Название | Lidmašīna līdz mēnesim un gandrīz normāla dzīve |
---|---|
Автор произведения | Edgars Auziņš |
Жанр | |
Серия | |
Издательство | |
Год выпуска | 2024 |
isbn |
«Qu plato de casa hay en este restaurante?» [6] – Toms atkal ielauzās dialogā.
Ērnijs atkal aizsedza seju ar rokām.
«Vino de la casa,» viesmīle atcirta.
Ņina kliedza, bakstīdama dakšiņu kaut ko slidenā: vietējā paelja, kā izrādījās, tika pasniegta ar gliemežiem. Ērnijs rūpīgi izmakšķerēja no Ņinas šķīvja visus gliemežus un, ietinot tos salvetē, nolika uz galda malas.
Padzēruši tēju, kas Ernijam par pārsteigumu izrādījās garšīga un stipri pagatavota, viņi samaksāja un atstāja «romantisko» kafejnīcu.
– Vai vēlaties redzēt spoku māju? – Toms šķielēja, skatoties kartē telefonā. «Tas nav tālu, tikai dažus kvartālus no šejienes.»
«Es domāju, ka mums ir pienācis laiks doties prom,» Ērnijs atgādināja Tomam.
– Un es gribu! – Nina negaidīti skaļi un uzstājīgi paziņoja.
– Dāmas vēlme ir likums! – Toms dažos soļos līdzīgi leoparda lēcieniem, kas grasās apdzīt spēli, šķērsoja kvartālu un jau spieda luksofora pogu, ar žestu pasteidzinot atpalikušo pāri.
Pēc nepilnām desmit minūtēm viņi patiešām bija klāt. Tieši pāri ielai viņiem stāvēja slavenā rāpojošā māja.
Tomēr tas izskatījās nedaudz rāpojoši tikai tāpēc, ka neviens to nebija labojis ļoti ilgu laiku. Māja bija maza, bet divstāvu. Tas izskatījās pēc pagaidu mājokļiem okupantiem vai kā mājas, ko rūpnieki uzcēla saviem strādniekiem. Uz sienām bija pelējums ar nolobītu, izbalējušu krāsu un rūsu uz slīpā jumta.
«Man likās, ka augšējā stāva logā redzu kustību…» Toms teica kapa balsī.
Ņina piespiedās Ernijam cieši klāt, satverot viņa roku.
«Ja godīgi, es gaidīju vairāk,» Toms novērtēja konstrukciju sev ierastajā tonī. – Kaut kas, iespējams, vēsturisks, tā teikt…
Toms strādāja par vēstures skolotāju mākslas skolā, kur, protams, mācījās viņa adoptētie bērni Ernijs un Ņina. Visu vēsturisko viņš dievināja no visas dvēseles.
Toms sagriezās uz kurpju papēžiem un grasījās doties atpakaļ. Pēkšņi Ņina šausmās iekliedzās un satvēra Ērnija roku tā, ka visa viņas roka sastinga un sāka ļoti sāpēt.
Toms pagriezās atpakaļ un jautājoši paskatījās uz Ņinu:
– Kas tas ir, dārgais, vai tu kaut ko iedomājies? Ejam ātri prom no šejienes. – Toms aplika roku ap Ņinas plecu, velkot viņu sev līdzi, bet viņa šķita sakņojas uz asfalta un turpināja kliegt.
– Tom, paskaties uz augšu. – Ernijs jau bija pamanījis, par ko Ņina kliedz.
– Ak, oho… – Tagad to pamanīja arī Toms. «Un es biju pārliecināts, ka tas ir viltots, izdomāts šausmu stāsts, lai piesaistītu tūristus…
Pa slīpa jumta grēdu ar sarūsējušiem traipiem, no viena skursteņa uz otru staigāja basām kājām spokaina sieviete garā, veclaicīgā naktskreklā.
Kad viņa sasniedza vidu, viņa pagriezās pret viņiem. Labi, ka viņas acis bija ciet un zods bija piespiests pie krūtīm. Viņas garie, plīvojošie mati karājās no pleciem, sadalījās pa vidu. Acīmredzot kundze devusi mājienus, ka dzīves laikā cietusi no staigāšanas miegā.
Viņa lēnām pacēla rokas, izplešot tās uz sāniem. Tos vicinot, viņa pacēlās, protams – lejā. Viņa krita lēni un skaisti, griežoties it kā palēninājumā, un beidzot izpletās uz asfalta elegantā teatrālā pozā, lai skatītāji varētu redzēt viņas diezgan skaisto seju un kailos ceļgalus.
Pagulējis tur īsu brīdi, spoks pazuda.
«Un viņa ir skaista…» Ņina ar dīvainu sajūsmu secināja joprojām trīcošā, nedaudz aizsmakušā balsī.
– Tu esi daudz labāks! – Toms atcirta. «Ejam prom no šejienes, es domāju, ka mums visiem šodien pietiks iespaidu.»
Ņina lēnām gāja uz priekšu, ik pa brīdim atskatīdamās. Tagad viņa turēja Ernija roku, to nesaspiežot.
«Vienkārši apsoliet par to nestāstīt Dālijai.» – Toms diskrēti piemiedza Ērnijam, atgādinot, ka Ņinai pagaidām nevajadzētu stāstīt pārāk daudz.
Ņina tomēr atkal apstājās, rādot ar pirkstu uz šīs nu jau citas, gluži modernās mājas jumtu. Šoreiz viņa nevis kliedza, bet smējās.
Arī Toms un Ernijs apstājās un paskatījās uz jumtu. Viņu jaunā draudzene, ar rokām paceļot svārkus, dejoja stepa deju.
«Parastiem spokiem nav paraduma pamest ēkas, kurās viņi dzīvo,» Toms noteica tādā tonī, it kā viņš savas skolas audzēkņiem pastāstītu kādu vēsturisku faktu. «Tas ir kaut kāds… traks spoks,» viņš rezumēja.
Pa to laiku spoks uztaisīja vairākas piruetes, it kā dejodams solo numuru baletā, un, paņēmis skriešanas startu, nolēca no jumta ar galvu uz leju, kā iesācējs peldētājs no baseina malas. Ienirusi asfaltā, dāma kritiena vietā atstāja tumšu pēdu, kas, protams, izskatījās pēc izlietām asinīm.
«Viņa noteikti flirtē… tikai ar kuru no mums…» Toms skaļi domāja, skatīdamies uz traipu.
«Varbūt viņa saprot, ka tu esi uz kaut ko spējīgs… savā ziņā…» Ērnijs ierosināja. – Vai spoki kādreiz ir mēģinājuši ar jums sazināties? – viņš jautāja tieši.
«Vecā pilī bija viens interesants incidents,» atzina Toms.
«Esmu pārliecināts, ka arī tā bija «dāma», " Ērnijs iesmējās.
– Tev ir pilnĪga taisnība. – Toms arī pasmaidīja.
– Un ko tad tu izdarīji?
– Tātad, es uzzīmēju vairākas rūnas. Tas viņai palīdzēja mazliet nomierināties… vai pareizāk sakot, mazliet nomierināties…
– Ā… vai tu tagad nevēlies darīt to pašu? «Tev vienmēr visās kabatās ir krīta gabaliņi,» Ērnijs ieteica.
Toms iebāza garos pirkstus džinsu kabatā un patiesībā izvilka krīta gabalu.
Apkārt vietai uz asfalta viņš uzzīmēja kaut ko, kas atgādināja kompasu – apli, kas bija apzīmēts ar dažāda izmēra rūnām.
– Dusi mierā, mazulīt [8]. – Toms nospieda rokas no krīta, viņa kontūras pazuda no asfalta līdz ar traipu.
«Es nezinu, kā viņa turpinās vadīt savu dzīvi pēc nāves, bet viņa noteikti mūs vairs nevajās.»
«Es tev ticu,» Ērnijs sacīja, lai nomierinātu Ņinu, kura pasmaidīja tā, it kā viņu patiesi uzjautrinātu viss notikušais, taču joprojām izskatījās bāla.
– Vietējie apskates objekti ir brīnišķīgi. Bet tagad mums tiešām ir jāiet,» Toms sacīja, it kā Ērnijs būtu uzstājis uz pastaigu pa vēsturiskām vietām.
«Es jums piekrītu,» Ērnijs atbildēja ar mierīgu smaidu.
[1] Vai jūs pasniedzat veģetāro ēdienkarti? (piem.)
[2] Es gribētu tasi tējas (piem.)
[3] Trīs gabalus, lūdzu (piem.)
[4] Paella (piem.)
[5] Es to ņemšu (piem.)
[6] Kāds ir šī restorāna īpašais ēdiens? (piem.)
[7] Vietējais vīns (piem.)
[8] Atpūties mierā mazulīt (Angļu.)
5.NODAĻA.