Название | Pēdas pagātnē |
---|---|
Автор произведения | Edgars Auziņš |
Жанр | |
Серия | |
Издательство | |
Год выпуска | 2024 |
isbn |
Viņš ar kāju atvēra guļamistabas durvis. Arī šeit bija tukšs. Viņa plaušās beidzās gaiss, un aso dūmu izraisītais klepus viņu uzpūta no iekšpuses. Man bija jādodas prom…
Viņš ieskrēja atpakaļ koridorā. Mana mugura un kājas neizturami dega. Viņš nometa savu apdegušo pāvu uz grīdas un tad ieraudzīja grīdas dēļā metāla gredzenu. Šī ir ieeja pazemē, tas viņam atausa. Sievietes tur var būt. Jūs nevarat vilcināties. Viņš pavilka gredzenu pret sevi un pacēla koka vāku, kas aizsedza ieeju pazemē.
Viņš tos uzreiz ieraudzīja. Māte un meita bezsamaņā gulēja kāpņu apakšā. Viņš pacēla viņu līķus augšā un pēc tam izvilka pagalmā.
Noguldījis viņu uz sasalušās zemes netālu, viņš vispirms sāka mātei veikt mākslīgo elpināšanu, uzskatot, ka Dusijai ir vairāk vitalitātes. Tiklīdz viņa māte pamodās, viņš, ne mirkli nevilcinoties, sāka palīdzēt Dusijai.
Atguvusi samaņu, māte ar trakām acīm mirkli noskatījās, kā Maksims meitai veic mākslīgo elpināšanu, tad viņa atjēdzās un sāka viņam palīdzēt. Beidzot Dusja atguva samaņu.
Drīz pie viņiem pieskrēja tuvējo māju iedzīvotāji, kāds atnesa siltas drēbes, sievietes bija ietinušās…
Tad pagalmā iebrauca ugunsdzēsēju mašīna, kurai sekoja ātrā palīdzība…
Piektā nodaļa
Negaidīts piedāvājums
Medmāsa Katja ieskatījās istabā.
– Biedri robežsargs, paņemiet pārsēju! – viņa pavēlēja Maksimam un, par sevi apmierināta, izplūda skanīgos smieklos.
Maksima uzturēšanās pilsētas slimnīcas apdegumu nodaļā, kur viņu kopā ar Dusju un viņas māti nogādāja ātrā palīdzība, tuvojās beigām. Viņa muguras un kāju apdegumi sāka sadzīt, un viņš gatavojās izrakstīšanai.
Maksims nolika grāmatu malā un izkāpa no gultas.
– Es klausos, Katja, un paklausu! – viņš viņai paklausīgi atbildēja, austrumnieciski satvēris pirkstus krūšu līmenī.
Neskatoties uz to, ka Katja bija tikai nedaudz vecāka par viņa dēlu, viņa negaidīti sāka viņam izrādīt pastiprinātu uzmanību, un viņš neliedza sev vieglu verbālo flirtu, kas bija ļoti izplatīta parādība atveseļojošo pacientu vidū. Tās pamatā bija pateicība vīrietim baltajā halātā un mazākā mērā fiziska pievilcība.
Maksims izgāja no istabas, gaitenī viņu gaidīja. Viņas skaistajā sejā izgaismoja viltīgs smaids.
– Vai pēc tam, kad es tevi pārsienīšu, tu atgriezīsies otrajā stāvā uz septīto palātu? – Ketija izsmejoši jautāja.
Maksims izbrīnīts skatījās viņā.
– Un kas tas bija, Katenka, kurš paspēja mani ieķīlāt? Varbūt to izdarīja jūsu slepenais pielūdzējs, kurš jums šorīt uzdāvināja rozes? – viņš uzreiz izvirzīja versiju.
"Tu esi pārāk uzmanīga," Katja bija samulsusi. "Par šīm rozēm jau esmu daudz saņēmis no nodaļas vadītājas." Šis slepenais pielūdzējs tos izgrieza no puķu dobes, kas atrodas tieši zem pārvaldnieka loga.
"Es saprotu…" Maksims viltīgi pasmīnēja. "Tomēr, ja es būtu nodaļas vadītājs, es iedvestu arī romantisku pielūdzēju, lai nesabojātu vidi, ļaujoties saviem kārotajiem noskaņojumiem."
Katja uzmeta viņam jēgpilnu skatienu. Viņai nepārprotami patika Maksima reakcija.
– Hm. Bet mans pielūdzējs sevi nedeklarē, un es nezinu, kas man uzdāvināja šīs rozes. Vai varbūt tas biji tu, kas man tos iedevi? – viņa iesmējās. – Lai gan maz ticams, ka jūsu aizraušanās slēpjas septītajā palātā, un jūs viņai dāvināt rozes no kaimiņu puķu dobes…
Maksima acis iepletās.
“Kas attiecas uz manu braucienu uz septīto palātu, tur guļ mana dēla draudzene Klima, pierobežas skolas kursante. Starp citu, Katenka, tu viņu šodien vari redzēt. Manam dēlam nav iespējas viņu apciemot labi zināmo notikumu dēļ Brežņevskas laukumā, tika atceltas atlaišanas, tāpēc es apmeklēju meiteni, kuras vārds ir Dusja…
Ketija dziļi ievilka elpu, pirksti nervozi grozīja halāta pogu.
"Bet bez jūsu dēla draudzenes ir arī viņas māte," viņa negaidīti greizsirdīgi sacīja, un viņas balss nedaudz trīcēja.
Maksima acis dramatiski iepletās, tad viņš skaļi iesmējās.
– Katenka, bīsties Dieva! Es ar mammu, mans dēls ar meitu? Tā nepārprotami ir Santa Barbara! Nu, jūsu iztēle uzzīmēja attēlu.
Katja iesmējās.
– Patiešām, tas izrādījās smieklīgs mīlas trīsstūris, pat ārzemju romānos šādu sižetu redzi reti.
"Jā," sacīja Maksims. – Es neesmu ārzemju romānu cienītājs. Bet es zinu, ka dzīvē var notikt jebkas. Mans tēvs reiz man pastāstīja par smieklīgu stāstu, kas notika ar viņa draugu, ko viņš pats viņam pastāstīja.
– Pastāsti man arī šo stāstu.
– Bet viņai ir zemenes…
"Nu, pastāstiet man," Katja jautāja mazas meitenes balsī.
Maksims uzmanīgi ieskatījās viņas smejošajās acīs.
– Labi, klausies. Mana tēva draugs dzīvoja ciematā kopā ar sievu. Kādu dienu pie viņiem atnāca viņu pašu brāļameita: sešpadsmit gadus veca, salmu krāsas bizes līdz pirkstiem, asinis un piens – krievu skaistums vienā vārdā.
Viss bija labi, bet tad mājas saimniekam sāka iezagties galvā visādas kaitīgas domas un viņš zaudēja mieru un miegu. Nezināms spēks viņu aizvilka no augšistabas, kur viņš gulēja ar savu veco sievu, uz virtuvi, pie plīts, uz kuras gulēja šī sarkanā jaunava. Viņa guļ uz plīts, zvana, māj, pat ja tu pamet savu sievu,” viņš sūdzējās manam tēvam par hormonālo sprādzienu organismā.
– Un kas viņš ir? Vai tomēr pametāt sievu?
– Katja, nesasteidz lietas. Uz sievas jautājumu, kāpēc viņš katru vakaru klīst virtuvē, viņas vīrs bez papildu runas atbildēja: "Es biju izslāpis, mēs ēdām sāļus…".
– Un kā ar viņa sievu? Vai jūs tiešām ticējāt šīm muļķībām? – Katja atkal nepacietīgi pārtrauca viņa stāstu.
Maksims iesmējās.
– Nē, es neticēju. Galu galā sālīta liellopa gaļa nebija uz galda katru dienu. Tāpēc viņa nolēma kādu dienu sekot savam vīram.
– Un kas?
“Viņa redzēja, ka viņas vīrs izkāpj no gultas un devās uz virtuvi. Viņš piegāja klāt no krāsns gala, atrada mazu soliņu, nostājās uz tā, uzmanīgi novilka segu no guļošās jaunietes un ar trulu skatienu sāka apcerēt viņas valdzinājumus. Pēc tam, it kā nekas nebūtu noticis, viņš atgriezās laulības gultā.
"Jā," Katja izplūda maigā smaidā, "ne velti viņi saka: "Auksta jauna sieviete ir labāk gultā nekā karsta veca sieviete." Tātad, kā šis stāsts beidzās? Ģimenes skandāls?
– Tas beidzās diezgan smieklīgi. Sieva nolēma nobiedēt savu vīru. Lai to izdarītu, viņa vakarā ielēja spaini auksta ūdens un nolika to uz grīdas. Vai tu zini, Katja, kas ir polati ciems?
"Nē, es nezinu," Katja godīgi atzina.
– Polati