Название | Krypto-Handel Pro |
---|---|
Автор произведения | Alan T. Norman |
Жанр | Личные финансы |
Серия | |
Издательство | Личные финансы |
Год выпуска | 0 |
isbn | 9788835423539 |
Z jednej strony, jego zaletami są niezależność od rynku i wysoka rentowność. Na przykład, wiele firm handlowych pokazało fascynujące wyniki finansowe do końca 2017 roku. Ale nie licz na to, że ścieżka handlu jest łatwa (jak może się komuś wydawać), nie jest też szybka. Dlatego musisz zrozumieć, że istnieje ogromna liczba niedociągnięć i ryzyka w handlu. A największym ryzykiem dla niedoświadczonego inwestora jest to, że wynik handlu zależy od jakościowej analizy sytuacji na rynku i aktywów, które masz kupić. Jest to trudne dla początkującego. Chociaż w 2017 roku rynek nadal można było analizować, teraz jest prawie całkowicie manipulowany.
Niektórzy z Was mogą się zastanawiać, dlaczego analiza jest tak ważna w handlu kryptowalutami. Analiza kryptowalut jest potrzebna, aby przewidzieć zachowanie ceny waluty na rynku. To właśnie analiza jakościowa zwiększa prawdopodobieństwo przewidzenia prawidłowego wyniku transakcji. Gdybyś miał zgadywać, czy Bitcoin pójdzie w górę czy w dół, powiedzmy w ciągu najbliższych dwóch dni, rzucając monetą, zgadłbyś prawidłowy wynik tylko w 50% przypadków. W ten sposób nie da się zbić fortuny. Analiza jest potrzebna, aby poprawić jakość naszych przypuszczeń.
Co chcemy odgadnąć?
● Punkt wejścia
● Take profit (Osiągnięty zysk)
● Stop loss (ogranicznik strat, który pozwala zminimalizować straty i zamknąć pozycję, jeśli coś pójdzie nie tak).
Teraz omówmy to bardziej szczegółowo.
Co to jest punkt wejścia? Jest to cena kryptowaluty, po której otwieramy pozycję. To właśnie w tym punkcie istnieją szanse na to, że cena będzie poruszać się w prognozowanym kierunku.
Take profit to cena, po której zamykamy pozycję z zyskiem. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, jesteśmy gotowi powiedzieć "Dość" w tym miejscu.
Stop loss to poziom "odcięcia" strat, to cena, po której zlikwidujemy pozycję ze stratą w przypadku niekorzystnej zmiany ceny. Na przykład, oczekujemy, że cena wzrośnie ze 100 do 200, ale wzrasta do 105, a następnie spada. Aby uniknąć takich sytuacji, ustalamy cenę, po której chcemy zlikwidować pozycję, jeśli nasza prognoza okaże się błędna.
Aby częściej "zgadywać" poprawnie, stosujemy trzy rodzaje analizy:
● Zasadnicza
● Techniczna
● Komputerowa
Rodzaje analiz stanowią jednak jedno ogniwo w łańcuchu. Konieczne jest zrozumienie podstawowych zasad funkcjonowania rynku. Przecież jeśli nie ma się pojęcia o wewnętrznym mechanizmie samochodu, nie nauczy się prawidłowo jeździć.
Dlatego, aby zrozumieć rynek kryptowalut, musisz wiedzieć:
● Zasady monitorowania rynku kryptowalutowego
● Powstanie rynku kryptowalut, przyczyny jego sukcesu
● Prognoza i perspektywy rozwoju
● Usługi i strony internetowe dla przedsiębiorców
● Giełdy do handlu
● Kompletny algorytm handlowy
W tej książce zajmiemy się wszystkimi tymi zagadnieniami.
Psychologia gry
Jestem gotów, by znów rzucić ci podkręconą piłkę (tu wyobrażam sobie szeroki śmiech jak w horrorach:)
Jeśli więc myślisz, że po przestudiowaniu rynku, zasad analizy fundamentalnej i technicznej staniesz się skutecznym traderem, rozczaruję Cię - to nie wystarczy.
Zapomniałeś o jednym bardzo ważnym aspekcie. Aby odnieść sukces w handlu, musisz również zrozumieć psychologię gry na rynku kryptowalut. Co więcej, konieczne jest rozróżnienie psychologii gry tłumu od psychologii gry uczestników rynku z dużym kapitałem.
Podczas pracy na masowych rynkach spekulacyjnych, indywidualny trader narażony jest na następujące ryzyka:
● Decyzje tłumu są podejmowane na poziomie jego najgłupszego członka. Zatem decyzje podejmowane przez tłum nie są mądre.
● Plotki często sterują tłumem, a plotki zazwyczaj nie są wiarygodne.
● Osoba ma tendencję do ulegania wpływom tłumu i podejmowania zbiorowych, nieindywidualnych decyzji.
Dlatego, aby uniknąć takiego ryzyka, musisz nauczyć się odróżniać swoje indywidualne transakcje od tych, które robisz podążając za przykładem tłumu. Musisz spróbować stać się swego rodzaju psychologiem i wyczuć moment, w którym Twoje emocje mogą zaszkodzić handlowi.
O jakich emocjach mówię?
Pierwszą emocją jest chciwość.
Chciwość zwykle następuje po poczuciu euforii. Jest to konsekwencja pewnego doświadczenia. Powiedzmy, że po raz pierwszy uzyskałeś bardzo dobry procent od swojego depozytu, więc wpadasz w szał. Następnie zawierasz kolejny zakład - i znowu masz szczęście. Potem, uwierz mi na słowo, nie będziesz nikogo słuchał. Każdą rozsądną myśl w Twoim otoczeniu o potrzebie zatrzymania potraktujesz jak absolutne delirium. A dlaczego? Bo zacząłeś czuć się chciwy!
A jak chciwość objawia się na rynku kryptowalut? Wielu traderów liczy na to, że kupi walutę po najniższej cenie i sprzeda po najwyższej, czyli nie szukają punktu, w którym mogliby zablokować swoje zyski, ale trzymają monetę, licząc na to, że jej cena będzie rosła w nieskończoność.
Wskazówka: jeśli masz możliwość zamknięcia transakcji i czerpania korzyści od razu, lepiej zrób to, niż liczyć na szczęście i czekać.
Drugą emocją jest nadzieja i oczekiwanie..
Po tym jak wpadłeś w pułapkę chciwości, zaczynasz czuć nadzieję i oczekiwanie.
W szczególności ci ludzie, którzy weszli na rynek z przekonaniem, że tutaj zarobią miliony dolarów, mają nadzieję, że wszystko im się ułoży na dłuższą metę przy niewielkim wysiłku. Niestety, nie jest to takie proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Aby zarobić tutaj pieniądze, trzeba się nieźle napracować.
Kiedy na rynku kryptowalut pojawia się nadzieja i oczekiwanie? Kiedy masz bezpodstawną nadzieję i czekasz na odwrócenie ceny.
Wskazówka: musisz zrozumieć, dlaczego cena powinna się odwrócić (używając wszystkich rodzajów analiz), a nie mieć nadzieję i czekać.
Trzecią emocją jest strach.
W większości przypadków emocje te wynikają z niewiedzy lub niezrozumienia tego, czego należy się spodziewać. Na przykład, boisz się ciemności, ale prawdę mówiąc, boisz się, że nie wiesz, co może kryć się w ciemności. Dlatego strach pojawia się, gdy nie masz odpowiedzi na pewne pytania.
Kiedy na rynku kryptowalut pojawia się strach? Pojawia się, gdy cena waluty zaczyna spadać. A im niżej spada cena, tym większy strach odczuwasz.
Co robią traderzy, kiedy ogarnia ich strach? Niektórzy kontynuują dokonywanie nowych zakupów, stosując strategię średniej ruchomej, podczas gdy inni zamykają pozycje po pierwszym spadku. Jest jednak jeszcze trzecia kategoria ludzi: nie robią nic poza wpatrywaniem się z zachwytem w wykres.
Wskazówka: