tegemine on asjatu enesesse pöördunud fantaseerimine. Ära raiska oma aega.

      2006. aastal hakkas üks mu sõber äriplaani välja töötama. Paar kuud tagasi saime kokku. Mis sa arvad, kaugel ta praegu on? See numbreid näppiv narr töötab endiselt oma plaani kallal. Samal ajal oleme meie kasvatanud oma ettevõtte üleilmseks ja pakume tööd üle 500 inimesele, kõike seda ilma ametliku äriplaani jamata.

      Ettevõtte tegemiseks on vaja tugevat missiooni, häid finantsteadmisi ja võimet välkkiirelt reageerida. Sa ei vaja äriplaani. Tulevikus on kaht tüüpi ettevõtteid: ühed on kiired, teised on surnud. Ainuke võimalus on olla kärme või siis kohe loobuda. Kui sa ei suuda tegutseda „Star Trekist” tuntud varpkiirusel, peaksid järgmise tähelaevaga koju tagasi lendama.

      Elame tempokas maailmas, me elu on täis pakilist toimetamist. Pole võimalik, et pikaajalised plaanid aitaksid väikeettevõtteid ja idufirmasid, ning need ei teegi seda. On võimatu arvestada kõiki muutujaid – tähtsam on kärme spontaanne mõtlemisvõime, mitte aegunud plaanile tuginemine. Nii et ära hau homseid plaane, hakka tegutsema juba täna. Kõigepealt tulista ja siis esita küsimusi. Samal ajal saad end lohutada mõttega, et kui oleksid kõik viimse detailini planeerinud, oleks tänapäeva maailma muutuvad jõud muutnud su kavad tähtsusetuks veel enne, kui jõuaksid kõike sepitsetut teoks teha.

      Nii et hakka kiirusehulluks ja tao rauda, kuni see on kuum. Võta muutused omaks ja mine vooluga kaasa. Ole kiire, kartmatu ja sirgjooneline. Tegutse, ära sepitse. Kui pikalt viivitad, lükkad edasi äärmiselt kasuliku pärismaailma kogemusi, mida saaksid kasutada tulevikuotsuseid ja strateegiat tehes. Võta vabalt, ole julge, ettevõtlik ja kompromissitu tegutseja, lase turul ja klientidel viimistleda ning kujundada oma tulevikukäike. Pärismaailmas õpitu on hindamatu väärtusega. Õpi sellest ja vormi nende otsustega oma strateegiat.

      Su otsuseid peab põhiliselt