Ma reisin üksinda. Самюэль Бьорк

Читать онлайн.
Название Ma reisin üksinda
Автор произведения Самюэль Бьорк
Жанр Современные детективы
Серия
Издательство Современные детективы
Год выпуска 2017
isbn 9789949596508



Скачать книгу

oli see nii hästi mõjunud. Elavad sinised silmad. Neist ei olnud praegu enam palju järele jäänud. Need olid välja suremas. Ilma sära ja eluta, ümbritsetud punasest seal, kus oleks pidanud valge olema. Ta kummardus pükse võtma. Leidis taskust kaks uut tabletti. Lükkas suu kraani alla ja neelas need alla. Jäi uuesti peegli ette seisma ja püüdis selga sirgu ajada.

      „Minu väike indiaanlane,” oli vanaema tavatsenud teda kutsuda. Kui välja arvata sinised silmad, oleks ta võinudki indiaanlane olla. Kiowa või Sioux või Apache. Ta oli lapsena olnud indiaanlastest väga huvitatud. Kunagi ei olnud vähematki kahtlust, kelle poolt ta oli. Kauboid olid halvad. Indiaanlased olid head. Kuidas sa end täna tunned, Mia Kuukiir? Mia tõstis oma käed näole peeglis ja mõtles sooja tundega vanaemale. Ta jäi seisma ja vaatas oma pikki juukseid. Pehmed ronkmustad juuksed, mis voogasid habrastel õlgadel. Tal ei olnud kaua aega olnud nii pikki juukseid kui need. Ta oli politseikoolis hakanud neid lühikeseks lõikama. Mitte juuksuri juures, vaid ise, kodus, võttis lihtsalt käärid ja lõikas juuksed maha, et näidata, et ta ei hooli ilus olemisest, enda vurhvimisest. Ta ei minkinud ennast. „Sinul on loomulik ilu, mu väike indiaanlane,” oli vanaema öelnud ühel õhtul, kui ta oli kodus Åsgårdstrandis kamina ees tema juukseid palmitsenud. „Vaata, kui toredad silmalaud sul on, nii pikad silmaripsmed. Kas sa näed, et loodus on sind juba minkinud? Sul ei ole vaja sellepärast muretseda. Me ei ehi ennast poiste pärast. Need tulevad siis, kui nad tulevad. Indiaanlased koos vanaemaga. Ja koolis norralane. Mis võiks olla veel parem? Mial hakkas äkki süda läikima, neis väikestes tablettides ei olnud ainult rahu ja hea tunne, seda juhtus aeg-ajalt. Ta ei hoolinud kunagi, missuguseid tablette ta kombineeris. Ta toetas end natukeseks ajaks ühe käega vastu seina, kuni kõige halvem mööda läks, tõstis jälle pilgu, sundis end veel veidi peegli ees seisma. Vaatas ennast. Viimast korda.

      Kümme päeva veel.

      18. aprill.

      Ta ei olnud palju selle üle juurelnud, kuidas see on, see viimane hetk. Kas ta tunneb valu? Kas on raske haardest lahti lasta? Ta ei uskunud kõiki neid lugusid sellest, kuidas elu möödub revüüna surija silmade eest. Või vastas see äkki tõele? See ei mänginud nii suurt rolli. Mia Krügeril oli elulugu kehas. Ta võis näha oma elu peeglist. Indiaanlane, kellel on norra silmad. Pikad mustad juuksed, mille ta enne oli maha lõiganud, kuid mis nüüd rippusid lainetades ta kõhnadel valgetel õlgadel. Ta pani juuksed ühe kõrva taha ja uuris armi, mis oli vasaku kõrva juures, kolme sentimeetri pikkune sisselõige, märk, mis ei tahtnud kaduda. Ühe tapmises kahtlustatu ülekuulamine. Üks noor Läti tüdruk oli leitud Akeri jõest hulpimast. Mia oli olnud nõrk ja tähelepanematu, ei olnud nuga näinud, oli õnneks pääsenud eest ära nii palju, et see ei teinud teda pimedaks. Ta oli mitu kuud kandnud lappi silmal, võis tänada Ullevåli haigla arste, et nägi praegu mõlema silmaga. Ta hoidis vasakut kätt üleval peegli ees ja vaatas sõrmeotsa, mis oli kadunud. Veel üks kahtlusalune, kuritarvitamine Mossi lähedal. Hoia end koera eest. Rotveiler oli ta kaela kallale tulnud, aga ta oli jõudnud käe üles tõsta. Ta tundis veel praegugi koera hambaid sõrmede ümber, kuidas paanika oli levinud temas neil vähestel sekunditel, mis tal kulus püstoli vutlarist välja võtmiseks, enne kui ta tulistas haukuvale penile näkku. Ta suunas pilgu alla väikesele liblikale, mis oli tätoveeritud püksiservast kõrgemale vöökohale. 19-aastane maailmakodanik Prahas. Ta oli kohanud üht hispaanlast, suveflirt, nad olid joonud liiga palju Becherovkat ja ärganud kumbki tätoveeringuga. Temal oli puusa kohal väike lilla, kollase ja rohelisega liblikas. Mia pidi peaaegu muigama. Ta oli mitu korda mõelnud selle eemaldada, tundes noorusaegse tobeduse pärast piinlikkust, aga sinna see oli jäänud ja nüüd ei olnud sel enam tähtsust. Ta silitas väikest hõbekäevõru paremal randmel. Nad mõlemad, tema ja Sigrid, olid saanud selle leerikingituseks. Laste käevõru, süda, ankur ja täht. M tema käevõrul, S Sigridi omal. Sel õhtul, kui pidu oli lõppenud ja külalised koju läinud, olid nad istunud kahekesi koos Åsgårdstrandi tüdrukutetoas ja siis oli Sigrid korraga öelnud, et nad peaksid vahetama.

      „Kas tahaksid endale minu oma, siis saan mina sinu oma?”

      Mia ei olnud pärast seda kunagi võtnud randmelt seda hõbedast käevõru.

      Tablettide mõjul muutus ta veel rohkem uimaseks, ta peaaegu ei suutnud ennast peeglist vaadata. Tema keha oli nagu kummitus kusagil kaugel. Arm vasaku silma all. Väike sõrm, millel puudus kaks ülemist lüli. Tšehhi liblikas püksiserva kohal. Peenikesed käsivarred ja jalad. Peaaegu kurbade siniste silmadega indiaanlane. Siis ei suutnud ta rohkem, pööras pilgu peeglilt kõrvale, läks taarudes dušši võtma, jäi sooja vee alla seisma, kuni vesi oli lõpuks külm.

      Ta ei vaadanud peeglisse, kui vannitoast väljus. Läks alasti elutuppa ja kuivatas end kamina ees, kuhu keegi ei olnud tuld süüdanud. Läks kööki ja valas endale uue dringi. Otsis sahtlist uued tabletid. Näris neid end riidesse pannes. Jäi veel unisemaks. Väljastpoolt puhas, varsti ka seestpoolt.

      Mia pani endale mütsi pähe ja jaki selga ning väljus majast. Istus silekaljule ja lasi silmadel puhata silmapiiril. Mõtisklus mere ääres. Kus oli ta seda väljendit kuulnud? Ühel festivalil, jah, seal see oli, Norra uue filmi festivalil, mille lükkasid käima tuntud inimesed, kelle arvates oleksid Norra filmid pidanud olema teistsugused. Mia Krüger armastas väga filme vaadata, aga ta ei olnud päriselt aru saanud, et Norra film oleks muutunud paremaks ainuüksi sellest, et välditi mõtisklusi mere ääres. Ta tundis iga kord pahameelt, kui mõni vaene hing püüdis filmis portreteerida politseinikku. Väga sageli pidi ta saalist lahkuma sümpaatiatundega selle vaese näitleja vastu, kellele oli antud välja öelda neid repliike ja keda filmi lavastaja palus teha nii ja nii. See oli otsesõnu liiga piinlik. Ei mingeid mõtisklusi mere ääres. Mia Krüger muigas endamisi, võttis lonksu pudelist, mille ta oli randa kaasa võtnud. Kui ta ei oleks sõitnud siia, et surra, oleks talle väga meeldinud siin elada.

      18. aprill.

      See oli talle äkki pähe torganud, tulnud tema juurde nagu mingisugune ilmutus ja sellest ajast peale oli tegelikult kõik täiesti korras olnud. Sigrid leiti surnult 18. aprillil 2002. Ühest Tøyeni keldrist Oslos, räbaldunud madratsilt, nõel ikka veel käsivarde torgatud. Ta ei olnud isegi rihma jõudnud lahti teha. Üledoos oli ta silmapilkselt tapnud. Kümne päeva pärast oleks sellest täpselt kümme aastat möödunud. Väike sulnis oivaline ilus Sigrid surnud räpases keldris heroiini üledoosi tõttu. Kõigest üks nädal pärast seda, kui Mia ise oli ta Valdresi taastusravihaiglast välja toonud.

      Oh, Sigrid oli siis pärast nelja nädalat haiglas näinud suurepärane välja. Põsed punased, naer oli tagasi. Autosõidu ajal tagasi Oslosse oli kõik olnud peaaegu nagu ennegi, nemad kaks naerdes ja mängides koos nagu koduaias Åsgårdstrandis.

      „Sina oled Lumivalguke ja mina olen Okasroosike.”

      „Aga mina tahan olla Okasroosike, miks pean mina alati olema Lumivalguke?”

      „Sellepärast, et sul on tumedad juuksed, Mia.”

      „Oh, see on siis sellepärast.”

      „Jah, sellepärast. Kas sa ei saanud sellest varem aru?”

      „Ei saanud.”

      „Sa oled rumal.”

      „Ma ei ole ju.”

      „Jah, ei ole.”

      „Miks me peame mängima Lumivalgukest ja Okasroosikest. Me peame ju mõlemad magama sada aastat ja ootama printsi, kes tuleb meid üles äratama, see ei ole ju tore ja siin ei ole peale meie kedagi.”

      „Oh, ta tuleb kindlasti ühel päeval, küll sa näed, ta tuleb kindlasti.”

      Sigridi puhul oli prints olnud idioot Hortenist. Ta oli tutvustanud ennast muusikuna, tal oli isegi mingisugune bänd, mis kunagi ei mänginud, pillimehed ainult istusid koos pargis ja suitsetasid hašišit või manustasid amfetamiini või suitsetasid. See pagana kõhn täispuhutud kaotaja. Mia Krüger ei kannatanud isegi ta nime kuulda, ainuüksi mõte temale ajas teda niimoodi iiveldama, et ta pidi püsti tõusma, sügavalt sisse hingama. Ta läks mööda kaljurada, möödus paadikuurist ja istus kaile. Ta nägi eemal maal tegutsemist. Inimesed, kes tegelesid oma tegevustega. Mis kell nüüd oli? Ta tõstis käe varjuks silmade ette ja vaatas taeva poole. Ta pakkus