Pavasara dienasgrāmatas. Edgars Auziņš

Читать онлайн.
Название Pavasara dienasgrāmatas
Автор произведения Edgars Auziņš
Жанр
Серия
Издательство
Год выпуска 2024
isbn



Скачать книгу

kaut ko teica pirms tam? – Viņš izņēma no kabatas nelielu lukturīti, lai pārbaudītu meitenes reakciju.

      Profesors ātri izpildīja ārsta norādījumus un nolika meiteni gultā, kamēr viņš devās prom drošā attālumā. Elīsa satvēra viņas roku un sāka just pulsu.

      «Viņa lūdza mani neievilkt viņu baseinā, man likās, ka viņa joko.» Un tad, kad viņa ieraudzīja baseinu, viņa kļuva balta un sāka raustīt kaklu.

      – Idiots! «Vācies no mana redzesloka,» Zota nomurmināja. «Viņa neapmeklēs jūsu nodarbības un neprasīs paskaidrojumus, tā tam vajadzētu būt.» Tagad ej prom no šejienes.

      Citā situācijā Degu būtu sācis strīdēties, bet tagad viņš pats gribēja pēc iespējas ātrāk tikt prom no šejienes. Viņš atkāpās un pēc pāris sekundēm atskanēja durvju aizvēršanās skaņa. Zots nedaudz atvēra meitenes acis un pārbaudīja viņas acu zīlīšu reakciju; viņa reaģēja, bet vāji. Vīrietis piegāja pie plaukta, uzvilka medicīniskos cimdus un ātri izvilka šļirci ar zālēm. Viņš viņai iedeva injekciju un atgriezās pie ierastajām aktivitātēm.

      Pēc kāda laika Vesta sāka izrādīt dzīvības pazīmes, Elīsa nolika krēslu pie viņas gultas un apsēdās. Meitenes plakstiņi plīvoja un viņa nedaudz atvēra acis.

      «Pamosties,» teica ārsts.

      – Kur es esmu? «Romanīna aizsedza acis ar roku, gaisma sāpināja acis.

      – Jūs atrodaties Vesta medicīnas kabinetā. Paskaidro, kāpēc tu esi šeit? – vīrietis nedaudz paliecās uz priekšu.

      – Labāk pastāsti, kā tu zini manu vārdu. Vai es iepazīstināju sevi pirms ierašanās?

      – Nepavisam. Jūs jau esat kļuvis par leģendāru personību šajā akadēmijā, un ir pagājušas tikai pāris nedēļas kopš jūsu parādīšanās šeit. Tas ir ātrums, es jums teikšu – Elīsa smīnēja, viņš bija ļoti savdabīgs cilvēks saskarsmē, un cilvēki bieži apvainoja viņu par viņa sarunu vadīšanas stilu.

      «Es jūs nesaprotu,» Vesta teica, beidzot atvērdama acis.

      «Citu dienu es saņēmu jūsu karsto videoklipu no mūzikas zāles,» Zota redzēja izbrīnu viņas sejā un steidzās piebilst. «Tas bija nekaitīgs video; septiņu gadu darba laikā es nekad neko tādu neesmu redzējis, ticiet man.»

      «Viņi mani mierināja,» nomurmināja Romanīna un piecēlās sēdus gultā. -Tu esi ārsts?

      – Elīsa Zota, Mākslas akadēmijas doktore, – vīrietis piecēlās no sēdekļa un nedaudz paklanījās. – Cik ilgi tev tas ir?

      – Kas?

      – Panikas lēkmes no atklāta ūdens skata? – ārsts atgriezās pie rakstāmgalda un sāka kaut ko meklēt starp papīriem.

      «Es… es nesaprotu, par ko jūs runājat,» Romanīna mēģināja melot, nevēloties, lai kāds uzzina par viņas noslēpumu. – Man tagad ir laiks doties.

      «Apgulieties, jums ir vajadzīgas vēl desmit minūtes, lai elpošana pilnībā atjaunotos,» Zota teica kārtīgā tonī, nepagriezusies pret viņu. «Ja tu neteiksi patiesību, es nedošu tev brīvību no baseina un tev atkal nāksies piedzīvot visu šo murgu, vai tas ir tas, ko tu gribi?»

      Meitene norija siekalas un neuzdrošinājās pakustēties. Jā, ārsts tiešām izrādījās ļoti gudrs un uzreiz saprata, kas par lietu. Viņa patiešām vairs nespēs atkārtot varoņdarbu, dodoties uz baseinu, viņas skatiens nokrita uz viņas roku, un viņa ieraudzīja injekcijas zīmi.

      «Man ir bail no ūdens, kopš sevi atceros.» Visus šos gadus es redzu vienu un to pašu murgu, it kā kāds tur mani aiz kakla un noslīcina,» meitene atzina ārstam, taču viņš pirmais uzzināja par viņas panikas lēkmēm.

      – Vai bērnībā piedzīvojāt ar ūdeni saistītu stresu? – vīrietis jautāja, pieejot pie kabineta, kurā glabājās medikamenti.

      «Es neatceros, es vispār neko neatceros.» Zinu tikai to, ka man ir šausmīgi bail. Man atliek tikai uzklāt lielu daudzumu ūdens, un manas plaukstas salst,» viņa izdvesa.

      «Ir iespēja uzzināt visu,» Zots pagriezās pret viņu un piegāja pie gultas, rokās turot kaut kādu pudeli. – Bet jautājums ir, vai tu pats to vēlies?

      – Gribi! Ja uzzināšu savu baiļu cēloni, tad varu tās uzvarēt,» pārliecināti sacīja Vesta, aktīvi mājot ar galvu.

      – Neesiet tik pārliecināti par to. Ja jūsu zemapziņa ir nolēmusi no jums slēpt detaļas, tad tā tam vajadzētu būt. Kad būs laiks, visu atcerēsies pati – vīrietis atkal apsēdās uz krēsla blakus gultai. Vai jūs lietojat tabletes panikas lēkmēm?

      – Jā, bet es tās parasti lietoju, pirms saslimu.

      «Ņem šīs un dzer tās pastāvīgi, lai jūs varētu kontrolēt sevi,» Elīsa pasniedza viņai tablešu paciņu.

      «Paldies,» Romāņina pamāja ar galvu. – Cik ilgi jūs šeit strādājat?

      – Jau septiņus gadus.

      – Vai es varu jums ko palūgt?

      «Mēģiniet,» ārsts nolieca galvu uz sāniem un, samiedzot acis, paskatījās uz meiteni.

      «Lūdzu, nestāstiet nevienam par manu problēmu, ja jums tas nav grūti,» studente cieši satvēra rokās tablešu iepakojumu.

      – Labi. Bet jums ir jāapsola rūpēties par sevi, vairāk gulēt un nenoslogot ķermeni, pretējā gadījumā tabletes pārstās darboties un kādu dienu jūs varat nonākt psihiatriskajā klīnikā.

      «Tiek galā viens ar otru, doktor,» Vesta nogurusi pasmaidīja un pastiepa roku Elīsai, lai ar rokasspiedienu noslēgtu viņu vienošanos.

      Viņš pretī paspieda viņai roku. Romāņina izlēca no gultas un iebāza tabletes džempera kabatā.Meitene piegāja pie durvīm un gatavojās iziet no istabas, bet pēdējā brīdī pagriezās un jautāja:

      – Kāds ir tavs vārds?

      «Eliša Zota,» vīrietis atbildēja, stāvēdams sānis pie durvīm.

      – Prieks iepazīties.

      Pēc tam viņa izgāja no biroja un lēnām devās uz savu istabu. Šodien viņa nonāca aci pret aci ar savām bailēm un šķiet, ka viņai šajā cīņā ir kāds sabiedrotais, nez vai viņai būs veiksmīgas beigas?

      12. NODAĻA

      KATRAM GALVĀ IR SAVI PRAKĀNI.

      Vienā brīdī mums sāk šķist, ka cilvēki mums apkārt redz pasauli tieši tāpat kā mēs. Mums šķiet, ka mēs domājam unisonā ar citiem cilvēkiem un ir sajūta, ka tu jau iepriekš zini, ko teiks sarunu biedrs. Ak, tā ir mānīga sajūta, pēc kuras tava dvēsele kļūst draiska.

      Domājām, ka spējām noskaņoties uz vispārējo vilni un jau gatavojamies sajūsmā saplūst ar pasauli, kad pēkšņi izrādās, ka neesi uzminējis kaimiņa vai sarunu biedra noskaņojumu un domas. Kāda vilšanās, kad izrādās, ka tavs sarunu biedrs domā savādāk un ka viņš to pašu situāciju novērtēja pavisam savādāk nekā tu. Nu, atzīsti, vismaz reizi dzīvē ar tevi ir noticis kaut kas līdzīgs.

      Pēc tam, kad jūsu teorija par vienu vilni tiek iznīcināta, tas uzreiz kļūst nepatīkams, un galvenais – kauns, ka jūs vienkārši varējāt atzīt šādu domu, ka kāda domas ir līdzīgas jums.

      Jo vecāki kļūstam, jo retāk pārbaudām šo teoriju. Gadu gaitā mēs sākam uzticēties pieredzei, nevis parastajiem cilvēku vārdiem vai viņu pieņēmumiem. Bet dažreiz pat vispieredzējušākajiem cilvēkiem izdodas uzkāpt uz viena grābekļa, taču viņi to dara apzināti, cenšoties sagraut šo smieklīgo