Võõra õue peal. Mari Sajo

Читать онлайн.
Название Võõra õue peal
Автор произведения Mari Sajo
Жанр Современная зарубежная литература
Серия
Издательство Современная зарубежная литература
Год выпуска 2014
isbn 9789949275137



Скачать книгу

täpselt ja mis kell me siis reedel kokku saame?” küsisin.

      Enne kui Irina mulle vastata jõudis, avanes puhkeruumi uks ja vanemõe nõudev hääl ei jätnud talle enam mingit võimalust vastamiseks:

      „Pohla, kiiresti palatisse 17! Patsiendi vererõhk on kriitiliselt langenud!”

      Sõbrannale pilkugi heitmata tormasin puhkeruumist välja ja olin samal hetkel unustanud nii Irina, Aimo, Tauno kui ka reedese restoraniõhtu. Isegi oma vastiku tuima peavalu. Kogu ülejäänud päev oli üks kiirustamine teise otsa. Irinat nägin mõne korra vaid vilksamisi ja möödaminnes osakonna palatites või koridoris. Omavahel rääkimiseks meil vaba hetke enam ei tekkinudki. Alles õhtul, olles oma vahetuse järgmistele üle andnud ja võttes töökitlit seljast, leidsin, et Irina oli kinnitanud teibiga minu riidekapi uksele väikse paberilipiku, kus seisis trükitähtedega: „REEDEL KELL 16.00 HELSINGI MAGISTRAADI1 EES. KALLISTAN, I.”

      Rebisin paberitüki riidekapi ukse küljest lahti ja panin selle kokkuvoldituna oma talvepalitu taskusse. Kui kell neli, siis kell neli. Praegu oli alles teisipäeva õhtu ja reedeni aega küll ja küll. Oleks ometi keegi mulle tookord kõrva sosistanud, mida kõike see õhtusöök endaga kaasa toob ja kuidas terve mu senine elu seejärel pea peale pöördub! Aga oleks on paha poiss ja pidi tema pisike õde…

      Irina oli kahel järgmisel nädalal hoopis südameosakonna operatsiooniblokis abistamas ja seega me haiglas teineteisega vaevalt kokku juhtuksime. Panin oma mitu aastat vana ja selle ajaga juba veidi õhukesekski kuluda jõudnud palitu selga ja astusin haiglaustest välja värske õhu ja pimeduse kätte. Ikka veel, nagu varahommikulgi, langes taevast maa peale pehmeid ja suuri lumeräitsakaid. Millegipärast tuli meelde lapsepõlves kuuldud muinasjutt Lumeeidest ja sellest, kuidas virk vaeslaps tema kuningriiki sattus ja eide suuri raskeid sulgpatju aknast välja pidi kloppima. Suled aga muutusid maapinna poole liueldes iga kord sätendavateks lumehelvesteks. Lapsepõlve muinasjutud. Olin pisikese tüdrukutirtsuna tõemeeli uskunud, et lumehelbed tulevadki nõiaeide patjadest-tekkidest. Ja unistanud, et ühel päeval olen mina see usin ja hea laps, kes üleval taevas tööd tehes päratu rikkusekoorma ära teenib ja sellega kõikide külainimeste kadedate pilkude all rikkana koju tagasi tuleb.

      Neid oma lapsepõlvest tuttavaid muinasjutte olin kunagi peaaegu igal õhtul lugenud ka Juliale. Tema lemmikmuinasjutt oli tulipunasest lillekesest. Seda võisin lapsele lugeda kümneid ja kümneid kordi ilma, et ta oleks sellest tüdinenud. Ja iga kord, kui koletis hakkas surema, kuna rikka kaupmehe tütar polnud õigeks ajaks lossi tagasi jõudnud, läksid Julial silmad kurvastusest märjaks. Mis sellest, et muinasjutu õnnelik lõpp oli ette teada ja kogu muinasjutt lapsele juba ammugi otsast lõpuni ja sõna-sõnalt pähe kulunud. Meie lapsepõlve muinasjutud…

      2.

      OSA

      See aeg

      See aeg on nüüd möödas…

      Aeg täis rõõmsaid naeratusi,

      imelisi hommikuid ja

      vallatlevaid kallistusi.

      See aeg on nüüd möödas…

      Kiretules peegeldub kord

      armu üürikene hetk,

      õrnalt habras tundepuhang.

      Jumalagajätt.

      Homme aga, homme helgib

      juba miskit uut.

      Võib olla sama ilusat, kuid siiski –

      hoopis muud…

      Reede hommikul tõusin varakult ja hakkasin kohe koristama. Meie maja ühises pesutoas olin aja kinni pannud juba kella üheksaks. Kella kaheteistkümneks olin töödega ühele poole saanud ja tegin endale köögilaua ääres istudes suure võileiva ja jõin sinna juurde tassi kuuma kohvi, endal pidevalt keerlemas peas vaid üks mõte – miks ma küll olin Irinale lubanud täna õhtul restorani minna Aimo ja Liu abiellumist tähistama. Mõlemad on mulle täiesti võõrad inimesed. Pealegi on just reede õhtud mulle alati olnud parim aeg nädalast. Olgugi et vahetustega töö tähendab tihtilugu sedagi, et nädalalõpud pole peaaegu kunagi vabad.

      Aga tegelik põhjus, miks ma nimelt tänasel õhtul välja ei tahtnud minna, oli Tauno. Mees oli eile pärastlõunal helistanud ja lubanud täna hommikupoolikul uuesti üle helistada, et öelda, kas tal õnnestub õhtul Helsingisse tulla ja seekord ööseks minu juurde jääda. Tavaliselt tähendas reedeõhtune tulek seda, et me saime ka terve laupäeva koos olla. Olin kogu hommikupooliku telefoni endaga isegi pesutoas kaasas kandnud, et tähtsat kõnet mitte maha magada, kuid Taunost polnud siiani veel midagi kuulda.

      Kohv joodud ja võileib söödud, läksin lõpuks magamistuppa. Mis siis ikka – kui restorani, siis restorani. Avasin riidekapi ukse ja lasin silmadel üle oma kasina rõivatagavara libiseda. Olin ju enamiku ajast tööl ja tööriided olid haigla poolt kõigile samasugused. Samuti polnud ma kunagi osanud riietele piisavalt palju rõhku panna. Ometigi olin enda meelest siiani iga olukorraga kuidagiviisi talutavalt hakkama saanud. Nagu ma väga hästi teadsin, polnud ma siia riidekappi juba pikemat aega midagi eriti ihaldusväärset selgapanemiseks juurde soetanud. Võtsin välja kaks seelikut ja valge pluusi. Tumepunane seelik oli mulle endalegi üllatuseks taljest veidi kitsaks jäänud. Vahetasin selle rohelise siidseeliku vastu, aga see tundus talvisel ajal liiga õhukese ja pidulikuna. Oli ju õhtusöök ainult mingis hiinapärases söögikohas. Panin mõlemad seelikud otsustavalt kappi tagasi ja tõmbasin jalga hoopis mustad peenetriibulised viigipüksid. Valge, kaelaaugu ümbert pisikeste klaashelmestega kaunistatud pluus sobis nendega piisavalt hästi. Lisaks väiksed kuldkõrvarõngad ja kuldne tähemärgiga kett kaela – niisugune varustus peaks tänaseks õhtuks küllalt hea olema.

      Kinnitasin endale just teist kõrvarõngast kõrva, kui telefon helises. Tauno! Olin seda kõnet terve hommikupooliku pikisilmi oodanud, ent nüüd, kui telefon lõpuks ometi helisema hakkas, ma millegipärast lausa võpatasin ehmatusest. Panin kõrvarõnga käest ära öökapi peale ja haarasin telefoni. Ning sain Tauno hääletoonist kohe aru, et mehel polnud võimalik täna õhtul Helsingisse tulla. Ühiselt veedetud õhtupoolik ja öö, millest olin juba jõudnud unistama hakata, jäävad seekord taas tulemata. Neid kordi, kui Tauno ei tulnud, oli nüüdseks kogunenud hoopis rohkem kui neid, millal mees pääses oma praeguse pere juurest Helsingisse. Või tahtis pääseda.

      Juba mõnda aega oli mul olnud tunne, et jutt meie ühisest kooselust ongi vaid ilusad sõnad ja unistus ning jutuks vaid jääbki. Viimasest korrast, kui Tauno ööseks sai jääda, oli möödunud vaevalt nädal, aga iga kord mehest lahkudes oli mul südames selline tunne, et kas see siis oligi nüüd meie viimane koos veedetud öö. Tauno varem nii sagedane juttki meie tulevasest ühisest kooselust ja sellest, et ta esimesel õigel hetkel oma naisega asjast räägib ning seejärel lahutuse asjus kohe-kohe midagi konkreetset ette võtma hakkab, oli viimasel ajal sootuks unustatud.

      Lõpetasime kõne. Mis kasu on täna õhtul minule sellest, kui mees lubab midagi korraldada järgmisel nädalal. Või siis sellele järgneval. Või järgneval…

      Võtsin öökapilt kõrvarõnga uuesti näppude vahele ja läksin tagasi koridori peegli ette. Sealt vaatas mulle vastu enam kaugeltki mitte esimeses nooruses, kuid siiski veel nooremapoolne, ent juba elust väsinud silmade ja esimeste juuspeente kortsukestega naine. Panin kõrvarõnga kõrva ja hakkasin kinnituskruvi pingule keerama. Olen kolmekümne kahe aastane vallaline naisterahvas. Varsti kolmekümne kolmene. Mul on kuueteistkümneaastane tütar, keda kasvatab Eestis minu ema, üürikorter Helsingis, töökoht välismaal ja ebakindlad meessuhted. Ehk lühidalt kokku võttes – tegelikult pole mul siin elus ja ilmas siiani mitte midagi, mida võiksin päriselt omaks pidada. Eneselegi ootamatult purskasin äkki suure häälega nutma. Õnneks olid mu silmad veel värvimata – käis tobe mõte peast läbi. Nagu oleks põskedele laiali valgunud ripsmetušil üleüldse mingit tähtsust olnud.

      Poole tunni pärast olin ennast sedavõrd kokku võtnud, et suutsin end meikida ja panin üleriided selga. Oli paras aeg



<p>1</p>

Magistraat, soome keeles Maistraatti. Need on Soomes kohalikud haldusasutused, mis peale rahvastikuregistri toimingute, dokumentide apostillimise, elukoha registrisse kandmise jne registreerivad ka ilmalikke abielusid.