Название | Keelest ja meelest |
---|---|
Автор произведения | Uku Masing |
Жанр | Философия |
Серия | |
Издательство | Философия |
Год выпуска | 2011 |
isbn | 9789949473052 |
Leidub igermaanegi, kelledele täiesti ilmne soolise klassifikatsiooni iganenus ja tarbetus. Üheltpoolt seepärast, et ühedesamade nähete (“tõelust tõetruult peegeldavate ja ühiskondliku praktikaga tõepäraseiks tõestatud” mõistete!) isasuse või emasuse suhtes pole igermaanikeeled omavahel üksmeelsed. Teiseltpoolt on ilmne, et igermaanikeel tuleb toime ka peaaegu loobunult sellest klassifikatsioonist. Ingliskeele levik üle kogu maailma ei tulene ainuüksi inglaste imperialismist, vaid osalt sellestki olmast. Ei ole ju lihtne “süütul pärismaalasel” elada põhjani kaasa ja tunnetada viimseni muude igermaani keelte kuratlikult keerukaid ja irratsionaalseid seksoloogilisi müsteeriume. Kuid on raske kujutella, et mingi teine igermaanikeel veel suudaks loobuda sellest kremplist, et kestahes igermaan üldse kunagi täiesti vabaneks sellisest togulikust eelarvamusest, sest esperantogi ei loobunud. Igermaan ei pääse iial ambivalentsest suhtumisest mistahes nähtesse, sest see primaarselt on teatavat sugu. Terviklikuks ei muutu igermaanid iialgi, sest “viha” ja “armastus” on temas alati “opositsioonis” ning sestsamast “opositsioonist” ta loobuda ei taha ega suuda, vaid peab seda jeksistentsi põhiliseks karakteristikuks. Kuid ta silmakirjatseb siingi!
Oli kunagi kombeks “metsrahvaste” kultuuritaset pidada pärivõrdeliseks naise seltskondliku positsiooniga ja temale kinnistatud toimetuste ränkuse või väärtuslikkusega. Nõnda toimisid just needsamad igermaanid, kes oma ühiskonnas naistele ei omistanud mingit muud osa kui Kinder, Küche, Kirche, kuid mujal eelistasid mängida potentsiaalseid “lasteemasid” päästvate ja hindavate ritterite osa. Muidugi võeti sellised “Herrenmensch’id” paljudel paikadel (eriti sääl, kus mehed tapetud maha!) vastu pisarsilmi liigutatult. Kuid nende tõeline olemus säälgi paljastus varsti. Üldiselt on naine madalaim ja alatuim olend just igermaanlikus maailmas. Absoluutsele nullile lähedal naine oli muistses Kreekas, kus seepärast seksuaalsuski evolutsioneerus homoseksuaalsuseks, et kalokagathos mees loomulikult võis suhelda üksnes samaväärsega. Esimene kreeka “filosoof” THALES on ka esimene, kes öelnud, et Saatust (Tyche) tema tänab kolme asja eest: sündinud inimeseks, ei loomaks; meheks, ei naiseks; kreeklaseks, ei barbariks. Pärastpoole laenasid selle “suurepäraselt sügava” mõtte alatud talmudistid blondidelt härrasinimestelt, kuid ei jõudnud muidugi säärase kõrguseni, ehkki võimaldanuks nendegi keel ja mõtteviis. Keltid on ainus igermaanirahvas, kes midagi aimanud armastusest (“to love” mõttes, sest igermaanel ainult “to make love”!), teised on oma pisku õppinud araablastelt, tiibetlastelt, draviidadelt jne., kuid pole iial suutnud õppida selgeks ega kogeda. Nad ei mõista rohkem, kui olla haiglaselt patriarhaalsed misogüünid (nagu FREUD oma järglaste ja eellastega) või sentimentaalselt matriarhaalsed (nagu JUNG kõikide kaaslastega), kelle unistuseks olla oma “Emale” pojaks ja armukeseks ja mõrvatavaks. Naisi äärmuseni alandanu, neid emastekoertega samastanud prantslane enda sisemuse tasakaalustamiseks on loonud maailma “la femme fatale” tüübi, kes kõikjal mujal oleks naeruväärne. Minu mõtlemised igermaanide selle veidra iseärasuse üle pole kandnud rohkem vilja nende “õigustamiseks”, kui ehk: võimalik, et kosmose seksualiseerimine (ja antagonismideks lõhestamine) kahandab igermaanil hirmu surma eest, “elu-surm” on pandavad kõrvale enamvähem tähtsusetuna, kui ainutähtis maailmas on “isane-emane”. Ma pole suutnud taibata, et sellel jantimisel oleks veel mõnd muud ülesannet, pole aga tundnud sedagi, et säärane oopium oleks vahend “surma” kõrvalistamiseks või väljamiseks. Tundub, et on tõhusamaid vahendeid elamiseks ilma alalise surmaohuta, kui muuta elu suurepäraseks võitluseks isaste ja emaste nähtuste vahel.
On loomulik, et “mis?”-tung ei saa piirduda kosmose setseerimisega “meespooleks” ja “naispooleks”. Alatud teed pidi tuleb paratamatult kõndida tema enamvähem koleda lõpuni. Antiteetiline dihhotoomia oli kunagi igermaanikeelis ehk hõlbustavaks võtteks ainult, kuid kord kasutatuna ta kasvas vähiks mentaliteeti ja hõivas selle terveni. Temast kujunes käsk ja sund killustada ja lõhestada nähteid ja esemeid, et leida vastust küsimusele “mis on (= kujutab endast!) seesinane?” See naiivne eelarvamus, et lõhkumise ja lõikumisega saavutatakse “tunnetus” ja “tõde” algselt ehk polnudki igermaani keelte (ja ehk ka neid koostava