Meita raganai ar bērnu. Edgars Auziņš

Читать онлайн.
Название Meita raganai ar bērnu
Автор произведения Edgars Auziņš
Жанр
Серия
Издательство
Год выпуска 2024
isbn



Скачать книгу

un tad sāka mirdzēt ar vienmērīgo smaragdzaļo veselības dziedniecības gaismu, un pasmaidīju: labs darbs. Viss, ko pagatavojām šajā nodarbībā un ko meistars Poleva atzīs par piemērotu, nonāks skolas medmāsas kabineta medicīnas kabinetā. Tāpēc šeit mēs izšķiram populārākās lietas. Atceros, Marinas vecajos krājumos ir liels maiss fenheļa; mums jāskatās, kur vēl to izmanto. Poleva mums tādas lietas nestāsta, mēs protam lasīt, un, ja kāds domā, ka viņam papildu zināšanas nav vajadzīgas, – nu, tā ir viņa lieta. Es neatlaidīgi piepildīju skapi ar Polevas ieteiktajām uzziņu grāmatām, bibliotēkā paņēmu institūta mācību grāmatas teorijas nostiprināšanai, ilgi rakņājos recepšu grāmatās, un ar katru dienu arvien labāk un labāk sapratu, cik daudz vēl nezinu, cik daudz laika būs vajadzīgs, lai izaugtu līdz meistaram.

      Es nespēju saprast, kāpēc bija tāds pieprasījums pēc tādām raganām kā es gatavotām mikstūrām. Histērija par dabīgām zālītēm un kaitīgu ķīmiju bija apritējusi šo pasauli, un šeit bija labi attīstīta farmācijas rūpniecība ar apmēram tādu pašu tablešu klāstu, kāds man bija pierasts iepriekšējā dzīvē, un farmācijas laboratorijas un pētniecības centri. Turklāt viņi labi zināja, ka "tīrā ķīmija" bieži vien ir uzticamāka un efektīvāka, jo "zālītēs" bija ļoti aptuvens ārstēšanai nepieciešamo vielu saturs, piedevām ar daudz ko nevajadzīgu: ēteriskajām eļļām, sveķiem, toksīniem… Attīrošie talismani tika izgudroti ne velti, un tie attīra ne tikai no putekļiem!

      Un tomēr labā puse plauktu jebkurā aptiekā bija piepildīta ar pudelītēm, burciņām un maisiņiem ar zāļu dziednieku-farmaceitu izstrādājumiem, un pats pārsteidzošākais, ka tas darbojās daudz labāk nekā zālītes manā dzimtajā pasaulē! Zilumiem paredzētā ziede samazināja zilumus vienas vai divu dienu laikā, pretklepus maisījums bija jādzer nevis nedēļu vai divas, bet divas vai trīs dienas, saaukstēšanās, ja to saķēra pašā sākumā, no labi izvēlēta mikstūru komplekta pārgāja gandrīz uzreiz, un iesnas pret išiasu ārstēja nevis akūtos simptomus, bet pašu išiasu, lai gan, protams, pilnīgai izārstēšanai ar iesnām vien nepietika.

      Acīmredzot bez zālītēm iedarbojās arī pati "jauda", ko meistars ielika mikstūrā. Sazvērestības, burvestības un cita pret zinātni vērsta mistika… Bet kaut kā tas bija apvienots ar zinātni, pie kuras es biju pieradusi!

      Nodarbība tuvojās noslēgumam, mani kolēģi skolēni steigšus izklīda, un es jautāju:

      – Aleksandra Ivanovna, vai es varu ar jums parunāt?

      – Es klausos, – meistars Poleva ar labvēlīgu interesi paskatījās uz mani. – Es nojaušu, par ko būs runa.

      – Ak, – es biju apmulsusi, – arī jūs redzat?

      – Es būtu slikts mentors, ja nepieskatītu savu audzēkņu auras.

      Un tiešām, – sapratu, – viņa vēro, kā mēs lādējam burvestības un iekvēlinājumus, kurš cik daudz spēka pieliek, ko mēs galu galā.....

      – Arī Kostja gribēja nākt, – teicu, – kaut kā man šķiet, ka viņš ir vēl vairāk noraizējies nekā es. Katrā ziņā vakar mēs bijām pie ārsta, pie Anastasijas Vasiļjevnas, un viņa teica, ka tevi pazīst. Viņa teica, ka man ar jums jākonsultējas. Bērnam jābūt stipram, manam pirmajam dēlam ir labs potenciāls, un Kostja – nu, jūs taču pats zināt. Un es…

      – Jūs ne tik sen esat devusi visu, ko spējat, un, lai gan tagad viss nav slikti, grūtniecībai, iespējams, vēl par agru, – bez aizvainojuma turpināja Aleksandra Ivanovna. – Neuztraucieties, Kostja jūs pabaros. Vai jūs vēlaties turpināt mācības? Vai arī ar otro bērnu jums pietiks divu līmeņu?

      – Es, protams, gribu! – Es biju sašutusi. – Tikai tagad, es nezinu, šķiet, man būs jādara pārtraukums? No šī brīža tas prasīs daudz enerģijas, vai ne?

      Ienāca Kostja, Aleksandra Ivanovna uz viņu klanījās:

      – Ienāciet, varonis. Vai mēs ar sievu jau esam apsprieduši, ko darīt?

      – Kosta apsēdās man blakus un uzlika roku man uz pleciem, – Kosta apsēdās man blakus, – nu, skaidrs, ka pēc tam mums būs pārtraukums, bet, Aleksandra Ivanovna, mums vēl ir jautājums jums.

      – Un kāds tas ir? – Poleva sēdēja iepretim, salocījusi rokas slēdzenē uz biezas izķemmētas dienasgrāmatas.

      – Sakiet man pati, – mans mīļākais vīrs mani iebakstīja, – tā ir jūsu lieta. Tu grasies izpelnīties nākamo Meistara slavu.

      Tikai tad es sapratu, ko viņš domāja. Aleksandras Ivanovnas acīs mirdzēja interese, un viņa mani pavisam laipni apvaicāja:

      – "Vai jūs tiecaties pēc meistarības? Jūs to varat izdarīt, ja vēlaties.

      – Ļoti gribu, – es piekāvu galvu. – Un lieta ir tāda: vakar ar Anastasiju Vasiļjevnu pārrunājām, ka man jau tagad vajag dzert, un es viņai teicu, ka auksto tinktūru gatavoju pēc vecmāmiņas receptes. Viņa piedāvāja to nodot viņai aprobācijai un reģistrēšanai. Turklāt es gatavoju tēju. Es gatavoju sev kaut ko pagatavot. Ar cik lielu spēku es vispār drīkstēšu strādāt? Es esmu apmulsusi: no vienas puses, es nevaru iet uz nodarbībām, jo es daudz izšķērdēšu, un bērnam ir vajadzīga degviela, bet, no otras puses, ja es nestrādāšu, tad rezerves samazināsies, vai ne?

      – Zelta vidusceļš, – Poleva nopūtās, – kā jau visā. Ir jāraugās, lai rezerve nesamazinātos, un vēl jo vairāk, nedod Dievs, neiztukšotos, bet ir iespējams un nepieciešams to iešūpot ar treniņiem – saprātīgās robežās. Ja pati nespējat objektīvi novērtēt savu stāvokli, ir jūsu vīrs, viņš to ļoti labi zina. Energointensīvus eliksīrus labāk nelietot, bet "C" klasi varat, bet nepārspīlēt.

      – Es derēšu teorijai, – man šķiet, mana balss bija pārāk sapņaina: Kostja un Aleksandra Ivanovna kopā smējās, un meistars teica apstiprinoši:

      – Visiem vajadzētu tā mācīties.

      – Maniaks, – lepni sacīja Kostja. – Tas nekas, es parūpēšos, lai viņa nepārpūlas.

      – Tas ir labi, – piekodināja Poleva.

      ***

      Bet, pirms es varēju domāt par to, ko darīšu pēc eksāmena, man tas bija jānokārto. Es pazinu Polevu: viņa prasīs tik daudz, cik vien varēs, no cilvēka, kurš tiecas kļūt par Meistaru. Es negribēju vilties savā mentorē, tāpēc mācījos ar trīskāršām pūlēm. Bija labi, ka blakus bija Kostja, lai pārliecinātos, ka es neizlietoju savu rezervi vairāk, nekā vajadzētu.

      Un tagad viņš mani bieži apskāva – ne kā mīlas spēles priekšvēstnesi, ne tikšanās vai atvadīšanās brīžos, bet vienkārši tā. Viņš varēja pienākt klāt, kamēr es biju virtuvē, apskāvās man ap roku, noskūpstīja mani un tad atļāva man iet. Publiski, it kā nejauši, viņš paņemtu manu roku un pārklātu manu plaukstu ar savu. Un katru reizi, pie katra šāda pieskāriena es sajutu, kā no viņa rokām plūst maiga siltuma strūkla.

      Tā ir tāda maza, patīkama barotava.

      – Un ja es apsēžos? – Reiz es viņam jokojot pajautāju. – Tu taču zini, cik labi es jūtos!

      Kostja pakratīja galvu:

      – Tas ir dīvaini, tev ir lieliska kontrole, visus vingrinājumus tu veic skaidri, bet tu gandrīz nemaz nezini, kā šo dāvanu pielietot sev ikdienā. Tā pat nav amnēzija, jo tev joprojām ir pamatprasmes. Visticamāk, tas ir tāpēc, ka jūs uzaugāt bērnu namā parastiem bērniem – jūsu dāvana toreiz bija pārāk vāja, un jūsu vidē nebija tuvu cilvēku ar šo dāvanu. Jums nebija no kā mācīties. Aizpildīsim šīs nepilnības?

      – Par ko jūs runājat? – Es to nesaprotu.

      – Tu