Поворотний момент. Як дрібні зміни спричиняють великі зрушення. Малколм Гладуелл

Читать онлайн.
Название Поворотний момент. Як дрібні зміни спричиняють великі зрушення
Автор произведения Малколм Гладуелл
Жанр Управление, подбор персонала
Серия
Издательство Управление, подбор персонала
Год выпуска 2000
isbn 978-617-12-4050-6, 978-617-12-4049-0, 978-617-12-3871-8, 978-0-316-34662-7



Скачать книгу

Кевін Бейкон так відстав від названих акторів? Вагомий фактор – те, що Бейкон набагато молодший за більшість із них, а отже, знявся в меншій кількості фільмів. Але це лише частково пояснює відмінності. Наприклад, існує велика кількість людей, які знялись у великій кількості картин, та в них не настільки гарні контакти. Наприклад, Джон Вейн[42] протягом 60-річної кар’єри знявся аж у 179 фільмах, проте посідає лише 116 позицію (2,7173 кроку). Проблема в тому, що більш ніж половина фільмів, у яких знімався Джон Вейн, – вестерни, а це означає, що він знову й знову знімався в схожих картинах зі схожими акторами.

      А подивімось на таку людину, як Стайґер: він знімався і у видатних стрічках, таких як оскароносний фільм «У порту», і в жахливих картинах, таких як «Подорож із попутниками», а також у картинах класу Б, настільки поганих, що їх відразу випускали на відео. Він грав Муссоліні, Наполеона, Понтія Пілата й Аль Капоне. Він, крім іншого, зіграв у 38 драмах, 12 детективах і комедіях, 11 трилерах, восьми бойовиках, семи вестернах, шести картинах про війну, чотирьох документальних фільмах, трьох фільмах жахів, двох науково-фантастичних фільмах та одному мюзиклі. Род Стайґер є актором із найбільшою кількістю контактів за всю історію кіно, бо йому вдавалось рухатися вгору, вниз, вперед і назад серед різних світів та субкультур, ніш та рівнів, які могла запропонувати йому професія актора.

      Ось хто такі Зв’язкові. Вони – Роди Стайґери буденного життя. Це люди, з якими кожен із нас може зв’язатись, зробивши декілька кроків, бо з тієї чи іншої причини їм вдається бути присутніми в різних світах, субкультурах і нішах. У випадку із Стайґером, безумовно, висока кількість контактів є похідною від його акторської багатоплановості і, вірогідно, до певної міри, щасливого випадку. Але здатність Зв’язкових обертатись у різних світах є похідною від чогось глибоко притаманного їхній особистості, поєднання допитливості, самовпевненості, товариськості та енергії.

      Колись я познайомився з класичною Зв’язковою в Чикаго. Її звали Лоїс Вайсберґ. Вайсберґ є уповноваженою з питань культури міста Чикаго. Але це остання посада з неймовірної низки посад та досвідів, які в неї були. Наприклад, Вайсберґ керувала театральною трупою в Чикаго на початку 1950-х. 1956 року вона вирішила провести театральний фестиваль з нагоди століття з дня народження Джорджа Бернарда Шоу, до дати почали випускати газету, присвячену Шоу, – і вона перетворилася на андеграундний, альтернативний тижневик The Paper. Щоп’ятниці ввечері люди з усього міста збиралися послухати їхні редакційні наради. Вільям Фрідкін, у майбутньому режисер фільмів «Французький зв’язковий» та «Екзорцист», був там завсідником, так само як прокурор Елмер Ґертц (він був одним із прокурорів, що висунули звинувачення Натану Леопольду[43]), а також деякі з редакторів «Плейбоя», офіс якого був розташований навпроти. Такі люди, як Арт Фармер[44], Телоніус Монк[45], Джон Колтрейн[46] та Ленні Брюс[47], заходили до неї, коли були в місті. (Насправді, Брюс навіть жив із Вайсберґ якийсь час. «Моя мати влаштовувала через це істерики, особливо того дня, коли вона подзвонила у двері – і він відчинив, загорнутий у рушник, – каже



<p>42</p>

Джон Вейн (1907–1979) – американський актор, зі 142 фільмів, у яких він знявся, 83 були вестернами.

<p>43</p>

Натан Леопольд (1904–1971) зі своїм другом Річардом Лоубом (1905–1936) 1924 року викрали та вбили 14-річного Роберта Френкса. Леопольд та Лоуб, натхнені ідеями Ніцше про «надлюдину», вчинили «ідеальний злочин», щоб показати свою інтелектуальну перевагу над іншими людьми.

<p>44</p>

Арт Фармер (1928–1999) – американський джазовий трубач.

<p>45</p>

Телоніус Монк (1917–1982) – американський джазовий піаніст та композитор.

<p>46</p>

Джон Колтрейн (1926–1967) – американський джазовий саксофоніст та композитор.

<p>47</p>

Ленні Брюс (1925–1966) – американський сатирик, стенд-ап-комік, соціальний критик та сценарист.