Название | Arhetüübid. Kes sa oled? |
---|---|
Автор произведения | Caroline Myss |
Жанр | Эзотерика |
Серия | |
Издательство | Эзотерика |
Год выпуска | 2015 |
isbn | 9789949529612 |
Eessõna
Arhetüübid on mind huvitanud sellest ajast saadik, kui lugesin 20 aasta eest raamatut „Naised, kes jooksevad huntidega”, mille autor on Clarissa Pinkola Estés. Hiljem andis mulle arhetüüpide alast haridust Bill Moyers, kes rääkis neist oma raadiosaadetes. Ent just Caroline Myssi Sacred Contracts („Pühad lepingud”) puhus lõkkele mu huvi arhetüüpide ja selle vastu, kuidas need mõjutavad meie elu kõiki aspekte. Kümne aasta jooksul, mis on möödunud selle raamatu ilmumisest, olen ma rääkinud arhetüüpidest igaühega, kellel on tahtmist kuulata, kaasa arvatud Caroline’iga, kellest on saanud mu hea sõber ja hingekaaslane. Me kohtusime ühel üritusel, kus ta esines. Tollal olin ma philosophy, enda rajatud nahahooldusfirma juhataja, ja kui organisaatorid palusid mul seda üritust sponsoreerida, nõustusin kohe – lootsin, et saan Caroline’iga isiklikult tuttavaks ja rääkida temaga oma väga haigest sõbrast Dana Reeve’ist. (Lisaks muudele annetele on Caroline suurepärane intuitiivravija.) Ma olen õnnelik, et me tutvusime, sest sellest ajast peale oleme me Caroline’iga väga heades suhetes.
Enne 2009. aasta lõppu sain telefonikõne firmalt, kes oli philosophy üle võtnud ning teatas nüüd mulle, et mu loomingulisi teeneid enam ei vajata, ent võin sinna jääda, austava nimetusega juhatuse esimees, kui ma uut juhatajat ei sega. Murtud südamega, alandatuna lahkusin ma firmast ja veetsid järgmise kuu, nuttes kõhuli voodis. Vaatamata oma majanduslikule edule tundsin end täieliku luuserina. See üks telefonikõne oli varastanud mu identiteedi. Ent nagu välja tuli, oli see kõne parim asi, mis minuga võis juhtuda.
Umbes kuu aega hiljem tegin ma seda, mida iga normaalne naine teeb, kui tal on aega: hakkasin oma riidekappi koristama.
Ma istusin põrandal ja sorteerisin rõivaid, mis olid aastatega kogunenud. Need, mida ma armastasin, kuulusid Kunstnikule – naiselikud, voogavad, loomingulised ja eeterlikud. Oli ka virn Visionääri rõivaid – palju ühesuguseid kingi, pükse ja T-särke, mida ostsin tollal 10–20 kaupa. Medali teine külg oli virn kallihinnalisi, rätsepalt tellitud – enamik juveelidega kaunistatud – raudrüüsid Kuningannale ta nõupidamistuppa; mul oli neid palju, ent vihkasin neid kõiki ja mäletasin selgesti ebamugavustunnet, mida neid kandes iga kord tundsin. Sama käis virna Hoolitseja-emme stretšist rõivaste kohta. Need polnud kunagi olnud minulikud riided, aga ikkagi oli neid garderoobipõrandal kõige rohkem.
Seal ma siis istusin, vaadates oma elu läbi rõivagarderoobi suurendusklaasi, kui mu masendusse tungis äkki valguskiir ning sündis mu kolmas firma Archetypes, Inc.
Justkui oleks Visionäär, kes sünnitas philosophy, ärganud sügavast unest. Ma nägin enda ees virnade viisi erinevaid arhetüüpe. Mõned sobisid mu tegelike arhetüüpidega, ent enamik mitte. Ma hakkasin mõtlema, kuidas olin viimase kümne aastaga rööbastelt maha jooksnud, püüdes sobituda arhetüübiga (Hoolitsejaga), mis polnud mulle omane. Ma meenutasin, kuidas olin mänginud Kuninganna-Täidesaatja rolli, tundmata end selles mugavalt, eriti mitte rõivastes, mis sellega kaasnesid.
Tõde, mis jõudis kohale tänu garderoobipõrandal saadud õpetusele, oli see, et tühi tunne, mis mul oli – vaatamata suurele isiklikule ja ametialasele edule – tulenes sellest, et ma ei elanud oma arhetüüpide järgi.
Tagasi vaadates näen, et ma ei kannatanud oma varastatud identiteedi pärast, vaid pigem läbisin arhetüübikriisi. Kuninganna-Täidesaatja oli surnud, ent Loominguline Visionäär, kes oli rajanud philo-sophy, elus. Enamgi veel, mu järgmine firma oli olnud mu nina all kogu aeg. Ma tahtsin luua sotsiaalse pinnase, kus inimesed võiksid õppida kõike neid huvitava arhetüübiteema kohta, samuti seda, kuidas muuta oma elu ja suhteid. ArchetypeMe aitaks inimestel teha jõuküllaseid valikuid nende individuaalsete arhetüüpide prisma kaudu.
Uus firma andis mulle võimaluse ühendada jõud Caroline Myssiga. Üle 25 aasta on Caroline õpetanud tudengitele arhetüüpide väge. Nüüd, selle raamatuga, hakkab ta õpetama sind. Sa avastad, kuidas arhetüübid meie sünnihetkest peale me elu kujundavad. Sa saad teada, miks mõned inimesed, rõivad ja suhted sobivad sulle suurepäraselt ja teised tekitavad sügavat ebamugavustunnet. Esimest korda on sul võimalus vaadata üle oma garderoob, kodu, karjäär ja olulised suhted ning küsida endalt üks lihtne küsimus: „Kas ma elan vastavalt oma arhetüübile?“ Teiste sõnadega, kas ma elan seda elu, mida olin määratud elama, oma tõelise mina elu?
Kõige ilusam avastus arhetüüpide kohta on see, et nad äratavad su nägema sünkroonsust, märke, sümboleid ja tähendusrikkaid kokkusattumusi, mis tulevad me ellu ja köidavad otsekohe su tähelepanu. Need ütlevad stopp, mine, või oota rahulikult, ent milline see nõuanne ka poleks, sa tead intuitiivselt, et pead neid kuulama. Nende märkide õnnistuste ja hoiatuste kuuldavõtmine on väga jõuduandev. Ja koos sellega sünnivad su elus üksteise järel imed.
Arhetüüpide avastamine oli minule üks sellistest imedest. Caroline’iga kohtumine oli teine. Ma loodan, et sinu jaoks samuti.
Sissejuhatus
Ma olen juba ammu arvanud, et meil on võimatu teada, kes me tegelikult oleme, mõistmata arhetüüpe ja, konkreetsemalt, oma isiklikke arhetüüpe, sest arhetüübid on psüühilised läätsed, mille kaudu me vaatame ennast ja maailma. Meie ühiskond on püüdnud mõista, kuidas me psühholoogilises mõttes toimime, mis teeb meist need, kes me oleme ja mis aitab meil terveneda. Need küsimused on äratanud vajaduse mitte ainult teadvustada, et arhetüübid meid mõjutavad, vaid aru saada ka sellest, kuidas nad meie isiklikus elus väljenduvad. Arhetüübid on väe uus keel.
Ma olin parajasti üht teist raamatut kirjutamas, kui Cristina Carlino palus mul kõik kõrvale visata ja hakata seda raamatut kirjutama, samuti tegema kaastööd veebilehele, mida ta rajas. Cristina kirjeldas oma visiooni inimeste võrgustikust – ta nimetas neid Arch-e-mates (arhetüübikaaslasteks), kes võtavad üksteisega ühendust oma arhetüüpsete mudelite põhjal. Ta nägi lõputuid võimalusi, kuidas inimesed saaksid parandada oma tervist, suhteid, üldist heaolu – kogu oma maailma –, kui saaksid teada, kes nad tegelikult on. Ma ei kahelnud, kas võtta Cristina ettepanek vastu, sest teadsin, et selle materjali avaldamine laiemale publikule tooks kaasa suure muutuse. See raamat ning veebilehekülg www.ArchetypeMe.com on interaktiivne vahend, kuidas ära kasutada oma arhetüübi väge ja magnetismi ning koos sellega oma elu täielikku potentsiaali.
On aeg, et meie ühiskond teeks suure hüppe intuitsiooni keskse rolli teadvustamisel ja väärtustamisel. Arhetüübid on intuitsiooni sõnastik ja mida paremini me neid tunneme, seda paremini oma intuitsiooniga resoneerime. Arhetüübid räägivad meiega sümbolite ja müütide keeles, mis sobib ideaalselt ühiskonnale, kes suhtleb kõrgtehnoloogiliste koodide, kiirsõnumite ja Twitteri vahendusel. Ainus erinevus on selles, et arhetüübid on pärit meie kosmilisest teadvusest, mitte tehnilisest teadlikkusest. Ent ühel päeval leiab meie ratsionaalne intellekt kindlasti tee, kuidas intuitiivse intelligentsiga ühineda, ja läbi arhetüüpide meediumi on see võimalik.
Arhetüübid on meie isikliku väe võtmeks. Ma olen näinud dramaatilisi muutusi, kui inimesed selle väe avastavad. Rohkem kui üks kord olen näinud, kuidas nad jõuavad äratundmisele, et näiteks nende vajadus üksioleku järele ei tule sellest, nagu oleks nad asotsiaalsed, vaid sellest, et nende arhetüüp on Eremiit, mis sunnib neid otsima vaikust ja üksindust, et hoida oma hinge. Ma olen näinud teisi, kes avastavad, et neile meeldib väga looduses olla, ja mitte seepärast, et nad tahaksid linnast ära sõita, vaid seetõttu, et nende arhetüüp on Looduslaps, hinge arhetüüpne väljendus, mille juured on looduses. Avastades, millised arhetüübid su elu juhivad, jõuad sa oma olemuse tuumani, võib olla esimest korda elus. Nagu oleksid lõpuks pannud selga riided, mida oled määratud kandma.
Ehkki ma praegu kindlalt usun, et arhetüüpide keelest saab meie uus keel, polnud ma selles veel mõni aeg tagasi üldse kindel. Päeval, mil pidasin oma esimese selleteemalise loengu, kartsin, et mul ei pruugi õnnestuda selgeks teha, et arhetüübid on väe universaalsed mudelid, mis tulevad esile müütide ja uskumuste kaudu, ning et need müüdid ja uskumused mõjutavad nähtamatult seda, kuidas me näeme elu erinevaid aspekte. Ma kahtlesin oma väljendusoskuses, teades, et arhetüüpide väljal on oma sõnastik, mis on seotud meie psüühika sisemiste hoovustega. Meie ratsionaalses, loogilises, teadusest vaimustatud ühiskonnas üldiselt ei saavuta suurt usaldust