Десять гріхів. Андрій Криштальський

Читать онлайн.
Название Десять гріхів
Автор произведения Андрій Криштальський
Жанр Современная зарубежная литература
Серия
Издательство Современная зарубежная литература
Год выпуска 2017
isbn 978-617-12-2753-8,978-617-12-2750-7,978-617-12-2471-1



Скачать книгу

вкрите все її прекрасне тіло. Це темне волосся, таке контрастне на її білих тендітних плечах. Ті великі, виразно-темні її очі, в яких легко можна було втопитися! Коли б тільки бути поеткою: написала б поему! Я тільки раз бачила Ривку голою – а вона ж завжди була такою стриманою! – і я померла, коли вона скинула сорочку, розумієш?! Я померла.

      – Ти…

      – …А коли їх вели вулицею на смерть, я померла вдруге. А вона… вона, поки ми були разом… вона, може б, і… та що там говорити…

      Старезною зморщеною щокою повільно поповзла блискуча сльоза. Вона скотилася до брудної затертої подушки й зникла десь у складках матерії,[4] що давно не знала води.

      – Клавцю, ти плачеш? Стримайся!

      – Я ненавиділа її сім’ю. Ні, може, батька й маму ні, лише братів – оцих виродків, готових за найдрібнішу монетку втопити людину в ложці води. І вони топили! Згадай, скількох вони пустили з торбами. А її… на неї я готова була молитися. Навіть наша золота мрія здавалася мені безглуздою забавкою, нісенітницею, коли я заглядала в ці магічні очі, коли я торкалася її невагомих пальців, – і мене била пропасниця.

      – Клавко, в тебе ж було стільки чоловіків!

      – Нісенітниці, безглуздя! За те все, що я з ними виробляла, – тепер спокутую. І за нашу Ривку – бо ми не змогли її вирятувати, ми не зробили всього, що треба було зробити. Я ніколи собі цього не прощу.

      Світлана відчувала, як хитається під нею підлога. Давній біль засмоктував, підступав до горла, як твань у лісовому болоті.

      – Ми ж робили, пробували…

      – …І мене ніколи по-справжньому не цікавила її скринька, отак!

      – Але ж це зрада, Клавцю! – вражено прошепотіла Світлана. – Зрада нашої мрії.

      Немічна знову дивилася в стелю. Вона не могла повернути голови, щоб поглянути в очі своїй подрузі, з якою вони прожили стільки, що й страшно було згадувати.

      – Я завжди підозрювала, що між вами щось було. Щось більше, ніж дружба. Справді, Клавко, уже мені не випадає ображатися, – зітхнула Світлана. – Наше життя згоріло, як бенгальський вогонь. Як ти думаєш, Ривка могла б тобі… віддячити взаємністю?

      – Могла б, я впевнена. Але її багато що стримувало. Її віра, стосунки в сім’ї, врешті міг бути поговір між людьми. Для молодої жидівки це погано, дуже погано. Але в очах у неї це було – хоч убий мене, але я в це вірю.

      – А ти?

      – Я? Мене ніщо не зупиняло, ти ж знаєш. І от результат. Подивись на мене. Руїна! А скільки я тепер маю передумати, Господь же не бере мене чомусь… Ти не уявляєш, про що я кожен Божий день думаю. Адже в мене стільки часу, в мене увесь час – який тільки є. Поки немає Макса з Мариною, поки не чути їхньої лайки і прокльонів, я можу думати про все на світі. Але знаєш, я так нічого й не можу зрозуміти…

      Світлана мовчала. Може, думала вона про себе – про свій власний світ і про свою долю, таку подібну до Клавиної. Подібну, але інакшу, бо ж у кожної людини є своя шпаринка в цьому світі, і своя дорога, сплетена лише зі своїх подій і переживань. І гріхів також.

      – Учора сказала Максові, що я лесбіянка, –



<p>4</p>

Матерія – тканина.