Название | Lihtne moodus lõpetada suitsetamine |
---|---|
Автор произведения | Allen Carr |
Жанр | Здоровье |
Серия | |
Издательство | Здоровье |
Год выпуска | 2016 |
isbn | 9789985222003 |
Kuigi teadsin, et olin avastanud midagi imepärast, ei osanud ma isegi unes sellist edu näha. Võid muidugi vaielda, et kui mul oli eesmärk kogu maailm suitsetamisest terveks ravida, pidingi ma lootma 100protsendilist edu.
Aga ma ei lootnud kunagi 100protsendilist õnnestumist. Varem oli nuusktubakas kõige levinum nikotiinisõltuvuse tekitaja, kuni ühiskond selle hukka mõistis. Sellest hoolimata leidub nüüd ja edaspidigi veidrikke, kes nuusktubakat tarbivad. Hämmastaval kombel on selliseid üpris palju veel Suurbritannia parlamendis. Tegelikult polegi siin midagi üllatavat, sest poliitikud on ju ajast oma sada aastat maas. Seega on ikka ja alati neid, kes suitsetavad. Kindlasti ei osanud ma arvata, et ma pean hakkama igat suitsetajat personaalselt ravima.
Ma arvasin, et ühel päeval olen ma lahti muukinud suitsetamislõksu saladuse ja purustanud järgmised illusioonid.
• Suitsetaja naudib sigaretti.
• Suitsetama hakkamise üle otsustab suitsetaja ise.
• Suitsetamine leevendab igavust ja stressi.
• Suitsetamine aitab keskenduda ja rahustab.
• Suitsetamine on harjumus.
• On vaja tahtejõudu, et suitsetamine maha jätta.
• See, kes kord hakkab suitsetama, suitsetab elu lõpuni.
• Hoiatus, et suitsetamine tapab, aitab suitsetamist maha jätta.
• Suitsetamist aitavad maha jätta igasugused aseained, eelkõige nikotiinil põhinevad.
Mõtlesin naiivselt, et kui ma olen purustanud illusiooni, et suitsetamist on raske maha jätta ja et üleminekuperiood on piinarikas, mõistab seda ka kogu maailm ja võtab omaks minu meetodi.
Ma arvasin, et mu peamiseks vastaseks on tubakatööstus, kuid üllatuseks hakkasid mulle kaikaid kodarasse loopima just need, keda pidasin oma peamisteks liitlasteks: meedia ja meie valitsus, organisatsioonid ASH ja QUIT (suitsetamise vastu võitlevad liidud) ning riikliku meditsiini esindajad.
Arvatavasti oled näinud filmi „Õde Kenny”. Film räägib ajast, mil lastehalvatus ehk poliomüeliit oli veel ohtlik. Mäletan selgesti, kuidas haiguse nimetus tekitas samasugust hirmu nagu tänapäeval jutud vähktõvest. Poliomüeliit põhjustas lisaks halvatusele ka jäsemete moondumist. Tollane ravimeetod nägi ette, et jäseme ümber kinnitati metallkonstruktsioon, mis pidi vältima jäseme moondumist. Tulemuseks oli eluaegne halvatus.
Õde Kenny uskus, et need rauad takistasid taastumist, ja ta tõestas tuhat korda, et laps saab taas liikuda, kui lihaseid uuesti treenida. Ent Kenny oli ainult õde, mitte arst. Kuidas ta julges tungida auväärsete doktorite mängumaale? Neid ei paistnud huvitavat fakt, et õde Kenny oli leidnud probleemile lahenduse. Kenny ravitud lapsed teadsid, et tal on õigus, teadsid ka nende laste vanemad, sellest hoolimata keeldus riiklik meditsiin Kenny meetodi kasutamisest. Vähe sellest, nad võtsid ka meetodi avastajalt praktiseerimisõiguse. Õde Kennyl kulus tõe jaluleseadmiseks kakskümmend aastat.
Ma nägin filmi mitu aastat enne seda, kui ma LIHTSA MEETODI avastasin. Film oli väga huvitav ja kahtlemata oli selles ka oma tõetera. Kuid Hollywood tegi kunstilistel põhjustel üpris palju mööndusi. Õde Kenny ei saanud ju avastada seda, mida arstiteadus polnud seni avastanud. Kindlasti polnud tunnustatud meditsiiniasjatundjad mingid dinosaurused, nagu neid meile näidati. Kuidas ei suutnud nad kakskümmend aastat ilmselgeid fakte näha?
Öeldakse ju, et fakti, st tõtt, on raskem uskuda kui väljamõeldist, st valet. Vabandage mind, et süüdistasin filmimehi möönduste tegemises. Isegi praegu, kakskümmend aastat hiljem, nn moodsate suhtlemisviiside ajastul, ei õnnestu mul vahel oma sõnumit inimesteni viia. Kas mul pole õigus: sa loed seda raamatut sellepärast, et mõni endine suitsetaja soovitas? Pea meeles, mul ei ole nii palju raha nagu BMA-l, ASH-il või QUIT-il. Ma olen üksik hunt nagu õde Kennygi. Olen kuulus, sest mu süsteem toimib, ma suutsin oma teooriat tõestada. Suitsetamisest loobujatele olen ma juba guru number üks. Aga ka õde Kenny tõestas, kuid ometi ei hakatud tema ravimeetodit kasutama.
Selle raamatu viimased laused pärinevad esialgsest käsikirjast: „Ühiskonnas puhuvad muutuste tuuled. Lumepall on veerema läinud. Loodan, et mu raamat muudab selle laviiniks.”
Minu märkuste põhjal võib mõni arvata, et ma ei austa arsti elukutset. Täiesti vale. Üks mu poegadest on arst ja ma ei tea õilsamat elukutset. Tõepoolest, kõige rohkem soovitavad meie kliinikut just selle valdkonna esindajad.
Algusaastatel määratlesid arstid mind petturi või soperdajana, kes vaid väidab, et on asjatundja. 1997. aasta augustis oli mul au esineda Pekingis juba kümnendal konverentsil „Tubakas või tervis”. Usun, et olen esimene diplomita arst, kellele sellist au on osutatud: kutsega mõõdeti minu saavutatud edu.
Kõigest hoolimata oleksin võinud ka seinale loenguid pidada. Kuna nikotiiniplaaster ja närimiskumm pole probleemi lahendanud, on suitsetajad mõistnud, et meelemürgist ei vabane samasuguse mürgiga. See on sama, kui soovitada heroiinisõltlasele: „Ära suitseta heroiini, sest suitsetamine on kahjulik. Proovi seda veeni süstida.” (Ära tee seda nikotiiniga, see tapab su jalamaid!) Ennekõike „tänu” arstidele pole ei meedial ega heategevusasutustel õrna aimugi, kuidas aidata suitsetajatel suitsetamist maha jätta – nad räägivad ainult seda, mida suitsetajad nagunii teavad: suitsetamine on tervisele kahjulik, see on üks räpane ja vastik, ühiskonnas mitteaktsepteeritav ja kallis tegevus. Neile ei tule vist hetkekski pähe, et suitsetamine ja suitsetamise mahajätmine pole seotud samade asjaoludega. Kõige tähtsam ongi see, et tuleb kõrvaldada põhjused, miks üldse suitsetatakse.
Rahvusvahelisel suitsuvabal päeval ütleb selleks volitatud meditsiiniekspert midagi sellist: „See on päev, mil iga suitsetaja püüab suitsetamist maha jätta!” Kõik suitsetajad teavad, et just sel päeval suitsetavad nad kaks korda rohkem ja andunumalt kui tavaliselt, sest neile ei meeldi pealesunnitud juhtnöörid, eriti veel inimestelt, kes peavad suitsetajat täielikuks idioodiks ega saa aru, miks too suitsetab.
Kuna „asjatundjad” ei mõista suitsetajaid ega ka seda, kuidas teha suitsetamise mahajätmist lihtsaks, siis ütlevad nad: „Proovi seda meetodit. Kui see ei toimi, siis proovi teist.” Kas sa suudad ette kujutada kümmet meetodit, millega ravida pimesoolepõletikku? Üheksa neist aitavad kümmet protsenti patsientidest, mis aga tähendab, et üheksakümmend protsenti patsientidest nende meetoditega tapetakse; ja ainult üks meetod päästis üheksakümmend viis protsenti haigeid! Kujutle, et seda ühte meetodit teati tegelikult juba üle kahekümne aasta, ent enamik arste soovitas endiselt ülejäänud üheksat.
Konverentsil tegi üks arst täiesti asjakohase märkuse, midagi sellist polnud mulle endale kunagi varem pähe tulnud. Ta märkis, et kui arst ei soovita suitsetajale parimat suitsetamise mahajätmise moodust, siis võidakse teda süüdistada patsiendi vääras kohtlemises. Kummaline on see, et see arst ise oli suur asendamisteraapia (nikotiininärimiskumm, – plaastrid jms) pooldaja. Ma ei taha kättemaksuhimuline olla, aga loodan, et sellest mehest saab tema enda soovituse esimene ohver.
Valitsus kulutab korrapäraselt miljoneid hirmutamis kampaaniatele, et ära hoida noorte sõltuvusse sattumist. Sama hästi võiksid nad kulutada selle raha noorte veenmisele, et mootorratas on surmarelv. Kas nad tõesti ei mõista, et noored teavad, et üks sigaret neid ei tapa ja et ükski noor ei kavatse iial sõltlaseks hakata? Suitsetamise seos kopsuvähiga avastati alles neljakümne aasta eest. Sellest hoolimata on tänapäeval sõltuvusse sattujate protsent aegade suurim. Noored ei pea vaatama telekast suitsetamisvastast propagandat ega muud sellist jama. Suitsetajad ei kipu nagunii selliseid saateid vaatama. Peaaegu kõik noored on näinud lausa oma perekonnas hävitustööd, mida suitsetamine on põhjustanud. Ka mina nägin, kuidas tubakas mu isa ja õe hävitas, aga see ei hoidnud ära mind samasse lõksu sattumast.
Esinesin riigitelevisioonis koos ühe ASH-i arstiga. Ta polnud iial suitsetanud ega ühtegi suitsetajat