Світ, повний демонів. Наука як свічка у пітьмі. Карл Саган

Читать онлайн.
Название Світ, повний демонів. Наука як свічка у пітьмі
Автор произведения Карл Саган
Жанр Прочая образовательная литература
Серия
Издательство Прочая образовательная литература
Год выпуска 1996
isbn 978-617-12-5284-4, 978-617-12-5285-1, 0-7472-5156-8



Скачать книгу

успіх товару і виживання фірми. Візьміть рекламу уфологічних журналів, і побачите, що думає про НЛО комерційна Америка, підприємці. Ось кілька (дуже типових) заголовків із журналу «Всесвіт НЛО»:

      • 2000 років таємниці. Провідний науковець виявив секрет багатства, влади і справжнього кохання.

      • Таємно! Відставний офіцер нарешті розкриває сенсаційну змову влади.

      • У чому ваша місія на Землі? Космічне пробудження працівників світла, випадкових прибульців і народжених зорями!

      • Ви дочекалися! Двадцять чотири неймовірні Печатки Духа, які покращать ваше життя.

      • У мене є дівчина. А в тебе? Досить марнувати шанси! Познайомся з дівчиною зараз!

      • Передплати сьогодні Найдивовижніший Журнал у Всесвіті.

      • Впусти удачу, кохання і багатство у своє життя. Ці прийоми працюють багато століть. Тобі вони теж допоможуть.

      • Прорив у психології. 5 хвилин – і ви переконаєтеся, що психічна магія діє!

      • Вам стане сміливості бути успішним, коханим і багатим? Удача чекає на вас! Найсильніші талісмани світу дадуть вам усе, що ви хочете.

      • Люди в чорному: агенти влади чи прибульці?

      • Збільшіть силу коштовних каменів, амулетів, печаток і символів. Підвищіть свою ефективність. Розширте свій розум і здібності за допомогою Магніфікатора Розуму.

      • Знаменитий Грошовий Магніт. Хочете більше грошей?

      • Заповіт Лаеля. Святе Письмо загиблої цивілізації.

      • Нова книжка «Командора Х» із Внутрішнього Світла: контролери і таємні правителі Землі. Ми – маріонетки інопланетного розуму!

      Що спільного в цих заголовках? Розрахунок на безмежну довірливість публіки. Тому-то їх і друкують в уфологічних журналах – сам факт купівлі такого видання характеризує читача. Звісно, серед їхньої публіки бувають і скептики, і цілком раціональні люди, яким не подобається, що редактори й рекламісти мають читачів за ідіотів. Проте якщо основну масу читачів видавці оцінюють правильно, то який висновок треба зробити в контексті теми викрадення людей інопланетянами?

      Іноді мені приходять листи від «контактерів» з інопланетянами: вони пропонують ставити їм будь-які питання. І от поступово у мене склався список питань. Інопланетна цивілізація дуже розвинена, не забувайте. Тож я питаю таке: «Будь ласка, дайте стислий доказ теореми Ферма». Або гіпотези Гольдбаха. Тут треба пояснити їм, що це таке, бо ж прибульці не знають цих назв. Тож я писав рівняння з поясненнями. Проте відповіді так і не отримав. А от коли спитаєш щось на зразок «Чи треба людям бути добрими?», то майже завжди отримуєш відповідь. Чомусь ці прибульці охоче розмірковують на туманно сформульовані питання, особливо коли є простір для моралізаторства. Водночас у відповідь на спробу з’ясувати щось конкретне, чого люди не знають, – мовчать.[20] Деякі висновки можна зробити і з вибіркової здатності «інопланетян» відповідати на питання.

      У старі добрі часи, до того, як прибульці взялися викрадати людей у промислових масштабах, викраденим,



<p>20</p>

Цікава вправа – придумати питання, на яке люди ще не мають відповіді, але можуть одразу розпізнати правильну. Ще цікавіше – придумати таке питання в іншій сфері, ніж математика. Може, нам конкурс провести «Десять питань прибульцям»? (Прим. авт.)