Pereettevõtluse käsiraamat. Teine, täiendatud ja parandatud trükk 2019. Urmas Arumae

Читать онлайн.
Название Pereettevõtluse käsiraamat. Teine, täiendatud ja parandatud trükk 2019
Автор произведения Urmas Arumae
Жанр Юриспруденция, право
Серия
Издательство Юриспруденция, право
Год выпуска 0
isbn 9789949735815



Скачать книгу

(Koeberle-Schmid, Kenyon-Rouvinez ja Poza 2014)

      Raamat on üles ehitatud järgmiselt. Esiteks antakse ülevaade pereettevõtluse olemusest ja seotud põhimõistetest. Käsitletakse pereettevõtluse uurimise seisu ja väljavaateid Eestis, antakse ülevaade Soome vastavast kogemusest jms. Seejärel käsitletakse pereettevõtluse organisatsioonilisi ja valitsemise sõlmküsimusi. Järgneb teemaarendus üsna keerulisest põlvkonnavahetusest.

      Teemade paremaks jälgimiseks ja seostamiseks on abiks alljärgnev skeem, mille idee on võetud Koeberle-Schmidi, Kenyon-Rouvinezi ja Poza (2014) raamatust. Selle skeemi mõte on koondada ühele joonisele pereettevõtluse kesksed küsimused ja näidata, kuidas need omavahel suhestuvad.

      Raamatus ei käsitleta selliseid n-ö suuri uurimisteemasid nagu pereettevõtte mikro- ja makroökonoomiline käsitlus, naiste roll pereettevõtluses, teadmuspõhine juhtimine pereettevõtluses (ega ka muid juhtimisteoreetilisi teemasid), innovatsioon pereettevõtluses jt. See oli teadlik valik, sest sissejuhatavale käsitlusele ei olegi need omased teemad ja raamatu etteantud maht rohkemat ei võimaldanudki. Mida autor küll tahtnuks raamatusse sisse tuua, on meie pereettevõtete senised (edu)lood, aga see ei õnnestunud. Nii mõnigi autori tagasihoidlik katse perepead selles küsimuses jututada lõppes kindla äraütlemisega – polevat veel millestki märkimisväärsest rääkida, põlvkonnavahetust pole veel toimunud või on see ees või selle tulemustest on veel vara rääkida. See iseloomustab hästi meie tänast pereettevõtluse seisu. Võimaluse korral tuleb edaspidi ka käsitlemata jäänud teemade olulisemad aspektid ja taasiseseisvunud Eesti pereettevõtluse esimesed edulood Eesti lugejani tuua.

      Eesti pereettevõtluse praegune faas on üldiselt hinnates ootusärev, sest tõusmas on esimene põlvkonnavahetuse laine. Teisalt on pereettevõtlus seni olnud sisulise suunamiseta vabavooluline protsess ja teaduslikus mõttes pole see teema Eestis laiemalt pinget pakkunud. Alles 2014. aastal asutati EPEL, et hakata pereettevõtluse küsimustega sisuliselt tegelema ja pereettevõtjate huve esindama ja kaitsma. Loota võib, et EPEL-i toimekas juhtkond tellib ka mõne asjakohase pereettevõtlust käsitleva uurimuse.

      Ka meedia huvi on olnud tagasihoidlik. Sisulisematest käsitlustest meenubki vaid Forbesi 2014. a juulikuu artikkel „15 edukaimat pereettevõtet”. Viimasele saab aga ette heita metoodika nõrkust, mis ei võimalda meil kodumaiseid pereettevõtteid rahvusvahelises kontekstis võrrelda. Nii ei võtnud Forbes 15 edukaima pereettevõtte reitingu koostamisel töötamisena arvesse ühinguvalitsemist ehk nõukogu liikme ametit. Pigem ei oleks Forbes pidanud arvesse võtma pereliikmete töötamist sellistel töökohtadel nagu analüütik, osakonnajuhataja, insener või hooajaline töötamine suvel, kuna pereettevõtte üheks tunnuseks ei ole töötamise fakt per se, vaid töötamine otsuseid langetavas pereettevõtte organis (st osalemine otsustamisel).

      Pereettevõtluse paremad päevad ja suured väljakutsed on Eestis alles ees. Loodetavasti aitab ka käesolev raamat nendele väljakutsetele kindlamalt vastu astuda.

      Autor

      5 Raamatus on juttu ka põlvkonnavahetusest, mille tähtsust autor korduvalt rõhutab. Põlvkonnavahetuse puhul on tegemist pereettevõtluse ühe olulisema probleemi ja väljakutsega.

ÜLDOSA

      Конец ознакомительного фрагмента.

      Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

      Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

      Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

/9j/4AAQSkZJRgABAQAAAQABAAD/2wBDAAMCAgMCAgMDAwMEAwMEBQgFBQQEBQoHBwYIDAoMDAsK CwsNDhIQDQ4RDgsLEBYQERMUFRUVDA8XGBYUGBIUFRT/2wBDAQMEBAUEBQkFBQkUDQsNFBQUFBQU FBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBQUFBT/wAARCADkAJcDASIA AhEBAxEB/8QAHwAAAQUBAQEBAQEAAAAAAAAAAAECAwQFBgcICQoL/8QAtRAAAgEDAwIEAwUFBAQA AAF9AQIDAAQRBRIhMUEGE1FhByJxFDKBkaEII0KxwRVS0fAkM2JyggkKFhcYGRolJicoKSo0NTY3 ODk6Q0RFRkdISUpTVFVWV1hZWmNkZWZnaGlqc3R1dnd4eXqDhIWGh4iJipKTlJWWl5iZmqKjpKWm p6ipqrKztLW2t7i5usLDxMXGx8jJytLT1NXW19jZ2uHi4+Tl5ufo6erx8vP09fb3+Pn6/8QAHwEA AwEBAQEBAQEBAQAAAAAAAAECAwQFBgcICQoL/8QAtREAAgECBAQDBAcFBAQAAQJ3AAECAxEEBSEx BhJBUQdhcRMiMoEIFEKRobHBCSMzUvAVYnLRChYkNOEl8RcYGRomJygpKjU2Nzg5OkNERUZHSElK U1RVVldYWVpjZGVmZ2hpanN0dXZ3eHl6goOEhYaHiImKkpOUlZaXmJmaoqOkpaanqKmqsrO0tba3 uLm6wsPExcbHyMnK0tPU1dbX2Nna4uPk5ebn6Onq8vP09fb3+Pn6/9oADAMBAAIRAxEAPwD9GKKK KACiiigAooooAKKKKACiiigAooooAKKKKACiiigAooooAKKKKAG7xQHFRbqUHNBViQuqgkkADkk1 Stdf0y9imlt9Qtpo4U8yRklBCJ/ePtx16VLcqXtplUZZo2AHqSDXMHw9ef8ACMOZ55b