Название | Arhetüübid. Kes sa oled? |
---|---|
Автор произведения | Caroline Myss |
Жанр | Эзотерика |
Серия | |
Издательство | Эзотерика |
Год выпуска | 2015 |
isbn | 9789949529612 |
See selgitab, miks paljud Haavatud Tervendajad kogevad tähelepanuväärset tervenemist haigustest või saavad hakkama olukordadega, mis oleksid mõne teise inimese hauda viinud. Olles läbi teinud raske katsumuse, omandab Haavatud Tervendaja väe, et aidata teistel oma haavu ravida.
Selle raamatu kümme arhetüüpi kujutavad põhilisi jõujooni, mis määratlevad tänapäeva naisi, sealjuures sisemisi võitlusi seoses isikliku väe saavutamisega. Kümme aastat tagasi oleks see nimekiri olnud teistsugune ja see võib järgneva kümne aastaga muutuda. Ent tänapäevases maailmas näeb kaasaegne naine end tõenäoliselt Professionaalina või siis inimesena, kes otsib maailmas oma kohta. Praegune professionaali määratlus ei tähenda mitte ainult firmatöötajaid, vaid hõlmab ka neid, kellel on teatud erialased oskused ja kes töötavad kodus. Tänapäeva naine näeb end ka Hoolitsejana, vaatamata sellele, kas ta on ema või mitte. Ka Hoolitsejal võib olla Mässaja jooni, sest tänane maailm on hoopis erinev kui eelmistel põlvkondadel, või ta on naine, kelles Mässaja tegutseb kogu aeg. Paljud naised leiavad, et peaksid maailma muutma, olles oma kogukonna Advokaadid või Ökoadvokaadid – keskkonnaaktivistid –, mis on kollektiivses alateadvuses alles hiljuti välja kujunenud arhetüüp. (Emake Loodus ei vajanud varem inimesi, kes teda poliitilistes ringkondades esindaksid, ent nüüd on teised ajad.) Naistest Visionäärid mängivad tänapäeval suuremat rolli, olles ühiskondlike muudatuste algatajad. Ja palju rohkem on naiste hulgas Sportlasi, sest treeningust ja enda vormishoidmisest on saanud esmased väärtused. Ühiskond muutub, niisamuti ka meie arhetüübid, mis valitsevad meie Inner-net‘i, ning nad muudavad meie hoiakuid ilu, võimu ja elueesmärkide suhtes. Näiteks tänapäeva Moeinimene näitab meile, kuidas riietuse, meigi, soengute ja kingade abiga end hästi tunda.
Lisaks tänapäevaste väega seotud teemade peegeldamisele esindavad need raamatus kirjeldatud kümme arhetüüpi isiklikke väljakutseid, mida tänapäeva naistel on üha rohkem. Isiklikud väljakutsed on arhetüüpsed, sest ka need pärinevad meie arhetüüpsetest mustritest. Kellelgi meist pole enesehinnang kaasasündinud omadus, ehkki just see tasand määrab ära kõik, mida me elus teeme. Eriti naised kohtavad väljakutseid, mis nõuavad sisemise väe ja isikliku identiteedi arendamist. Ilma enese väärtustamiseta pole sul võimalik kuulda intuitiivset juhatust. Sa ei usalda endas peituvat Intellektuaali, kui ta tegeleb uute ideedega. Sa ei häälestu Moeinimese arhetüübile, kui ta annab su kujutlusvõimele ideid uue moejoone või ehete kohta. Sa lükkad tagasi intuitiivsed juhatused või soovitused, nagu oleks need halvad unenäod, mõeldes „Ma ei suuda sellega kunagi hakkama saada. Aga kui mul see ei õnnestu?“ – või on sul mõni muu vabandus, mis tuleneb madalast enesehinnangust. Adekvaatsel enesehinnangul või enesearmastuse puudumisel on kas positiivne või negatiivne mõju su elule.
Arhetüübid suhtlevad psüühiliselt – vihjete, intuitiivsuse, sisetunde kaudu, aga ka mööda su selgroogu jooksvate külmavärinate ja teiste füüsiliste aistingute kaudu. Ma tean, kuidas mõista oma intuitsiooni muutlikku keelt, sest olen nende aistingutega tuttav. Need ei ole vastuolus mu viie meelega, vaid pigem täiendavad neid. Mu intellekt toetub intuitsioonile, kui need on peenelt koostööle häälestatud.
Arhetüüpsed mustrid on olemas igas eluvaldkonnas, niisiis on tähtis avastada, kuidas need väljenduvad su igapäevastes otsustes ja harjumustes. Arhetüübid mõjutavad su kulutamisharjumusi, seda, kuidas sa šoppad ja mida ostad või ostmata jätad. Nad mõjutavad su suhete kvaliteeti, seda, kellega sul on külgetõmme ja miks. Ja nad mõjutavad üha korduvaid probleeme, pidevaid vaidlusi, sageli esilekerkivaid raskusi tööl ja teisi korduvaid mustreid. Sellised kordumised näitavad, millised arhetüübid su elus tegutsevad.
Ja lõpuks, need kümme raamatus esindatud arhetüüpi peegeldavad kollektiivseid müütilisi väljakutseid, mis on omased meie ajale. Me vajame Visionääre rohkem kui kunagi varem, sest vajame uusi energiamudeleid, uusi tehnoloogiaid ja uusi keskkonnasõbralikke tegutsemisviise. Vaimsed Otsijad muutuvad ajaga samuti. Inimestele, keda tõmbab vaimne elu, on uut tüüpi kloostriks maailm ise. Tänapäeva Vaimsed Otsijad teevad sageli sellist tööd, mis on nende kutsumus, olgu tegu mistahes valdkonnaga. Koos Sportlase, Advokaadi, Kunstnik-Looja, Hoolitseja; Moeinimese, Intellektuaali ja Kuninganna-Täidesaatja ning Mässajaga moodustavad nad tänapäeva arhetüüpse perekonna tasakaalustatud koosluse.
2. PEATÜKK
Sinu isiklik teekond
Mida rohkem sa arhetüüpide toimimisest tead, seda kergem on sul jälgida nende mõju oma mõtetes, hoiakutes, käitumises ning isiklikes müütides ja sümbolites. Kui hakkad oma arhetüüpe uurima, tärkavad alati küsimused, kaasa arvatud see, et kui palju arhetüüpe mul on? Selles peatükis tegelen ma kõige sagedamini esitatud küsimustega, mis puudutavad inimese suhteid oma arhetüüpidega.
Kui palju arhetüüpe ja sümboleid on universumis olemas?
Inimkonna kollektiivses alateadvuses on lõpmatu arv arhetüüpe. Paljud, näiteks Ema, Tervendaja ja Kangelane, on muistsed arhetüübid – universaalsed ja ajatud. Mõned on uued, mille oleme loonud oma arenguga. Nende uute seas on internetiajastu arhetüübid Võrguinimene, Häkker ja Arvutihull. Need on meie aja väljendused ja seetõttu võivad kaduda sama ruttu kui tulid, ent nad näitavad, et arhetüüpide valdkond on interaktiivne. Niikaua kui areneme meie, areneb ka arhetüüpide maailm koos oma iseloomu ja keerukusega.
Ja samamoodi, nagu on lõpmatu hulk arhetüüpe, nii on lõpmatult ka isiklikke sümboleid, mida võime endale luua. Näiteks, kui teed midagi koos kellegi enda jaoks erilise inimesega, siis sageli seostad seda sündmust kas ehte või mõne muu esemega, mis seda olukorda sümboliseerib. Üks mu tuttav toob alati restoranist kaasa külastajatele mõeldud tikuümbriseid ja paneb need suurde klaaskaussi elutoa laual. See on tore mõte. Igal tikuümbrisel on tema jaoks sümboolne tähendus, ehkki teistele ei tähenda see mitte midagi.
Aastate eest hakkasin ma kaasa tooma väikesi kive kohtadest, kus olin käinud ja mis mulle väga meeldisid. Esimene kord kivi koju tuues ma ei teadnud, mida sellega peale hakata, ja panin selle elutuppa suurde lillepotti. Järgnevatel aastatel tõin aga veel kive, ja lisandusid ka kingitud kivid, näiteks kaunid kristallidega käsitsi valmistatud südamed. Lõpuks oli mu lemmiktaime ümber kividest aed, mis sümboliseeris kohti ja inimesi, keda armastasin, ja neid oli igalt poolt maailmast. Neil kividel pole absoluutselt mitte mingit rahalist väärtust, ent sümbolitena on need mulle hindamatud.
Me anname oma sümbolitele energiat, projitseerime tähendust asjadele, kohtadele ja sündmustele, mis muidu on neutraalsed. Maja on lihtsalt maja, kuni sellest saab su kodu, ja seejärel kaunite, aga ka valusate mälestuste säilitaja. Kivid, nipsasjad, kunstiteosed, talismanid, ohutised ja religioossed ikoonid esindavad kaitset või hea saatuse väge. Me ei saa loobuda rituaalist anda asjadele ja kohtadele sümboolset tähendust, sest meil on sisemine vajadus muuta maailm enda ümber tähendusrikkaks.
Naljaviluks jälgi järgmine kord poes, mille järgi sa otsustad midagi osta. Sa võid arvata, et lähed poodi, soovides osta teatud asja, ent alateadlikult oled sa seal ka seetõttu, et tahad värskendada teatud tüüpi jõudu. Kui leiad midagi, mis sulle tõesti meeldib, tõmbab see sind enda poole seepärast, et suurus, värv ja hind on sobivad, ent ka seetõttu, et see projitseerib teatud sümboolset sõnumit. Kas see ese ütleb tore, seksikas, edukas, sale või reibas? Kas see kleit või pluus tekitab sulle hea tunde ja sa näed selles hea välja? Kui nii, siis oled oma eesmärgi saavutanud: oled taas tugevdanud endas tunnet, et oled seksikas või sale või reibas. Sa oled leidnud objekti, mis projitseerib täpselt seda tüüpi jõudu, mida otsisid.
Kui