Название | Empaatia areng ja arendamine lapsel |
---|---|
Автор произведения | Maria Teiverlaur |
Жанр | Педагогика |
Серия | |
Издательство | Педагогика |
Год выпуска | 2010 |
isbn | 9789949478200 |
♦ füüsiline (nt luude, lihaste kasv);
♦ kognitiivne (nt mälu mahu ja analüüsivõime suurenemine);
♦ psühhosotsiaalne (nt suhtlemisoskuste mitmekesistumine, isiksuse kujunemine).
Empaatia, mis on seotud eriti kognitiivse ja psühhosotsiaalse sfääriga, läbib oma arengus mitmeid etappe. Juba J. Piaget kirjutas, et laps on võimeline varakult intropaatiaks (kr patia tunne, ld intro liikumine sissepoole) (Piaget 2006). Uued terminid tänapäeval on nimetatud mõiste välja tõrjunud, kuid „sissetundmise” käsitlus on siiani aktuaalne.
Psühholoogilised tähelepanekud näitavad, et juba vastsündinud „nakatuvad” teiste emotsioonidest ja muutuvad rõõmsaks või kurvaks olenevalt ümbritsevast. Isegi ühe päeva vanune vastsündinu hakkab nutma, kui ta kuuleb teise väikese lapse nuttu. See näitab, et beebid oskavad eristada emotsionaalseid seisundeid ja empaatia alge on kaasasündinud (Myers 1998, Berk 2006).
Viimati nimetatud autor (2006) väidab, et juba 2-nädalasel imikul ilmneb primitiivne võime õppida imitatsiooni teel, jäljendades teise inimese nägu. Imikud matkivad täiskasvanute nägusid juba esimestel elupäevadel, imiteerides üllatust 76 %, rõõmu 58 %, kurbust 59 % täpsusega (Scharfe 2000). L. E. Saphiro (2002) andmeil pööravad beebid pead, et vaadata nutvat last ja sageli hakkavad siis ise ka nutma. L. E. Saphiro märgib, et Martin Hoffman nimetab sellist reageerimist globaalseks empaatiaks, sest imik ei erista end maailmast ja tõlgendab teise lapse ahastust enda omana. Raamatu „Psühhiaatria” (2000) järgi teeb laps sünnihetkest alates mitmekülgseid ja teraseid, eriti inimeste omavaheliste suhetega seonduvaid tähelepanekuid. Raamatus „Understanding Health” (1987) on märgitud, et beebid on sünnihetkest peale võimelised väljendama rahulolu, rahulolematust, erutust ja depressiooni.
Katsed 10-nädalaste imikutega näitavad, et kui ema on rõõmus, on seda ka imik. Kui ema näib vihane, on ka imik vihane. Juhul, kui ema on kurb, ei ole imiku näoilme eriti kurb, vaid ta hakkab mugima ja imema (Smith, Cowie, Blades 2003). Need faktid näitavad varasele lapseeale iseloomulikku tundlikkust ümbritseva suhtes ja suhtlemise olulisust emotsionaalses arengus.
S. Freud arvas, et nooruki ja täiskasvanu areng on määratletud just esimese 5–6 eluaasta jooksul (Austrian 2002).
Sünnist kuni 6 kuuni toimub beebidel intensiivne emotsionaalne areng ja täheldada võib kõikide baasemotsioonide ilmnemise tunnuseid. Sel ajal ilmub beebi näole sotsiaalne naeratus ja ta hakkab rõõmustama tuttavatega suheldes. Tekib ka naer. Psühholoogilised uuringud näitavad, et juba 7–10kuused lapsed tajuvad näo väljendusi kui organiseeritud kujundeid ja võivad seostada hääles väljenduvaid emotsioone vastavalt rääkija näoilmega. 8–10kuused väikelapsed on võimelised hindama objekte ja sündmusi ka oma ohutuse seisukohalt. Areneb nende sotsiaalne suhtlemine. 7–12 kuu vanuselt tekib lapsel samuti võõraste kartus, intensiivistub viha ja hirmu väljendus (Berk 2006). Juba 6-kuune väikelaps on võimeline mõistma täiskasvanu mitteverbaalset käitumist, tema psüühilist seisundit ning tegema tunnetusliku järelduse endasse suhtumise kohta (Bodalev, Vasina 2005).
Täheldatud on, et mõnikord vaatab imik hoolikalt ema, justkui hinnates tema emotsionaalset väljendust, enne oma otsust, kuidas mingile olukorrale reageerida. Sellist käitumist nimetatakse „sotsiaalseks juhindumiseks” ja see on protsess, mida iseloomustab juba imiku arusaamist olukorrast (Smith, Cowie, Blades 2003).
L. Е. Bеrk (2006) rõhutab, et 1–2aastaselt ilmneb lapsel empaatia, sest siis ta eristab end ümbritsevast, saab aru, et teiste emotsionaalsed reaktsioonid võivad erineda tema enda emotsioonidest. L. Е. Bеrk toob näite, et kui ema nuttis, võttis 21-kuune laps emast kinni, häälitses trööstivalt, püüdis oma ema lohutada nukuga ja siis pöördus abi saamiseks lähedal oleva eksperimentaatori poole.
L. E. Saphiro (2002) aga väidab, et 1–2 eluaasta vahel algab lastel teine empaatia staadium, kus nad hakkavad mõistma enda ja teiste emotsioonide erinevust. Edasi kirjutab L. E. Saphiro, et enamik väikelapsi püüab siis juba vaistlikult leevendada teise ahastust, kuigi nad ei tea, mida täpselt teha. Samas toob ta välja arvamuse, et osa lapsi on sündinud suurema empaatiavõimega kui teised, esitades M. Radke-Yarrow, A. Zahn-Waxleri andmeid, kus ühed lapsed reageerisid kaaslaste kurbusele empaatiliste tunnete väljendamisega ja otsese püüdega teisi aidata, mõned aga vaatasid lihtsalt pealt ja ilmutasid pigem huvi kui abi ja hoolitsust. Kolmas rühm reageeris teiste laste valule negatiivselt – mõni tõmbus nutjast eemale ja isegi pahandas õnnetu lapsega või lõi teda.
P. K. Smith, H. Cowie, M. Blades (2003) väidavad, et kaaslaste mõistmise võime tekib lapsel umbes 20 kuu vanuselt, siis kui ta hakkab peeglisse vaadates iseennast ära tundma. Veel märgivad antud autorid, et 4-aastased lapsed oskavad juba hüpoteesida teiste inimeste soove ja emotsioone, mida võib pidada „mõtete lugemise” oskuseks, kuigi seda antud vanuses veel algsel tasemel. 4-aastane laps võib seega juba öelda „ma tean, mida sa tunned”. 6–7aastased lapsed aga oskavad juba emotsioonidega manipuleerida.
Mida enam on laps tunnetuslikult arenenud, seda mitmekesisem ja keerulisem on ta emotsionaalne elu ning üha rohkem hakkab ta ka emotsioone teadvustama.
Eelkooliealised tunnevad emotsioone üldiselt hästi ja neil on ka sõnu tundmuste kirjeldamiseks. 4–5aastased lapsed määravad õigesti paljude baasemotsioonide põhjused. Nad teavad, et nt vihane laps võib lüüa ja oskavad vastata küsimustele, miks inimene võib rõõmustada, kurvastada jne. 4–5aastased mõistavad samuti, et mõtlemine ja emotsioonid on omavahel seotud. Psühholoogiliste uuringute tulemused näitavad, et 3–5aastaste laste teadlikkus oma emotsioonidest korrelleerub sõbralikkuse ja hoolitseva käitumisega. 3–6aastastel lastel muutub empaatia mõtestatuks seoses kõne arenguga. Sel ajajärgul suureneb laste kujutlusvõime ja kõnesse ilmuvad aktiivsed strateegiad, mille abil reguleeritakse emotsioone. Eelkooliealised valdavad ka mooduseid, kuidas vähendada teiste negatiivseid emotsioone (näiteks emmata, et vähendada kurbust). 6-aastane laps peaks olema juba võimeline sõnade abil kaaslast lohutama (näiteks: „Ma arvan, et kõik läheb hästi”). (Berk 2006)
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.