Загадки природи. Дитяча енциклопедія. Отсутствует

Читать онлайн.
Название Загадки природи. Дитяча енциклопедія
Автор произведения Отсутствует
Жанр Учебная литература
Серия
Издательство Учебная литература
Год выпуска 2006
isbn 966-03-3439-7



Скачать книгу

будинку виявилася проткнутою наскрізь старою обвугленою дошкою. При цьому обвуглений пухкий передній кінець на вістрі дошки виявився не ушкодженим. Лист конюшини був утиснутий у тверду штукатурку. А іншого разу, після проходження торнадо 1896 року в Сент-Луїсі, знайшли лист заліза товщиною 10 міліметрів, який був пробитий наскрізь сосновим дрючком. Це найпоширеніший і найнезрозуміліший прояв торнадо. Вважають, що під дією гравітаційного поля Землі на тонких кінцях різних предметів збирається гравітаційний заряд великої щільності, який спрямовується до гравітаційного заряду, створюваного Землею на поверхні дерева або будинку.

      Найбільш яскравим «видовищем» у момент проходження торнадо залишається його унікальна здатність діяти як пилосос, що втягує все, що опиняється на його шляху: колоди, каміння, людей, вагони і навіть водойми разом із їхніми мешканцями. Бували випадки, коли смерч оголював дно Москви-ріки. Подібне явище спостерігалося і на Міссісіпі, а на Рейні ширина оголення сягнула 25 метрів при глибині сім метрів. За зниженням рівня води в одному з озер щодо його площі була підрахована маса усмоктаної води – 500 тисяч тонн!

      Рух повітря в системі смерчу звичайно спрямований проти стрілки годинника (але не є винятком і рухи за годинниковою стрілкою). Під впливом великої швидкості обертання всередині вихору розвивається відцентрова сила, унаслідок якої тиск у ньому знижується. Це призводить до того, що при переміщенні вихору в нього засмоктуються всі предмети, що трапляються на його шляху. Потім вони випадають із хмар, іноді на значній відстані. Саме з цим пов’язані так звані кольорові дощі, що утворюються внаслідок втягування в систему вихору забарвлених часточок породи і змішування їх із краплями дощу.

      Торнадо «засмоктує» воду

      Підйом і перенесення різних предметів – характерна властивість торнадо. Але неможливо передбачити, що станеться з предметами, що потрапили всередину хобота. Одного разу молюсків розміром два-три сантиметри віднесло на відстань 160 кілометрів. Цікаво, що стулки попадали на землю за дві години до того, як прийшла головна смерчова хмара. А коли на шляху Ірвінзького смерчу (1879 р.) постав новий металевий міст довжиною 75 метрів і масою 108 тонн, хобот підняв його в повітря і згорнув у щільний згорток. Коли цей же смерч насунувся на велику кам’яну школу, то уламки будівлі крутилися всередині з величезною швидкістю, але їх не викидало назовні. Велика дерев’яна церква разом з п’ятдесятьма парафіянами була піднята в повітря і перенесена на чотири метри, потім протягнена по землі ще два метри. При цьому всі люди залишилися живі.

      Дуже часто торнадо супроводжується кульовими блискавками. Іноді короткі і широкі листові блискавки оточують хобот. Іноді вся поверхня світиться дивним жовтуватим сяйвом. У 1928 році фермер зі штату Канзас Вілл Келлер опинився в самому центрі торнадо. За його словами, повітря всередині торнадо залишалося зовсім нерухомим. Внутрішній простір труби висвітлювали