Етнографічні групи українців Карпат. Лемки. Коллектив авторов

Читать онлайн.
Название Етнографічні групи українців Карпат. Лемки
Автор произведения Коллектив авторов
Жанр История
Серия Великий науковий проект
Издательство История
Год выпуска 2020
isbn



Скачать книгу

період на півночі Лемківщини починається в квітні, в гірських долинах – у травні, а на південній частині – в березні.

      У лісах Лемківщини ростуть цінні породи дерев: дуб, бук, граб, явір, ясен, липа і в’яз. З хвойних дерев: сосна, смерека, ялина. На запущених ділянках, у зарослях росте ліщина, черемха, калина, малина, горобина та різні квіти й трави.

      На висоті 600—1000 м росте лише бучина та ялина і де-не-де – ясен, явір і смерека. І вже на висоті 1500 м широко розкинуті полонини, вкриті трав’янистою рослинністю, й використовуються вони не лише для випасу худоби, але й частково для сінокосів.

      На підгір’ї Західного Бескиду росте бук та ялина, а в затишній долині Попраду – липа, смерека, модрина. На Сниській Магурі, Левоцьких та Чергівських горах переважають типові смерекові та букові ліси, в яких зустрічаються ялина, модрина, сосна, а на нижніх схилах Ондавської полонини – бук і дуб. У ріках та потоках Лемківщини водяться форель, марена, рибець, дунайський харіус, видра тощо.

      У лісах – різноманітні звірі: олені, козулі, дикі свині, бурі ведмеді, вовки, лисиці, борсуки, куниці, білки, тхори. У горах водяться дикі коти, рисі. З птахів переважають дятли, мухоловки, яструби, глухарі та орли [1].

____________________

      1. Стебельський І. Фізична географія. ЗНТШ. Нью-Йорк; Париж; Сідней; Торонто, 1988. С. 87—112. Т. 206 [Лемківщина. Земля – люди – історія – культура. Т. 1].

      Особливості говору

      Лемківські говори належать до карпатської групи південно-західного діалекту української мови.

      У зв’язку з переселенням населення галицької частини Лемківщини (причому, не компактно на якусь одну територію, а переважно розрізнено і в різні області, хоча переважно західні) дослідження цього говору майже припинилося. Проте не можна сказати, що лемківські говори не досліджувались. Про основні або окремі їх риси можна знайти відповідний матеріал в різних статтях та посібниках з української діалектології. З важливіших праць, присвячених лемківським говорам, назвемо монографію І. Верх-ратського [1, 115 с.], праці І. Панькевича [2, с. 164–199] та І. Зілинського [3, с. 1—19].

      Крім названих дослідників і вчених, до дослідження південно-лемківських говорів значно спричинився словацький мовознавець українець В. П. Латта, який самотужки зібрав матеріал з 270 населених пунктів українського регіону Східної Словаччини, та український діалектолог М. Онишкевич.

      На підставі використання наявних на сьогодні діалектологічних матеріалів і досліджень лемківського говору вкажемо на основні його особливості у фонетичній, морфологічній, синтаксичній і лексичній системах.

      Щодо фонетики лемківські говори стосовно інших говорів української мови виявляють свої особливості найбільш яскраво, хоча не завжди стабільно щодо ареального поширення.

      У системі голосних для цих говірок характерні такі особливості, як перехід давнього довгого звука о в нових закритих складах (незалежно від наголосу в и (ы): быб = біб, быг = біг, двыр = двір, выл = віл, пыт = піт (горище) або рідше в у вувця = вівця, макутра = макітра, луй = лій. Так