Название | Bürokraat, võim ja Vanaema |
---|---|
Автор произведения | Bürokraatiatõlk |
Жанр | Зарубежная деловая литература |
Серия | |
Издательство | Зарубежная деловая литература |
Год выпуска | 2012 |
isbn | 9789949304578 |
Ja jälle häirib mind ettevõtluse seisukohalt selline üksiktehingu äkiline, suuremastaabiline ja pöördumatu mõju meie majandusmaastikul. Selline rabelev mulje jääb, nagu poleks tegemist õhumüügiga, vaid hädatapmisega. Seega see, et maailma regulatsioonide järgi müüme me ei midagi, saades selle eest tasuta midagi, ei tähenda see teps mitte, et kõik see oleks ilma rahata (tasuta?). Lisaks poeb hinge kahtlus, et kui keegi ostab ei midagi, kas see on vaid ei midagi, võib-olla ostetakse ennast meie (bussi-, auto- jne) turule sisse? Jällegi mõnus mõttearendus vandenõuteoreetikutele. Vaat millised need regulatsioonid maailma mastaabis võivad olla, alustad jääaja ja avaaride vallutusretkedega ja jõuad meie sotsiaaltöötajate kulukomponentideni ja vandenõuteooriateni välja.
Mõistlik, ühetaoline ja kõigile kehtiv regulatsioon muudab meie elu mugavamaks ja turvalisemaks. Näiteks on kõigile selge, et kuna meil on parempoolne liiklus, siis kõik liiklusvahendid sellesuunaliselt ka liiguvad. Kui keegi selle reegli vastu eksib, siis on tagajärjed tavaliselt fataalsed, igatahes ei kiputa seda reegli rikkumist kordama. Ühesõnaga on olemas reeglid, mis kehtestatakse, ja need kehtivad alati ja ei nõua erilist järelevalvamist ega administratiivset sekkumist. Ja huvitav on see, et kui osa reegleid kehtib alati, siis osa reegleid vahel kehtib ja vahel ei kehti. Muidugi kehtivad seadused alati, kuid mitte alati ei täideta neid. Näiteks parema käe reegel liikluses, st paremalt tulnud juht lastakse läbi, kui pole teisiti reguleeritud. Selle asemel kasutab osa juhte tavaelus omaloomingulist nn otsetee reeglit või laiema tee reeglit või suurema auto eesõiguse reeglit. Tulemuseks on segadus, millest johtuvalt seaduskuulekas (loe: ettevaatlik) juht jälgib nii paremat kui ka vasakut suunda ja laseb ohutuse huvides läbi ka vasakult poolt tulijad. Ilma nende ettevaatlike juhtideta oleksid meie kaubanduskeskuste parklad rohkem autosurnuaedade nägu. Osa regulatsioone kujuneb välja stiihiliselt, katse-eksituse meetodil. Näiteks üks huvitav nähtus on ülipoodide kassalindil oma kauba eraldamine naabri kaubast. Paljudes Euroopa riikides pannakse vahepulk oma kauba ette, mis kindlustab, et see eraldusjoon teie ja teise Inimesekese kauba vahele tõesti ka tekib. Meil toimib süsteem teistpidi ehk eraldusjoon luuakse oma kauba taha, mille tulemusena välismaalane, hajameelne või lihtsalt nahaal jätabki eraldusjoone loomata, tekitades segadust kassapidajas ja viites teiste ostjate aega. Selline regulatsioon on ebamugav, ebaturvaline, aega kaotav ja ärritust tekitav. Ja siin ongi üks eduka regulatsiooni saladus, õigeid asju tuleb teha õigel ajal, õiges järjekorras. Ülipoodide näite juures meil ja mujal olid kõik komponendid samad, kuid üks tegu tehti erineval ajal, mis muutis kogu asjade käiku ehk regulatsiooni tõhusust. Seega üks regulatsioon võib jätta Inimesekesele valikuvõimaluse, mida ta ei taha täita või peab see täitmine toimuma ebasobival ajal, siis see ei toimi. Tulihingeline Reguleerija mõtleks siinkohal välja umbes sellise „asjakohase/harjumuspärase” lahenduse ja sunni, et eraldusjoone mitteloomine on turvarisk, mille järele peaks valvama politsei ja karistama regulatsiooni rikkujaid väärteo korras. Parem veel kui kriminaalkorras, koos vanglakaristusega. Kindlasti oleks see üks võimalusi, kuid nagu eespool mainisime hirmkallis … ja mõttetu. Mäletate veel, et regulatsioon toimib iseenesest, kui õigeid asju tehakse õigel ajal õiges järjekorras.
Mõni regulatsioon võib olla kirjutatud ühte moodi, kuid toimib korrigeerituna mingite kohalike tavade järgi hoopis teisiti. Võtame paar näidet. Näiteks kui kirjutame „a”, siis me ka hääldame seda kui „a”, samas inglise keeles kirjutame „a” ja hääldame „ö” või „ei” või veel mitmel erineval moel. See tähendab, et iga regulatsiooni korral peame teadma neid lisategureid, mis muudavad regulatsiooni. Nagu näiteks Gruusia taksojuht, kes kihutas uljalt läbi punaste fooritulede alt, vastas kliendi ärevale ohutusealasele küsimusele: „Ära muretse, meister on roolis!” Rohelise tule puhul surus seesama juht „premsed” põhja ja jäi seisma, ise seletades, et ei või iial teada, millal mõni meister tuleb. Seega kohalik koloriit muutis regulatsiooni vastupidiseks, kuid ei muutnud regulatsiooni ära.
Regulatsioonis kui ellujäämisinstrumendis on ka jõhkrust. Regulatsioon ei saa olla vaid ninnu-nännu. Kui ühed kasutavad demokraatia lohisevaid ja aeganõudvaid instrumente, teised aga süsteemi nõrkusi ja jõhkrat vägivalda, siis tekkib tavakodanikul tihti kiusatus