Bērnu psiholoģija – bērnu psihologiem, vecākiem, ģimenēm. Edgars Auziņš

Читать онлайн.
Название Bērnu psiholoģija – bērnu psihologiem, vecākiem, ģimenēm
Автор произведения Edgars Auziņš
Жанр
Серия
Издательство
Год выпуска 2024
isbn



Скачать книгу

attieksme pret runas komunikāciju.

      "Uzvedība ir organizēta, dažreiz tā neregulē tās uzvedību, ir nepieciešama pastāvīga ārējā kontrole.

       Psiholoģiskās iezīmes:

      – Dzirdes iegaumēšana, vizuālā iegaumēšana, taustes iegaumēšana. Atceras ātri vai lēni, ar grūtībām, pāreju uz ilgtermiņa atmiņu, RAM apjoms ir pietiekams, ierobežots, zems.

      – Ilgstoša uzmanība – spēj ilgstoši koncentrēties vai viegli novērst uzmanību. Uzmanības novēršanas daba – Apjucis stimuli, ja nav ārēju stimulu.

      – Uzmanības novirzīšana – viegli, ātri, lēni, grūti.

      "Uzmanības sadalījums ir pietiekams, bet tas ir grūti.

      – Vispārējais uzmanības attīstības līmenis ir vecumam atbilstošs, zems, nav izveidojies.

       Garīgās aktivitātes attīstības līmenis:

      – spēja salīdzināt, klasificēt, vispārināt, spēja izdalīt objektu un parādību būtisko iezīmi.

      – prasme izmantot iegaumēšanas paņēmienus – mediāciju, grupēšanu, asociācijas.

       Sensoro funkciju attīstība:

      – Analizatoru stāvoklis, vispārinošu ideju klātbūtne par formu, izmēru, krāsu, relativitātes jēdzienu – atbilst vecumam, netiek veidots, tiek pārkāpts.

       Iztēles attīstīšana:

      – Spilgtums, spilgtums, iztēles bagātība, spēja darboties ar attēliem, kādos darbības veidos tas izpaužas (mūzikā, mākslā, matemātikā, fiziskajā audzināšanā, runā, konstrukcijā u.c.) – atbilst vecumam, pārmērīgi, iztēles procesu vājumam.

       Verbālā daļa:

      – Izpratne par stāstiem ar slēptām nozīmēm.

      – Pāra analoģijas.

      – Naratīvs stāstījums ir runas nominatīvās un komunikatīvās funkcijas.

      – Spēja strādāt dialoga režīmā.

      – Runas aktivitāte – adekvāta situācijai un vecumam, pārmērīga, grūtības uzsākt runas izklāstu, emocionālā nepietiekamība, problēmas ar paplašinātu runu, izrunas grūtības, stostīšanās, eholālijas, runas klišeju klātbūtne utt.

       Sniegums klasē:

      "Attieksme ir aktīva, ieinteresēta, vienaldzīga.

      – Nodarbību laikā ir koncentrējies vai bieži apjucis.

      – Ātri vai lēnām ķeras pie darba.

      "Darba temps ir ātrs, vidējs, lēns. Lēnā darba tempa iemesli ir domāšana, pamatīgums un garīgās aktivitātes samazināšanās, piemēram, letarģija, letarģija, uzmanības novēršana utt.

      – Nogurums izpaužas kā tempa palēnināšanās, kvalitātes pasliktināšanās vai pilnīga darba pārtraukšana.

      – Subjektīvas un objektīvas noguruma pazīmes – sūdzības par nogurumu, galvassāpēm, letarģiju, miegainību, uzmanības novēršanu u.c.

      – Snieguma samazināšanās klases vidū, sesijas beigās.

      – Spēja ievērot instrukcijas, spēja ilgstoši turēt instrukcijas.

       Darbības nejaušība:

      – Saglabā aktivitātes mērķi, izklāsta tās plānu, izvēlas atbilstošus līdzekļus, pārbauda rezultātu, noved uzsākto darbu līdz galam.

      – Darbības procesā viņš bieži ir apjucis, pārvar grūtības tikai ar psiholoģisku atbalstu, viņam bieži nepieciešams iedrošinājums.

      "Darbība ir haotiska, nepārdomāta, tiek zaudēti daži uzdevuma nosacījumi, rezultāts netiek pārbaudīts, grūtību dēļ tas pārtrauc darbību, palīdzība ir neefektīva.

       Darbs ar bērnu:

      – Tika veikts attīstošs un koriģējošs, pavadošais darbs, cik ilgi, veids (par telpisko attēlojumu veidošanu, kognitīvo procesu attīstību, emocionālo izglītību utt.) ieteikumi turpmākajam darbam (ja nepieciešams).

      – Rezultāti, to panākumi, prasmju veidošanās – pēc vecuma, ar grūtībām, novēloti.

      – Darbs ar vecākiem, ģimene – vecāku attieksme, panākumi, sistemātiskums u.c.

      Skolas gatavības diagnostikas mērķi

      Atkarībā no psihologa mērķa, nosakot bērna gatavību skolai, mainās pieeja diagnozes problēmai. Ja novērtējums tiek veikts bērnu priekšatlasei klasēs ar daudzlīmeņu izglītību, rezultātiem jābūt salīdzināmiem un tāpēc kvantitatīviem. Bet šāds mērķis ir pārāk šaurs un ne vienmēr ir noteikts.

      Daudz plašāks mērķis, diagnosticējot gatavību skolai, ir sniegt papildu konsultācijas vecākiem, ieteikumus par bērna sagatavošanu, nodarbību organizēšanu ar bērnu mājās un nepieciešamās pieejas nodrošināšanu bērnam. Ja šo diagnozi veic skolas psihologs, tad viņa mērķis ir ne tikai konsultēt vecākus, bet arī apkopot primāros datus par bērniem, kas ienāk skolā, iepriekš izvēloties virkni iespējamo problēmu un komplikāciju izglītības gaitā. Pirmklasnieku adaptācijas uzraudzība, pamatojoties uz šiem primārajiem datiem, palīdz novērst iespējamās grūtības. Skolas psihologs tos izmanto, lai organizētu nepieciešamos kontaktus starp vecākiem un skolotājiem un nodrošinātu visu pedagoģiskā procesa dalībnieku ietekmes koordināciju. Lai nodrošinātu informācijas vākšanu, ir nepieciešama informācija ne tikai par bērnu testu rezultātiem, bet arī par uzdevuma izpildes procesu, par bērna proksimālās attīstības zonas lielumu, par viņa mācīšanās spējām utt.

      Bet, runājot par skolas gatavības diagnosticēšanas mērķiem, ir jāatzīmē "asie stūri", no kuriem psihologam vajadzētu izvairīties. Tas jo īpaši attiecas uz jaunajiem profesionāļiem, kuri tikai sāk praktizēt šajā jomā. Koncentrējoties uz principu "nekaitēt" diagnostikas procesā, psihologs savā darbā izvairīsies no daudzām kļūdām un nevēlamām blakusparādībām. Šādas kļūdas var būt:

      – Vecākiem sniegtās informācijas pārmērīga detalizācija un profesionalitāte, neizceļot būtisko un ieteikumus. Jāpieņem, ka šī informācija nevarēs kalpot par stimulu vecākiem meklēt jebkādus pasākumus vai ietekmi uz bērnu, jo viņi lielākoties nav skolotāji. Liels daudzums nesaprotamas informācijas viņus tikai brīdinās un, iespējams, ja to nepareizi interpretēs, novedīs pie saskarsmes ar bērnu pārkāpuma. Tāpēc ir jāsniedz tikai tie dati, kas būs saprotami un pareizi orientēsies vecāku ietekmes meklējumos – skaidri, strukturēti, skaidri, izceļot galvenos punktus, ņemot vērā draudzīgu attieksmi pret bērnu un vecākiem. Citiem vārdiem sakot, sniedziet tikai to informāciju, ko vecāki var izmantot, lai palīdzētu bērnam, un neko vairāk. Tajā pašā laikā jāatceras, ka diagnostikas dati ir tikai papildu materiāls, kas negarantē prognozes precizitāti, jo testu veikšana lielā mērā ir atkarīga no situācijas mainīgajiem lielumiem. Tāpēc jums nevajadzētu uzstāt uz saviem secinājumiem, bet sniegt tos pieņēmumu veidā, aicinot vecākus tos pārbaudīt vienā vai otrā formā.

      Un vissvarīgākais ir tas, ka vecākiem, ietekmējot bērnu, ir nepieciešami īpaši korekcijas un uzvedības veidi. Tie varētu būt šādi ieteikumi:

      – paplašināt savu redzesloku, lasot skaļi, runājot par aktuāliem notikumiem un parādībām u.c.;

      – atmiņas attīstīšana iegaumēšanas ceļā, mācīšanās izmantot iegaumēšanas līdzekļus – asociācijas, savienojumus u.c. Lūgums pastāstīt