Klassikaline feng shui jõukuse ja heaolu suurendamiseks. Meister Denise Liotta Dennise

Читать онлайн.
Название Klassikaline feng shui jõukuse ja heaolu suurendamiseks
Автор произведения Meister Denise Liotta Dennise
Жанр Эзотерика
Серия
Издательство Эзотерика
Год выпуска 2016
isbn 9789949963249



Скачать книгу

ei saa sa kuidagi eitada tema uskumatut edukust. Sa ei pruugi hasartmänge heaks kiita ega nendes ise osaleda, kuid pole võimalik ignoreerida fakti, et lõviosa kasiinomaailma edust kuulub Steve Wynnile. Maailmas on tuhandeid ettevõtteid ja isikuid, kes klassikalise feng shui tarkusest ja praktikast pidevalt kasu lõikavad.

      Pane siinkohal tähele, et ütlesin tuhandeid, mitte miljoneid, sest miljonid ei ole autentsest feng shui’st üldse teadlikud ja veel vähem on neid, kes oleksid sellega kokku puutunud selles raamatus kirjeldatud tasandil. Sina, mu lugeja, kuulud nende väheste väljavalitute hulka, kes esimeste hulgas saavad tuttavaks selle iidse õpetuse kõige salajasemate aspektidega. Kui sul need teadmised kord juba olemas on, siis kasuta neid! Olgu su elu alati rikas igas valdkonnas!

      Naudi!

Meister Denise Liotta DennisScottsdale, Arizona

      Märkus. Siin raamatus olen kasutanud hiina-inglise tõlkeid, mis põhinevad nii ametlikul pinyin’i transliteratsioonil kui ka standardiseerimata Wade-Giles’i meetodil. Kui need terminid on sulle võõrad, siis pinyin on rahvusvaheliselt tuntud Hiina kirjamärkide transliteratsioon. Ametlikult kiideti pinyin Hiina Rahvavabariigis heaks ja võeti kasutusele 1979. aastal. Wade-Giles’i transkriptsiooni süsteem, mille sinoloogid Thomas Wade ja Herbert Giles 19. sajandi lõpus välja töötasid, oli hiina-inglise tõlgete etaloniks suurema osa kahekümnendast sajandist. Näiteks sõna chi kirjutatakse Wade-Giles’ile põhinevalt chi ja pinyin’is qi.

      Kasutan mõlemaid tõlkeversioone seetõttu, et kuni viimase ajani kasutas enam kui 95 % inglise keelde tõlgitud feng shui raamatutest Wade-Giles’i meetodit. Uuemad tekstid aga kasutavad loomulikult üha enam pinyin’i-tõlget, mis nüüdseks on kogu Hiinas heaks kiidetud. Õnneks ei pea sa feng shui mõistmiseks hiina keelt selgeks õppima. Mõnel juhul on aga ühe ja sama mõiste tähistamiseks kolm terminit. Seetõttu olen alati kasutanud neist kõige levinumat või seda, mida mulle on õpetanud suurmeister Yap Cheng Hai.

      Esimene

      Feng shui jõud

      Kuidas see tegelikult toimib?

      Kui sa saad aru, on asjad just nii, nagu nad on; kui sa ei saa aru, on asjad just nii, nagu nad on.

Zen vanasõna

Klassikaline feng shuiEsoteerilise praksise saladused

      Klassikaline feng shui pakub hulgaliselt mõjusaid rikkuste kasvatamise vahendeid, kui nende rakendamisel jälgitakse iidseid põhimõtteid. Tänapäevaste populaarsete lähenemiste puhul see aga paraku nii ei ole. Nagu seitsmekümnendatel moes olnud narmasvaibad ja avokaadorohelised söögitoakomplektid, nii on ka feng shui saanud trendiks; see on popp. Aga kui amuletid, kristallid ja küünlad ei suuda tuua ihatud kuulsust ja rikkust – ega isegi mitte pisut hingerahu –, jääb tarbijale vaid hingeline pankrot ja majatäis kalleid nipsasjakesi.

      Selleks, et rakendada feng shui tarkusi sama edukalt, kui seda teeb idapoolne maailm, peab lääne inimene õppima nägema selles auväärses õpetuses terviklikku lähenemist tasakaalustatud elule. Seni, kuni sa pole Kaug-Idas põhjalikumalt ringi reisinud või elanud Hongkongis, Singapuris, Taiwanis või Malaisias või kui sa pole klassikalise või traditsioonilise (mõlemad terminid on korrektsed) feng shui jünger, siis pole sa tõenäoliselt kogenud feng shui tegelikku olemust.

      Seetõttu ongi oluline mõista, mida feng shui ei ole. Piisab vaid televiisor sisse lülitada, internetis surfata või lugeda mõnd sel teemal kirjutad raamatut, kui leiad digitaalmaailma isehakanud spetsialistidelt hulgaliselt „tee ise“ feng shui nippe ja näpunäiteid. Need niinimetatud eksperdid on lahustanud feng shui terviklikust õpetusest värvide ja objektide paigutamiseks ruumis: pagenda magamistoast televiisorid, väldi diivanikomplekte, hoia uksed avatuna, ära mingil tingimusel uksi lahti hoia, värvi lõunapoolsed seinad punaseks jne. Moodsa feng shui’ga kaubitsejad müüvad seda oriendist inspireeritud sisekujundusnippidena või keskkonnasõbraliku lähenemisena, mis aitab inimesel ümbritseva keskkonnaga harmoonias elada.

      Ehk peitub osa probleemist selles, et peavoolu meedia esitleb feng shui’d lihtsustatult, omamata sellest sügavamaid teadmisi. Sellised telesaated nagu näiteks „Dateline“,1 saated HGTV kanalil (Home and Garden Television ehk kanal „Kodu ja aed“) ja „Oprah vormivad selle imemaitsvateks informatsioonipalakesteks, mida publik kergesti seedida suudab. Ja voilà! Ongi valmis uus trendikas ampsuke popkultuuri massidele tarbimiseks – läänestatud ja lahjendatud versioon iidsetest teaduslikest põhimõtetest.

      Klassikaline feng shui on märksa keerukam. Peatu hetkeks ja mõtle: peeglid ning siniseks värvitud põhjapoolsed seinad iidse meistri muldonnis? Ilmselt mitte. Asja iva on selles, et nii iidsete aegade kui ka tänapäeva meistrid järgisid ja järgivad nende tehnikate rakendamisel oma eluruumides üht ja sama kindlat lähenemisviisi.

      Tõelise klassikalise feng shui praktiseerijatena on meistrid püüdnud sellele filosoofilisele ida versus lääs keerdküsimusele leida lahendust. Kuidas valgustada avalikkust ja disainikogukonda, kuidas asendada lahjendatud tõlgendused tõelise klassikalise feng shui ideega ning muuta suuline traditsioon sõnadeks paberil?

Klassikaline feng shui. Minevik ja tänapäev

      Sõnade feng shui tähendus – tuul ja vesi – kirjeldab tabavalt, milline on sajandite vältel olnud ühiskonna suhe selle dünastilise reliikviaga. Tuul muudab suunda, vesi tõuseb ja mõõnab. Nagu enamik trende või suundumusi, nii on ka feng shui oma nelja tuhande aastase ajaloo jooksul rahvamasside seas korduvalt moodi tulnud ja taas moest läinud. Kuid see on vaid asja üks külg. Ka poliitilised õpetused on püüdnud feng shui populaarsust ja praktiseerimist Hiinas alla suruda ja ohtu seadnud selle edasikestmise.

      Kommunism suutis veidi enam kui poole sajandi jooksul nurjata tuhandete aastate jooksul väljakujunenud metafüüsilise liikumise edasiarengu. Feng shui lagundamine Hiinas sai alguse Suure Proletaarse Kultuurirevolutsiooniga 1966. aastal. Kommunistliku partei juht Mao Zedong nõudis lõppu Hiina vanamoodsusele ja alustas Punakaardi toel veresauna kõige vastu, mis oli loodud enne aastat 1949. Ta nimetas neid Hiina kultuuri alustalasid neljaks vanaks: vanad traditsioonid, vana kultuur, vanad harjumused ja vanad ideed.

      Paljud feng shui meistrid põgenesid selle despootliku rõhumise pimedal perioodil Hiina Rahvavabariigist. Nad leidsid varjupaiga Taiwanis ja Hongkongis, mis sel ajal oli Briti koloonia. Tänasel päeval pakub see autonoomne territoorium – klassikalise feng shui mitteametlik keskus – varjupaika nelja vana jõudsalt kasvavale tuumikule. Teised feng shui kogukonna liikmed suundusid alistatud Hiina kindrali Chiang Kai-sheki jälgedes Taiwani saarele. Vahel on väidetud, et võimult tõugatud juhiga liitunud Hiina natsionalistid toimetasid Pekingi keelatud linnast salaja minema ka aardelaeka iidsete feng shui raamatutega.

      Taiwan paneb ka oma elavat ärikultuuri feng shui mõjuvõimu arvele. Seal õitseb see distsipliin disaini ja ehituskunsti keskse osana ning on muutnud kunagise agraarühiskonna rahvusvaheliseks finantskeskuseks. Varajastes kahekümnendates rändas sinna ka suurmeister Yap Cheng Hai, et ühes mitmete kõrgelt haritud õpetlastega feng shui’d praktiseerida.

      Kuigi pärast esimees Mao surma 1976. aastal kultuurirevolutsiooni hoog rauges, on feng shui Hiina Rahvavabariigis tänini keelatud ja selle põhimõtted said tugevasti kannatada. Feng shui’st eemaldumine koos sellega kaasaskäiva iron man’i mentaliteediga kasvatas lugupidamatust looduskeskkonna suhtes.2 Siiski hakkavad piirangud feng shui suhtes vähehaaval taanduma, sest kommunistlikud tõekspidamised ei suuda enam rahuldada majandusliku mõtlemisega ja keskkonnast huvitatud noorema põlvkonna nõudmisi (Spencer, 2008). Heaks näiteks sellest on Pekingi rahvusvaheline lennujaam. Selle ultramodernse ehitise loomisel kasutasid disainerid feng shui elemente, et tervitada 2008. aasta suveolümpiale saabuvat maailma sportlaskonda (Seattle Times, 2008).

      Ka hiinlased ise soovivad feng shui’st osa saada, kui sellest sõltub edutamine või



<p>1</p>

Populaarne iganädalane uudistesaade Ameerika televisioonis, mis räägib peamiselt kuulsustest, müsteeriumidest ja kuritegudest. Tõlkija märkus.

<p>2</p>

Iron man’i (eesti k raudmees) mõtteviis – inimene looduse vastu – sai alguse Mao ajal ning jätkus Raudmees Wangiga. Põhjalikumalt saab sellega tutvuda James Kynge raamatus „Hiina raputab maailma“ (China Shakes the World).