Три товариші. Еріх Марія Ремарк

Читать онлайн.
Название Три товариші
Автор произведения Еріх Марія Ремарк
Жанр Классическая проза
Серия
Издательство Классическая проза
Год выпуска 1936
isbn 978-617-12-3493-2,978-617-12-3202-0



Скачать книгу

на Кестера. Він розмовляв із дівчиною, але про що саме, я не дослухався. Я відчував легеньке піднесення, як завжди, коли починаєш п’яніти. Я любив його, бо воно гріло кров, усьому непевному надавало відтінку таємничої пригоди. Надворі Ленц із Біндінгом співали пісню про Аргонський ліс, а біля мене Кестер розмовляв із незнайомою дівчиною. Вона говорила тихо й повільно низьким, трохи хрипким голосом, що дивно хвилював мене. Я випив чарку.

      Знадвору вернулися Ленц і Біндінг. На свіжому повітрі вони трохи протверезилися. Ми почали збиратися додому. Я допоміг дівчині одягти пальто. Вона стояла зовсім близько від мене, плавно випроставши плечі й відхиливши назад голову. Рот у неї був трохи розтулений, і вона всміхалась не до когось у кімнаті, а наче до стелі. Я на мить опустив пальто. І де в біса були весь час мої очі? Спав я, чи що? Раптом я зрозумів, чому Ленц був такий захоплений…

      Дівчина обернулася й запитливо глянула на мене. Я хутко підняв пальто й подивився на Біндінга: він стояв біля столу, обличчя в нього було червоне, як буряк, очі оскліли.

      – Ви думаєте, що він зможе вести машину? – спитав я.

      – Думаю, що зможе…

      Я й далі дивився на неї.

      – Якщо ви не дуже впевнені в цьому, то вас може відвезти хтось із нас.

      Вона дістала пудреницю й відкрила її.

      – Не треба, – сказала вона. – Він набагато краще веде машину, коли вип’є.

      – Краще, але, мабуть, не так обережно, – заперечив я.

      Вона глянула на мене з-за свого дзеркальця.

      – Будемо сподіватися, що все обійдеться, – сказав я.

      Мої побоювання були перебільшені, бо Біндінг досить добре тримався на ногах. Але мені хотілося щось зробити, щоб вона не просто пішла, наче її й не було.

      – А можна вам завтра подзвонити, дізнатися, чи все обійшлося? – спитав я.

      Вона відповіла не відразу.

      – Адже ми через свою пиятику до певної міри відповідаємо за все, – повів я далі. – Особливо я зі своїм ромом до дня народження…

      Вона засміялася:

      – Ну, добре, як вам так хочеться. Захід – 2796.

      Надворі я зараз же записав собі номер. Ми подивились, як Біндінг від’їхав, і випили ще по чарці. Потім пустили «Карла» так, що він аж заревів. Він мчав крізь легенький березневий туман, ми дихали швидко, осяйне місто пливло нам назустріч, коливаючись в імлі, з якої виринув, неначе яскраво освітлений корабель, бар Фредді. Ми поставили «Карла» на якір. Коньяк лився золотавим струменем, джин виблискував аквамарином, а ром був – як саме життя. Ми твердо сиділи на табуретках коло прилавка, навколо хлюпотіла музика, ріка буття була світла й могутня, вона вливала силу в наші груди, і ми забували безнадію своїх убогих мебльованих кімнат, де ніхто не чекав на нас, розпач боротьби за існування. Прилавок бару був капітанським містком на кораблі життя, і ми крізь бурю пливли в майбутнє.

      II

      Другого дня була неділя. Я спав довго й прокинувся, аж як сонце почало світити на моє ліжко. Я хутко схопився і повідчиняв вікна. Надворі було ясно й трохи холоднувато. Я