Название | Normaalne joomine |
---|---|
Автор произведения | Anne Lill |
Жанр | Здоровье |
Серия | |
Издательство | Здоровье |
Год выпуска | 2016 |
isbn | 9789985222072 |
Kuidas olla õnnelik? Lugupeetud, vaimselt ja kehaliselt terve ja tubli? See pole raske: saa normaalseks sööjaks ja normaalseks joojaks! Kuidas selleks saada? See pole keeruline, selles aitab sind see raamat.
Üks suurimaid nüüdisprobleeme on prügi. Koopaelanikel polnud sellist mõistetki nagu „prügi“, nüüdisaeg aga mattub prügisse (Eesti Ekspress, 15. märts 2015, „Tallinna kõrgeim tipp 66,6 meetrit asub Pääsküla prügimäel!”). Need prügimäed pole siiski tegijad võrreldes viimase 15 aastaga kujunenud uue reaalsusega. Inimkond elab ülemaailmsel infoprügimäel, kus libasõnumite hulk kasvab tohutus mahus ja tohutu kiirusega, sh ka söömist ja joomist puudutava libainfo hulk. Teaduspõhine vaegharitus on viinud inimhulgad segadusse. Segaduses inimene on aga kerge saak lüpsmiseks (imettegevad dieedid, superlisandid, imettegeva ehitusega vesi jms). Infoprügimäel on libainfo tõena serveerimine üha oskuslikum, kavalam ja köitvam, see loob hõlpsasti meelepette, et interneti prügimäel tuhnides saabki ükskõik missuguses valdkonnas targaks. Seda süvendab pime-naiivne usk, et küberruumis olev info ei saa ju olla vigane ja liba!
Praktika paraku näitab, et ükskõik mis keelne tohutu infohulk internetis ja paberil pole nüüdisinimeste haritust suurendanud. Vastupidi. Toodetakse üha enam fragmentlasi. Elutähtsa söömise valdkonnas alustõed ähmastuvad. Luuakse väljamõeldisi, legende ja mis tahes huvidest lähtudes surutakse agressiivsete müügiloosungitega üha rohkem peale näivtõesust. Raha kokkukorjamiseks sobivad kõik vahendid! Nii tõmblebki tohutu hulk inimesi pidevalt ühest äärmusest teise, sest ühel päeval loevad nad kohvi joomise kahjulikkusest, mõne aja pärast sõnumit kohvi kasulikkusest, siis uuesti selle kahjulikkusest. Selline ongi paraku inimelu second-third-hand-elu globaalsel infoprügimäel, kus söömis- ja joomisalane pseudoinfotulv moodustab suure ja üha kasvava osa.
Toitumisalaseid raamatuid, internetitarkusi, retseptikogusid jms on maailmas erinevates keeltes kokku klopsitud tohutult. Big business möllab! Imet müüvad „söömisnõustajad”, „dieedimeistrid” jt. Olukord läheb aga üha jaburamaks. Üha enam inimesi sipleb vasturääkivustest kubiseva libainfo võrkudes. Sõna „õnnelik” on devalveeritud juba third-fouth-hand-kraamiks. Sõna „talumatus” on tõstetud slogan’iks, mantraks, et müüa kartust, hirmu vms. Hirmutatud isiku saab suunata ostma mida iganes.
Kuidas siis elada elamisväärselt (st mitte vegeteerida) globaalsel infoprügimäel? Tuleb saada normaalseks sööjaks ja normaalseks joojaks. Keeruline? – Ei. Esmalt tuleks omandada normaalse söömise põhitõed („Normaalne söömine”, 2015), et kujuneks söömisharituse vundament. Põhiline saab tasapisi korda! Prügitulv ei saa varastada sinu mõnu, aega, raha ega tervist. Saad rahulikult tegelda elu sisukaks arendamisega! Oled valmis saama NORMAALSEKS JOOJAKS.
Jookidest on kirjutatud huvitavaid, aga ebanormaalselt pakse raamatuid. Ebanormaalselt paks ei kõla hästi! Just, sest nois raamatutes käsitletakse pikalt-pikalt joogi ajalugu, kirjeldatakse jooginõusid, tegeldakse jookide hingeelu müstifitseerimisega jne, jne. Huvitav lugeda, aga sellel pole mingit pistmist normaalse joomisega. Normaalse joomise raamat seevastu selgitab lühidalt, mida peaksid teadma ja rakendama, et olla normaalne jooja.
Raamatus antakse põhijookide kohta inimorganismi ainevahetusepõhised selgitused: kas üldse, mida, miks ja kui palju juua? Neid selgitusi järgides teed tervise, heaolu, ka oma laste jt jaoks parima. Oled haritud, et edaspidi orienteeruda ülepingutatud ärihuvidest sõltuva jookide info vastuolulises maailmas. Normaalse joojana ei lange sa enam vaimselt ja rahaliselt globaalse infoprügimäe joogilainetuste ohvriks. Normaalse sööja ja normaalse joojana saad edaspidi rahulikult ja edukalt tegelda kõigega, mis meeldib ja mida esmatähtsaks pead, sest normaalse sööja ja joojana oled ju normaalne inimene.
Mis on siin veel teisiti? „Normaalne joomine” analüüsib tarbitavaid põhijooke neutraalselt ja objektiivselt, st kasutab vaid inimorganismi ainevahetusepõhist infot. Sealhulgas ka kõige uuemat teadusinfot ning põhimõttel, et info peab olema korduvalt korralikes rahvusvahelistes juhtivates teadusajakirjades avaldatud teadusuuringutega kinnitust leidnud. See tähendab, et „Normaalse joomise” hing on puhas nagu emake loodus. Vaba vanadest ja uuematest populistlikest libasõnumitest, libanäidetest (à la revolutsioonilised uudised ja läbimurded; aga Hiinas olevat see kedagi aidanud; see on midagi sellist, mida põhivoolu inimesed ei tea).
Mida veel? Ära karda! Normaalseks joojaks saamiseks pole vaja teada jookide pisidetaile. Seetõttu annabki raamat jookide põhikäsitluse, rõhutades nende biokeemilist koostist, mis mõjutab inimese ainevahetust, ja seega ka tervist. Normaalsest söömisest-joomisest lähtudes on peatüki lõpus lühisõnumid nii jookide positiivsete kui ka võimalike problemaatiliste toimete kohta. Joogi valmistamise traditsioone ja eri variante pole joomise seisukohalt vaja teada.
Pane tähele ka järgmist
Järjekindlalt meelevaldselt süües ja juues tekivad tasapisi probleemid. Kõik äärmused ja veidrused söömisel (loe: see on toitumine), sh kõikvõimalikud imedieedid, on lõppkokkuvõttes tervisele ohtlikud ja laastavad rahakotti, kui nendega pidevalt tegelda.
Nüüdisajal on maailmas piisavalt korrektset teadusinfot. Ainuke viis kõikmõeldavate söömis- ja joomisprobleemide rägastikus õigesti tegutseda on omandada kontrollitud ja usaldusväärne baasinfo. Selle leiadki siit raamatust. Säästad tervist, oled õnnelik ja hoiad kokku ka suure hulga raha.
Ainult hästi tasakaalustatud normaalne söömine, sh ka jookide normaalne tarbimine, rahuldab inimorganismi kõik füsioloogilised vajadused nii kiiresti ja sellise biokvaliteediga, nagu on tervisele kõige kasulikum.
Raamatus olev info käib inimorganismi kohta. See tähendab, see pole katseklaasi-, lehma-, kitse-, sea-, mõne teise kodu- või metslooma- ja taimeuuringust saadud info, mida ju väga paljudes infoprügimäe sõnumites püütakse pähe määrida kui inimorganismi jaoks kehtivat!
Sattudes infoprügimäel (netis, paberil vm) tekstile, mis algab nii: „… mul oli kõik halvasti (järgneb pikk tüüpiline loetelu, mis kõik oli halvasti), aga siis ma loobusin (järgneb tuntud ja levitatav stamploetelu, millest kõik loobuti) ja avastasin selle või selle toidulisandi, nüüd on kõik muutunud lühikese ajaga väga heaks… (järgneb stamploetelu, mis kõik heaks muutus)”, siis tea, see on libainfo tüüpiline skeem! Ära raiska sellele hetkegi aega, oma raha ega tervist!
Tänapäevane tehnoloogia võimaldab toota muudetud koostisega asendustooteid. Nende koostis erineb tõelistest, sama nimetusega toodetest ja neid tunneb tavaliselt ära kahest liitest: – laadne ja – maitseline. Need pole küll otse ohtlikud, aga siiski second-hand-kraam.
Raamat käsitleb vaid enamtarbitavaid põhijooke. Moetrendidega, kavala äriplaaniga vms üleshaibitud vedelikel (nt imevesi, kookosvesi) pole seda väärtust, et neile aega pühendada. See tähendab, et oleme pidevalt kursis parimate sisuliste teadusuuringutega ega kuluta oma ega sinu aega kuumaks aetud second-fifth-hand-infole.
Normaalse joomise raamat on neutraalne ega lähtu millegi ega kellegi huvidest. Raamatus sisalduv info pole ühegi organisatsiooni ega persooni kiitus ega kriitika ning pole mõjutatud parteilistest jt ideoloogilistest faktoritest.
Ja veel. Naiivne usk, et nüüdne internetiinimene on targem ja haritum kui varasem, on meelepete. Vanasti tundsid inimesed ülihästi looduses toimuvat, nüüd enam mitte. Kindlasti teab nüüdisinimene ühtteist infotehnoloogiast jms, sest tema teadmistes on toimunud nihe tehnomaailma suunas. Aga summaarselt võttes pole inimese vaimne pagas nüüdisajal varasemast sisukam. Huvitav. Kunagi suutis loodusinimene üle elada suuri ja väga pikaajalisi kataklüsme. Interneti, blogide, Twitterite, Facebookide jms ajastul on küsitav, kui paljud üldse suudavad jääda normaalseks, mõtlevaks ja tegutsevaks inimeseks näiteks juba 4-nädalase voolukatkestuse korral.
„Normaalse joomise” põhitõdede omandajal jääb omandatu alatiseks alles. Kui oled saanud normaalseks sööjaks ja joojaks, tõused sisukate austust väärivate persoonide hulka, sest see on kokkuvõttes ka majanduslikult tulus, nii sinule, sinu perekonnale, suguvõsale kui ka kogu meie ühiskonnale. Olles omandanud normaalse söömise ja normaalse joomise põhitõed, näed, et sinu bioloogilist elu, sinu biokõvaketast, ei suuda enam risustada pidevalt üha agressiivsemalt pealesurutav libainfo ega ka mitmesugused aeg-ajalt toimuvad söömise-joomise tõmblemiskompleksid. Oled muutunud tõepoolest vabaks normaalseks inimeseks!
Enne edasilugemist, lugemise ajal ja ka pärast lugemist vaata vahepeal kaanepilti.