Название | «Litteraria» sari. Sinu isiklik piksevarras : Karin Kase kirjad Kaarel Irdile 1953-1984 |
---|---|
Автор произведения | Tiina Saluvere |
Жанр | Языкознание |
Серия | |
Издательство | Языкознание |
Год выпуска | 2014 |
isbn | 9789949544073 |
Hiiumaa pealinnas, ühel
augustikuu õhtupoolikul, 1962
Armas Vana-Hirmus!
Õieti tekkis mõte Teile mõned read saata juba siis, kui hulkusin ringi tormide rannal42, s. t. praeguse Viscosa ümbruses ja sain teada, et Pihla kõrts43 oli just otse Reigi kiriku vastas. Kõrtsi pole kahjuks võimalik minna, sest isegi varemeid pole järele jäänud. Umbrohi ja alusmüüri märkivad kruusahunnikud helisevad aga kõige kiuste “… see juhtus nii!” Seda kohta aga tõepoolest ei leia, kus Ungru krahv vette tõugati. Kõikjal on ilus liivarand, nii lausjas ja poeetiline, et sellega tõepoolest poleks ooperit lõpetada saanud – krahvile oleks tulnud otsa peale tegemiseks lihtsalt seatapunuga ribide vahele pista.
Hiiumaa on üldse mu mõtted ja meeled vallutanud. Olen ta risti ja põigiti läbi sõitnud ja ta on igal pool ise nägu ja ise moodi. Kassari kadakad on hoopiski teised kui Kõpu omad, Kärdlas aga võimutseb hõbepaju. Muidugi, kui ma võiksin kinnisilmi valiku teha ega tarvitseks oma piimaninasid arvestada, siis valiksin suvituskohaks Kassari. Paar päeva tagasi esines Kärdlas Pärnu Draamateater ja mängis E. Filippo “Valet pikkadel jalgadel”44. Kohutavalt armetu, võrreldes Leningradis nähtud originaaliga45 – Filippo asemel on tõepoolest välja tulnud saksa farss. Vaatasin teda nimme mitmendat korda, sest tahtsin kontrollida, kas ma viimati oma hooajaülevaates46 lavastajale liiga ei tee. Soovitasin pärnakatele kah Kassarisse sõita. Käisidki. Kuid mõnedki leidsid, et targem oleks olnud hotellis magada, sest mis seal ikka on – meri ja kadakad. Arvan, et Aino Kallas tegi kurja moodi õigesti, et ta iseendale Kassari avastas. Käisin muide majas, kus ta suvitas.47 Ja tekkis kole tahtmine Teile Tartusse hüüda – tulge end Kassarisse tuulutama!
Too lugu48, mis Te meil olles lugesite, ilmub “Loomingu” kaheksandas numbris. Parandasin teda tugevasti ja trükiti ära (lugesin veerge) ilma kärbeteta ja silumisteta. Loodan, et Teil on viitsimist teda veelkord läbi lugeda ja siis oma ütlemine ütelda.
Ega mul õieti hingel midagi polnudki. Niisama hakkas sulg sügelema. Meenutada tahaksin vahest seda, et Te oma “Tartu Töölisteatri” lõplikult korda seaksite, sest mul on kavatsus toda teatriajalooliste tööde sarja juba käesoleva aasta sügisel käiku lasta.49 Ja muidugi ootan ka uut käsikirja – Tartu Draamakunsti Stuudiost.50 Kui tulete Tallinna, võime kah lepingu vormistada. Nii et nendele kahele tööle paluksin mitte üksnes mõtelda, vaid mõtted tegudeks muuta.
Kärdlas on kuulutused väljas, et “Vanemuine” tuleb siia 24. augustil. Tulge siis kaasa! On niisugune võimalus, et mu mees tuleb sel ajal siia autoga ja võiks Teid kaasa võtta. Siin aga saaks autoga mõned tiirud teha. See on muidugi kõik sihuke jutt – eeldusel, et Te Hiiumaast midagi ei tea. Mina jään ise siia kavatsuste kohaselt augustikuu lõpuni.
Tervitan kangesti Teid ja Kaidut!
Karin Kask
[sept 1962]
Kallis Ird!
Tol korral Teie artiklit51 lugedes, tekkis terve rida mõtteid. Katsun nad Teile Tallinnast Tartusse läkitada.
Kõigepealt tundub, et Teie artikkel on esimene tonks asjale. Elutõe mõiste ise vajaks analüüsimist. Minu meelest on kogu senine viga selles, et me oleme samastanud enamikul juhtudel elutõde sellega, mis on nähtav ja käega katsutav. Elutõde, mida me ei näe ja mis on inimestes enestes, on hoopiski keerulisem ja selle tundmine nõuab suurema ettevalmistusega inimest või kohutavalt andekat inimest. Sellega seoses tuleks edasi mõtelda sealt, kus te räägite –
1) noortest, kellega pahandatakse, et elu kujutamise ring on kitsas.52
Arvan, et tegemist on sellega, et meie noored suhtuvad tihtipeale pealispinnaliselt ellu ja lihtsalt ei näe. Seetõttu on suutelised kirjutama vähesest. Võib ju olla seisukoht – kirjutagu sellestki vähesest, kuid ärgu valetagu. Kuid kahju on siiski, et inimeste nägemise silmaring on kitsas. Ja selle vastu tahaks protestida.
2) Kirjutate, toote näiteks L. Kompust. Hea on muidugi see, et ta kirjutab ausalt sellest, mida teab. Kuid kahju on, et antud materjali põhi (näit. “Ümberaetud tindipott”) on elus siiski hoopis sügavam. Ärge siin mulle vastu karjuma hakake, tean väga hästi, et Kompuselt ja Smuulilt ei saa ühe palju nõuda. Elutõde võib peensusteni tunda ja ometigi mitte osata lugejani-teatrikülastajani viia. Selles on mõte.
3) Soovite, et kirjanikud kirjutaksid kodanlikust ajast. Kangesti oleks tarvis, et oleks läbinisti aus ilukirjanduslik teos rev.liikumisest. Neid inimesi on veelgi vähem, kes sellega kokku puutusid – ma mõtlen kirjanikke!
4) Näidend algab kusagil keskel53 – kole oluline mõte! Sellest tuleks veel palju rääkida. Selle äraunustamine ongi üks paljude halbade näidendite, kuid ka osatäitmiste põhjusi.
5) Kujud hakkavad omapead elama…54 Minu meelest on oluline, et kujud jääksid elama. Et me suudaksime kujutleda, kuidas nad edasi elavad. Elavate inimeste puhul me ju seda teeme. Imestame, mis ühest sai ja ei imesta hoopiski, mis teisest sai. Mida lähem on kuju elutõele, seda enam kanname me talle üle samu suhteid nagu elavasse, meile teada-olevasse inimesse.
6) Kangelaslikkus! Arvan, et kangelaslikkuse puhul tuleb arvestada kahte momenti – a) juhuslikkusega seotud kangelaslikkus (eeldusel, et juhuslikkus on paratamatuste ristumine!), millele ka Teie vihjate; tihtipeale võib seda esineda sõjas ja b) kangelaslikkus, mida me saavutame teatud omaduste järjekindla arendamisega inimeses; see peaks olema mingi uus kangelaslikkuse mõiste, mis kasvab välja inimese väga kõrgest moraalist; kui sellist kangelaslikkust oskab näidata militsionääris, s. t. tema moraalset kõrgust ja puhtust, mis viib teda oma eluga riskimiseni, siis kahtlemata näeme ka laval militsionääris kangelast, kui ta langeb või võidab võitluses huligaanidega jne. Kas “Kaks värvi” ei näita siis teed? Peaks olema midagi a) väliste tegude kangelaslikkusele b) inimese sisemiste omaduste kangelaslikkuse kõrvutamise taolist, midagi hull-julguse ja teadliku kohusetäitmise vahekorra taolist. Ja kas pole meie kirjanduse trafarett just selles, et me ajame taga toda välist kõigile silmaga nähtavat kangelaslikkust?
7) Räägite “Vaskratsaniku” ja “Kivise külalise” uskumist. Muidugi usume! Sest meie tähelepanu pole välisel tõepärasusel, vaid sisemisel. Ja siin on ta täielik.
Artikli vooruseks on, et ta tõstab üles terve rodu mõtteid. Ja see on tore! Kuid see ei tohiks jääda vaid sellega!
39
Viktor Kosenkranius – Tartu Töölisteatri juhatuse liige; August Prink – Tartu Töölisteatri tegevusjuht; Viktor Hion – Tartu Töölisteatri kunstiline juht ja ideoloog, oli ühtlasi ka Tartu Draamateatri Seltsi Teatrikunsti Stuudio üks asutajaid ja õppejõud ning tuntud närviarst.
40
Evald Tammlaane “Raudse kodu” lavastus (lav Viktor Hion) Tartu Töölisteatris 1938/39 hooajal, eriti mõned osatäitmised (nt Epp Kaidu Sally osas), sai tunnustust ka omaaegselt kriitkalt.
41
Kirja lõpp puudub.
42
Paigas, kus toimus G. Ernesaksa ooperi “Tormide rand” (1949, libreto J. Smuul) tegevus. Ird lavastas selle Vanemuises 1949/50 hooajal ja teistkordselt 1967/68 hooajal.
43
Üks ooperi tegevuspaikadest.
44
Lavastaja Mai Mering.
45
Eduardo de Filippo (1900–1984), itaalia näitleja, lavastaja ja näitekirjanik. Filippo teatri etendusi nägi K. Kask Leningradis 1962. a varakevadel, nagu selgub tema kirjast Erna Villmerile (Kask Villmerile, 4.08.1962. TMM T 53: 1/20).
46
“Tänane ja eilne – dramaturgias ja laval”. – Looming 1962, nr 8, lk 1238–1253.
47
Hiiumaaga on olnud tihedasti seotud soome-eesti kirjanik Aino Kallas, kes elas ja töötas selles majas aastatel 1924–1938. Ta pidas Kassarit kohaks, kus ta sai oma loometööks jõudu. Hiiumaa-ainelised on “Reigi õpetaja” ja “Hundimõrsja”. Veel on Kassaris kirjutatud “Pühajõe kättemaks”, “Imant ja tema ema” jt. 1949 avaldatud luulekogus “Surmaluik” on mitu luuletust Kassarist (“Öö Kassaris”, “Pastorale”, “Tormi süda” jt).
48
Vt viide 24.
49
Sarja esimene raamat Rudolf Põldmäe “Koidula teater” ilmus 1963. a.
50
EKLA-s, Irdi fondis leidub küll märkmeid seoses Tartu Draamateatri Seltsi Näitekunsti Stuudioga (f 307, m 66: 10), kuid need on jäänud lõplikult vormistamata ja ilmumata. Ird õppis seal aastatel 1934–35, kuid visati enne lõpetamist välja, põhjuseks “provotseeriv ja agiteeriv käitumine, millega ta õõnestab stuudio ja tema õpetajate tööd ning autoriteeti” (EKLA, f 187, m 1: 4, l 58). Stuudio õppenõukogu koosolekute protokollidest ilmneb, et Irdi käitumine on varemgi arutusel olnud, kuna ta esineb tundides “ebasobivate märkustega” ning “üldiselt jätab õpilase K. Ird’i käitumine soovida; ta on liialt ülemeelik ja esiletungiv” (Tartu Draamateatri Seltsi Teatrikunsti Stuudio õppenõukogu koosolekute protokollid 1933–1936. EKLA, f 187, m 1: 4, l 41).
51
Jutt on Irdi artiklist “Elutõest dramaturgias ja võib-olla üldse kirjanduses”, mis ilmus 1962. a Loomingu novembrinumbris, hiljem ka raamatus “Ceterum censeo”, lk 43–62.
52
Ird kirjutab, et noorte luuletajatega pahandatakse tihti, kuna “nende elukujutamise ring on väga kitsas. Kuid millest need noored peavad siis kirjutama, kui kogu nende senine elu on kulgenud ühest koolipingist teise?” (Looming 1962, nr 11, lk 1703)
53
S.t näidendis kujutatakse suhteliselt lühikest lõiku inimeste elust. Ird väidab, et tegelaskuju elukäiku analüüsides ilmneb sageli ebaloogilisust ja ebausutavust. Nii jääb ka näitleja loodud roll skemaatiliseks ja väheveenvaks.
54
Ird osutab siin Tolstoile ja Puškinile, kelle teoste kangelased hakkavad n-ö omapead, autori tahtest sõltumatult elama, kuna on tegemist täisvereliste inimestega, kuid “meie kirjanikkudel üsna sageli seda hirmu ei ole, et nende tegelane kuhugi omapead läheks. Ette valmisloodud skeem hoiab autorit iga taolise üllatuse eest.” (samas, lk 1705)