Название | No mīlestības līdz naidam… un atpakaļ |
---|---|
Автор произведения | Edgars Auziņš |
Жанр | |
Серия | |
Издательство | |
Год выпуска | 2024 |
isbn |
Igors izņēma no kabatas ceriņu krāsas samta kastīti un pastiepa to uz atvērtas plaukstas.
– Pilenīt, es tevi lūdzu, iepriecini mani. Es apsolu, ka būšu tev labākais vīrs pasaulē. Jūs nekad to nenožēlosit, kad mēs apprecēsimies.
Meitene apmulsumā sēdēja sarkana, nepaskatīdamās no galda. Viņai šķita, ka visi restorāna apmeklētāji skatās uz viņiem, rāda ar pirkstu un smejas, kas viņai radīja tik lielu vēlmi kļūt tik mazai un neredzamai. Šajā laikā pie galda tuvojās divi viesmīļi sniegbaltos kreklos, tauriņos un melnās biksēs. Viens rokās turēja milzīgu sarkanu rožu pušķi, otrs šampanieša spaini. Pēc Igora zīmes viņi nolika ziedus iepriekš sagatavotā vāzē un spaini ar šampanieti uz galda un apstājās pie galda gaidošās pozās. Vīrietis viņiem pamāja ar galvu, viesmīlis paņēma šampanieša pudeli, ar mīkstu popsienu to atvēra un graciozi ielēja burbuļojošo dzērienu glāzēs. Igors turpināja turēt kastīti plaukstā un skatīties uz meiteni, saspringti gaidot viņas atbildi. Šajā laikā viņiem tuvojās vijolnieks, kurš sāka spēlēt ļoti maigu melodiju ar tādu entuziasmu, it kā pati vijole dziedātu par kaut ko personisku.
Meitene bija gatava izkrist pa grīdu. Viņa nebija tam gatava, kad Igors šodien viņu uzaicināja uz restorānu. Un viņas apģērbs restorānam īsti neatbilda šim brīdim – vienkārša tumši zila kleita ar augstu apkakli, rotāta ar adītu apkakli, tādas pašas adītas aproces uz garām piedurknēm, vecas vienkāršas melnas kurpes ar zemiem papēžiem. Viņa tiešām negribēja šeit nākt, bet vīrietis viņu pierunāja. Un tagad viņa sēdēja pie kāda izskatīga vīrieša dārgā uzvalkā, sniegbaltā kreklā, uz kuru sānis skatījās visas restorāna brīvās sievietes, kuras acīs varēja lasīt: “Un ko viņš atrada šajā kalnā. ? Es esmu viņas labākā."
– Pilīte, man ieteica vienu restorānu, es gribu ar tevi tur aiziet, pārbaudi, vai mani “reklāmdevēji” nemelo. Mēs vienkārši paēdīsim pusdienas, neuztraucies, tu esi visskaistākā,” vīrietis teica, apskaujot meiteni ap vidukli.
Kad viņa piekrita, viņa pat neiedomājās, ka Igors, viņas vīrietis, ar kuru viņa satikās gandrīz gadu, viņu bildinās. Un tagad viņa sēdēja ar sarkanu seju no sajūsmas un šoka un baidījās kustēties. Un aiz loga mežonīgi ziedēja ābeles un ceriņu krūmi, šūpodami zarus vieglajā vējā, it kā pierunādami meiteni piekrist priekšlikumam.
– Pilenīt, vai tu esi pret to? – vīrietis kļuva noraizējies, kad viņas klusēšana ievilkās.
Aiz sajūsmas viņa nespēja atbildēt, mēģinot norīt saspringto vārdu kamolu, viņa vienkārši piekrītoši pamāja ar galvu.
– Mīļā, vai es pareizi sapratu, ka tu piekrīti?
Viņa vēlreiz pamāja ar galvu, sakosdama lūpas tik stipri, ka baidījās, ka iekodīs tās, līdz tās noasiņos. Vīrietis atvēra kastīti, izņēma no tās skaistu gredzenu, paņēma meitenes roku un uzlika viņai uz pirksta. Un šajā laikā pie kaimiņu galdiņiem sēdošie apmeklētāji, kas aptuveni piecas minūtes vēroja notiekošo, sāka aplaudēt, kas meitenei lika vēl vairāk nosarkt. Tikai pēc desmit minūtēm, kad viesmīļi un vijolniece bija pametuši savu galdiņu un pārējie bija atgriezušies pie sarunām, viņa spēja paskatīties uz vīrieti, kurš ar saspringtu uzmanību un cerībām raudzījās viņas sejā.
– Pilenīt, tu esi sarūgtināts? – jautāja Igors.
"Nē," viņa pakratīja galvu, "tas viss ir tik…negaidīti."
– Kāpēc, Pilenīt? Vai tiešām gada laikā, kad esam kopā, neesi redzējusi, ka esi man ļoti mīļa? Es tik ilgi gaidīju tādu meiteni kā tu un ļoti vēlos, lai mēs kļūtu par ģimeni, es tevi ļoti mīlu. Tikai ticiet man, es mīlēšu un rūpēšos par jums. Nu, vai tu piekrīti kļūt par manu sievu?
"Piekrītu," viņai beidzot izdevās atrast spēku smaidīt. "Tikai es vēlētos, lai jūs noteikti satiktos ar maniem vecākiem un lūgtu viņiem manu roku." Man tas ir ļoti svarīgi.
Viņas dvēselē ziedēja pavasaris, simtiem vecais ledus, kas bija spiedis viņas sirdi, bija izkusis, viņa gribēja mīlēt un būt mīlēta. Bet viņa līdz pašām beigām joprojām neticēja, ka šis vīrietis viņu mīl, un noteikti nedomāja, ka būtu gatavs viņai bildināt. Pirms tās dienas viņi nekad nebija runājuši par savām jūtām. Viņa uztvēra viņa skatienus, bet pat nevarēja iedomāties, ka viņš pret viņu jūt kaut ko vairāk nekā tikai draudzību.
Kopš skolas laikiem viņa neticēja, ka varētu atrast vīrieti, kurš viņu mīlētu, dzīves stunda viņai bija pārāk sāpīga. Kapitolija nekad nav uzskatījusi sevi par skaistuli, kas spēj iekarot tādu vīrieti kā Igors. Viņa redzēja, kā sievietes uz viņu skatās, zināja, ka daudzi vēlētos ar viņu kļūt tuvāki, taču viņš nez kāpēc izvēlējās viņu. Viņas dvēselē ielauzās šaubas un tajā pašā laikā viņa bija laimīga. Viņa bija viņu nelaimīgi mīlējusi ilgu laiku. Un Kapitolijai šķita, ka visas viņu tikšanās Igoram neko nenozīmē, ka viņi ir tikai labi draugi un nav jēgas uz kaut ko vairāk cerēt. Un tagad viņas sirds pukstēja cerībā, ka viņa būs laimīga.
***
Kapitolija satika Igoru darbā un skolā. Vasarā skolas direktore Svetlana Vasiļjevna viņai atzvanīja no atvaļinājuma uz darbu.
– Kapočka, mūsu sponsori nolēma veikt nelielus remontdarbus dažās klasēs, tostarp jūsu, pirms mācību gada sākuma. Nāciet, lūdzu, mums ar jums jāpārrunā sienu krāsa, un ir vēl citi sīkumi. Jūs arī kaut ko teicāt par dažām iekārtām un plauktiem. Tātad, kamēr ir iespēja, mums tas viss ir jāatdzīvina, pretējā gadījumā, kad mūsu sponsori dakšīs vairāk. Tiekamies skolā rīt pulksten 10.
Skola, kurā viņa strādāja, celta pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados, un viņas birojs nebija renovēts gandrīz kopš skolas nodošanas ekspluatācijā. Reizēm bērniem no griestiem krita apmetums, krāsa gabalos lidoja no sienām, un logu rāmji bija tik sausi, ka no plaisām nepārtraukti nāca caurvējš. Neraugoties uz to, ka reģionālā pilsēta, kurā tagad dzīvoja Kapitolija, atradās Krievijas dienvidu reģionā, ziemā joprojām bija diezgan auksts, un viņai un studentiem nācās ietīties siltās drēbēs. Ja citās klasēs dažkārt vismaz tika remontēts, tad viņas krievu valodas un literatūras klasi, kas atradās garā gaiteņa pašā galā, tāda laime nez kāpēc apgājusi. Tāpēc Kapitolija bija sajūsmā, ātri atvadījās no vecākiem, kur pavadīja atvaļinājumu, un steidzās uz autoostu.
Kad viņa no rīta ieradās skolā, netālu no lieveņa viņu sagaidīja skolas direktors un vīrietis, kurš izskatījās 35 gadus vecs, nedaudz virs vidējā auguma, tumšmatains, izskatīgs un pārliecināts par sevi.
– Kapitolina Maksimovna, iepazīstieties, tas ir Igors Nikolajevičs, uzņēmuma direktors, kurš veiks remontu mūsu vietā. Es tevi pametīšu, un tu pats vienosies, ko darīsi ar biroju. Es gribu teikt, ka ir nolemts veikt pilnīgu jūsu biroja remontu,” un Svetlana Vasiļjevna aizbēga.
Papildus remontdarbiem Kapitolina jau sen bija vēlējusies pārveidot biroju, ko viņa ieguva, kad ieguva darbu. Pirmkārt, viņa gribēja apgriezt rakstāmgaldus, lai gaisma uz tiem kristu no pareizās puses. Viņa arī vēlējās izveidot plauktu bloku, kas aptvertu visu sienu, jo tajos divos mazajos vecajos skapjos ar čīkstošām durvīm, kas vienmēr verās, nebija visas grāmatas un rokasgrāmatas, kuras viņa vēlējās ievietot birojā. Un es gribēju izveidot sev ērtu darba vietu. Viņa vairākkārt domāja, kā iekārtos savu biroju, un tagad viņas sapnis varētu piepildīties.
Viņa pastiepa roku Igoram Nikolajevičam.
"Sveiki, mani sauc Kapitolina Maksimovna," un viņa nosarka.
Viņa jau bija pieradusi, ka viņas vārds visiem lika pasmaidīt, bet vīrietis ar nopietnu seju uzmanīgi satvēra viņas roku savējā un viegli to pakratīja.
– Esmu ļoti gandarīts. Tagad tik neparasts un rets vārds. "Man atgādina pavasari," viņš atbildēja, redzot viņas pārsteigto skatienu. – Tas izskatās kā “piliens”, kā pavasarī pilieni.
Viņa vēl vairāk nosarka no viņa vārdiem un steidzās atņemt viņam roku.
– Ejam uz klasi, es tev parādīšu, ko vēlos mainīt.
Tikai tagad vīrietis pasmaidīja un pamāja viņai ar galvu.
– Lūdzu,