Стратегії геніїв. П’ять найважливіших уроків від Білла Ґейтса, Енді Ґроува та Стіва Джобса. Майкл Кусумано

Читать онлайн.



Скачать книгу

б продажу мікропроцесорів. Вони, можливо, вийшли б на ринок супутніх продуктів (наприклад, модемів), де фіксовані витрати відносно низькі. Але компанія триматиметься подалі від тих секторів комп’ютерної галузі, де завдяки великим обсягам виробництва домінують інші великі гравці. Зокрема, 1991 року у зверненні до своєї команди Ґроув висловив категоричне «У жодному разі!» щодо проникнення на ринок «заліза» брендових ПК, оскільки це означало б конкуренцію безпосередньо з клієнтами Intel.[45]

      Білл Ґейтс дотримувався такого самого впорядкованого підходу до планування стратегії Microsoft. Співзасновник компанії Пол Аллен спочатку планував виробляти як хард,[46] так і софт.[47] Microsoft дійсно розробила декілька моделей комп’ютерних мишок і клавіатури, але основні сили та ресурси компанії були спрямовані переважно на софт. Ґейтс був непохитним щодо важливості спеціалізації та згодом пояснював: «[Ви] повинні якомога чіткіше визначити єдиний стратегічний курс. Є окремі тактичні напрямки, є окремі суперницькі баталії, але всі вони мають бути частиною однієї воєнної кампанії».[48] Головною метою цієї воєнної стратегії Microsoft було домінування на ринку операційних систем, спочатку за допомогою DOS, а потім – численних версій Windows. Другим фронтом були офісні застосунки (Word, Excel і PowerPoint), веб-браузер (Internet Explorer), серверна операційна система (Windows Server) та інші додаткові програмні продукти. Microsoft значною мірою ігнорував апаратне забезпечення аж до запуску ігрової приставки Xbox 2001 року, тобто майже через чверть століття після заснування компанії.

      Стів Джобс, як головний стратег Apple, так само вважав усунення зайвого своїм основним завданням. Ближче до кінця свого перебування на посаді він пояснив: «Ми досягли успіху завдяки тому, що ретельно відбирали коней».[49] На жаль, компанія Apple не завжди дотримувалася цього правила. Коли 1997 року після дванадцятирічного вигнання Джобс повернувся, він застав справжній безлад в асортименті продукції компанії. Завжди висловлюючись прямо, він скаржився: «Продукти – повний відстій! Вони нікого не збуджують!»[50] Чому? Переважно тому, що їх було багато. Ще до того, як Джобса знову було призначено CEO, керівництво Apple розпочало значну реструктуризацію компанії та скорочення штату.[51] Припинили виробництво принтерів, бюджетних моделей Mac, а також роботу відділу передових технологій. Однак Джобс, як і раніше, губився в хащах продуктів Apple.

      Утомившись від цього хаосу, Джобс накреслив просту таблицю з двох стовпчиків та двох рядків. Він позначив стовпчики «Для широкого вжитку» і «Для професіоналів», рядки – «Стаціонарні» і «Портативні». Він наполягав на тому, щоб компанія зосередилась на виробництві чотирьох видів комп’ютерів, по одному на кожну комірку таблиці. А в межах професійного сегмента, за свідченням колишнього фінансового директора Apple Фреда Андерсона, Джобс вимагав від керівництва компанії відмовитися від корпоративного сегмента ринку,



<p>45</p>

Енді Ґроув. Презентація SLRP, 1991.

<p>46</p>

Хард (від англ. hardware) – апаратне забезпечення, обладнання. (Прим. пер.)

<p>47</p>

Софт (від англ. software) – програмне забезпечення. (Прим. пер.)

<p>48</p>

Цит. за: Greene J. “Microsoft’s Big Bet” // BusinessWeek, October 30, 2000. – P. 152.

<p>49</p>

Цит. за: Lashinsky A. “How Apple Works: Inside the World’s BiggestStartup” [Electronic resource] // CNNMoney, August 25, 2011. – Mode of access: http://tech.fortune.cnn.com/2011/08/25/how-apple-works-inside-the-worlds-biggest-startup. – Last access: January 24, 2013.

<p>50</p>

Burrows P. “Steve Jobs’ Magic Kingdom” / Burrows P., Grover R. [Electronic resource] //Bloomberg Businessweek, February 5, 2006 – Mode of access: http://www.businessweek.com/stories/2006-02-05/steve-jobs-magic-kingdom. – Last access: January 22, 2013.

<p>51</p>

Інтерв’ю з Фредом Андерсоном, 9 жовтня, 2013. Бесіду вели автори. Інтерв’ю з Еві Теваняном, 9 жовтня, 2013. Бесіду вели автори. Інтерв’ю з Джоном Рубінштейном, 11 жовтня, 2013. Бесіду вели автори.